'Hekimlerin Hak, Yetki ve Sorumlulukları' anlatıldı

'Hekimlerin Hak, Yetki ve Sorumlulukları' anlatıldı

Beykoz Devlet Hastanesi’nde görev yapmakta olan doktorlara hak, yetki ve sorumlulukları konusunda bir hukuk semineri verildi.

Sağlıkta Adalet ve Güvenlik Derneği, Beykoz Devlet Hastanesi’nde görev yapmakta olan doktorlara “Hekimlerin Hak, Yetki ve Sorumlulukları” konulu bir seminer verdi.  Av. Halide Savaş tarafından aktarılan hukuki bilgileri dikkatle dinleyen doktorlar, kendisine çeşitli sorular da yönelttiler.

Siyah kurdelalar taktılar

30 yaşındaki Dr. Ersin Arslan’ın Gaziantep’te bir hasta yakınını tarafından öldürülüşünün  protesto edildiği eylem gününe tesadüf eden seminer, bu anlamda da hassas bir önem kazandı. Yakalarına taktıkları siyah kurdelaları vasıtasıyla bu elim saldırıyı protesto eden doktorlar, görevlerini icra ederlerken sahip oldukları hak, yetki ve sorumluklar konusunda kendisi de yedi yıl hemşirelik yapmış bulunan uzman bir avukattan detaylı bilgiler aldılar.

Beykoz Devlet Hastanesi’nin konferans salonunda düzenlenen seminere,  Sağlıkta Adalet ve Güvenlik Derneği Başkanı Ali Kundakçı, Dernek II. Başkan Yardımcısı av. Meryem Kalay, Beykoz Sağlık Grup Başkanı Ayşegül Akgün, Diş Sağlığı Hastanesi Başhekimi Fahri Sümer ve Başhekim Yardımcısı Dt. Hatice Kınık, Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Yavuz Baştuğ ile hastane doktor ve hemşireleri katıldılar. 

Dr. Ersin Arslan, bir görev şehididir

Seminer öncesi Beykoz Güncel Haber’e açıklamalarda bulunan “Sağlıkta Adalet ve Güvenlik Derneği” Başkanı Ali Kundakçı, şunları söyledi: “ Gaziantep’te yaşanan olayı ve şiddetin her türlüsünü nefret ile kınıyoruz. Şiddet, kesinlikle bir hak arama yöntemi olmamalı. Bu durum, sağlık mevzuatının yeterince uygulanmamasından ve mevcut hukuki boşluklardan kaynaklanıyor. Biz görevi başında öldürülen bu hekim arkadaşımızı bir şehit olarak görüyoruz. Derneğimiz, Kavacık çıkışlı olan, uluslar arası boyutta bir dernektir. Amacımız insanların sorunlarını çözmek. Yaptığımız çalışmalarda yerel yönetimimizin de bize sahip çıkmasını istiyoruz.”

Açılışta bir konuşma yapan Hastane Başhekimi Dr. Yavuz Baştuğ ise, “ toplantının önceden planlanmış olmasına rağmen, Gaziantep’te gelişen o elim olaydan sonra çok daha anlamlı bir hale geldiğini” ifade etti. Baştuğ, toplantının gerçekleşmesine öncülük eden “Sağlıkta Adalet ve Güvenlik Derneği” Başkanı Ali Kundakçı’ya da desteklerinden ötürü teşekkürlerini sundu.

Çeşitli başlıklar altında kanuni bilgiler verildi

Başhekim Baştuğ’un konuşmasının ardından ise “Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Uzmanı Av. Halide Savaş” doktorların görevlerini icra ederken sahip olduklar hak ve yetkiler ile sorumlulukları konusunda bilgiler aktardı. Yaşanmış olaylardan da örnekler sunan Savaş, “ önemli olan sağlık çalışanlarının bilerek hareket etmeleri” dedi.

Konferans salonunda hazır bulunan doktorları, T.C. Anayasası ve Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddeleri ile ilgili olarak aydınlatan av. Halide Savaş, dinleyicilerine kasıt, taksir, görevi ihmal, tazminat sorumlulukları, hasta hakları, hasta üzerinde deney, organ bağışı, kürtaj suçları, irtikap suçları gibi çeşitli başlıklar altında detay bilgiler aktardı.

Haber: Arzu Başlantı

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.