Alman Üniversitesi'nin temeli sonbaharda atılacak

Alman Üniversitesi'nin temeli sonbaharda atılacak

Türk-Alman Üniversitesinin temelini sonbaharda Türkiye'yi ziyaret edecek olan Almanya Cumhurbaşkanı atacak.                                                

Beykoz Fidanlığı'na yapılması planlanan ve yaklaşık 5 bin öğrencinin eğitim göreceği Türk-Alman Üniversitesi'nin temelleri Almanya Cumhurbaşkanı'nın katılımıyla sonbaharda atılması planlanıyor. Geçtiğimiz aylarda Almanya'dan gelen bir heyet üniversite arazisinde incelemelerde bulunmuştu.

Geçici Rektörlük binası Sirkeci'de

Almanya Dışişleri Bakanlığında görevli Devlet Bakanı Cornelia Pieper, Sirkeci'de Türk-Alman Üniversitesine geçici rektörlük binası olarak tahsis edilen binayı ve Beykoz Fidanlığı'nda kurulacak üniversite arazisini gezen Pieper, Türk-Alman Üniversitesinin kurulması için Türk hükümeti tarafından Beykoz'da bir arsa tahsis edildiğini belirterek, inşaat çalışmalarının hızla tamamlanacağına inandığını söyledi.

Temelini sonbaharda Almanya Cumhurbaşkanı atacak

Üniversitenin kurulması için gerekli olan yasal düzenlemenin Meclis'ten geçmesinin sevindirici olduğunu söyleyen Pieper, "Bu projenin hızla hayata geçirilmesi sonucunda, Almanya dışında en büyük Alman üniversitesinin hızla eğitim-öğretim faaliyetlerine başlayacağına inanıyoruz" dedi. Gelecek yıl üniversiteye ilk öğrencilerin alınmasının planlandığını açıklayan Pieper, "Ekimde de büyük ihtimalle YÖK tarafından üniversitenin rektörü atanacak. Ardından da sonbaharda Türkiye'yi ziyaret edecek olan Almanya Cumhurbaşkanı, büyük olasılıkla temeli atacak" diye konuştu. Pieper, Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı bütçesi çerçevesinde üniversitenin ilk 4 yıllık finansmanı için 12 milyon avro öngörüldüğünü ifade etti. Pieper, projenin, Türkiye ile Almanya arasında bilim konusundaki işbirliğine çok önemli katkı yapacağına inandığını belirtti.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.