Tek başına hak mücadelesi veriyor

Tek başına hak mücadelesi veriyor

Paşabahçe Devlet Hastanesi'nden atılan temizlik işçisi Türkan Albayrak 21 gündür eylem yapıyor.                                                                                

Paşabahçe Devlet Hastanesi'nde Piramit Ltd. Şti. bünyesinde çalışan temizlik işçisi Türkan Albayrak işe geri alınmak için eylem yapıyor. Sendikaya üye olmak istediği için işten atıldığını söyleyen Albayrak, bünyesinde bulunduğu şirketin kendilerine dayatmak istediği yasadışı sözleşmeyi imzalamamakta direnmesi ve sendikal çalışma yapmasından sonra işten atıldığını belirtti. Yeniden işe dönmek için eylem yapan Türkan Albayrak, 21 gündür tek başına hastanenin önüne kurduğu çadırda yaşıyor ve haklarını geri almak için mücadele ediyor.

YEMEKHANEDEN ATILDIK

Toplam 96 temizlik işçisiyle birlikte 5 yıldır Taşeron Piramit Ltd. Şti. şirketinde çalıştıklarını söyleyen Türkan Albayrak, çok zor koşullar altında çalıştıklarını söyledi. Sendikal çalışma yapmaya başladıklarında yetkililerin üzerlerindeki baskıyı artırdığını kaydeden Albayrak, " Sendikal çalışmaya başlamadan önce yemeğimizi doktorlarla, hemşirelerle, hastane personeliyle birlikte yiyorduk. Fakat sendikaya üye olmak istedikten sonra direkt idare tarafından uyarıldık ve yemek saatlerimiz bile değiştirildi." dedi.

SÖZLEŞMEYİ İMZALAMAK İSTEMEDİM

Asıl işten atılma sebebi olarak şirketinin kendilerine yasadışı bir sözleşme imzalatmak istediğini ifade eden Albayrak, sözleşmeyi imzalamak istemediklerinden dolayı kovulduğunu söyledi. Şirketin imzalatmak istediği sözleşmenin yasadışı olduğunu vurgulayan Albayrak, "Geçmiş haklarımızdan vazgeçtiğimizi bildiren bir sözleşme imzalatmak istediler. Sözleşmeyi imzalarsak işe yeni başlamış görünüyoruz. Bu sayede şirket işçilerin bütün yükümlülüklerinden kurtulacak. Çünkü işe yeni başlamış görünen işçinin hiçbir hakkı yoktur. Şirketin amacı zaten sendikasız işçi yaratmak." dedi.

"SENDİKA DA YÜZ ÇEVİRDİ"

Üye olduğu Türk-İş sendikasının kendisine yardım etmek yerine engel olduğunu iddia eden Türkan Albayrak, "Sendikam bana hiçbir şekilde yardımcı olmadı. Hatta beni terörist olarak gösterdi. Türkiye'deki sendikaların yapıları belli sonuçta. Hepsi işverene hizmet ediyor." dedi.
Geçimini arkadaşlarının yardımlarıyla sürdürdüğünü belirten Albayrak, çamaşırlarının yıkanmasını ve yemeğini dostlarından temin ettiğini söyledi.

"İNSANLARI YAŞATMAKLA GÖREVLİ KİŞİLERİN HAKARET ETMESİ TUHAF"

Kendilerine karşı yapılan bu olayları başhekime bildirmek istediklerini fakat idare tarafından çeşitli hakaretlere maruz kalarak engellendiklerini aktaran Türkan Albayrak, "Dilekçeyi götürdüğümüz zaman bize idare tarafından çöpçüler, temizlikçiler siz kim oluyorsunuz gibi hakaretlerde bulunuldu. İnsanları yaşatmak için tıp okuyan bu kişilerin bize böyle hakaret etmesi çok tuhaf. Bu engellemeler sonrasında dilekçeyi başhekime postayla gönderdik." dedi.
Tekrar işine dönene kadar eylemine devam edeceğini söyleyen Albayrak, Beykozlulardan da destek bekliyor.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.