BİSK'in toplantısında spordan siyasete yoğun gündem!

Beykoz Amatör Spor Kulüpler Birliği (BİSK), aylık olağan toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda spor da, Beykoz'un 2B ve SİT alanı sorunları da konuşuldu!

Beykoz Amatör Spor Kulüpler Birliği (BİSK), aylık olağan toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda, GS- Fener maçında yaşanan şiddet olayları, yapılacak olan köyler arası turnuva ve 2B sorunu da konuşuldu. Belediye Başkanı Çelikbilek, Sarıyer'in CHP'li Belediye Başkanı'nı SİT alanları konusunda eleştirdi.

Çavuşbaşı Spor Kulübü'nde toplanıldı

Çavuşbaşı Spor Kulübü'nde gerçekleşen kahvaltılı toplantıda Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Deniz Albay Şenol Kaya, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Kadir Kalaycı, TFF alt yapı sorumlusu ve Fenerbahçeli eski milli futbolcu Sercan Görgülü, Dr. Yaşar Kansak, TFF temsilcileri, bazı köy muhtarları ile spor kulüplerinin başkan ve yöneticileri katıldı. Toplantının spor başlığı altındaki ana temaları ise, Beykoz köyleri arasında yapılması planlanan futbol turnuvası ve Galatasaray- Fenerbahçe derbi maçı sonrasında yaşanan olaylar oldu.

Asım Özdemir: Spor kavga demek değil!

Toplantının açılış selamlamasını ev sahibi Çavuşbaşı Spor Kulübü'nün Başkanı Yaşar Şahiner yaptı. Şahiner'in ardından ise BİSK Başkanı Asım Özdemir söz aldı.

Konuşmasının başında Galatasaray- Fenerbahçe maçı sonrasında yaşanan üzücü olaylara değinen Asım Özdemir, “ çocuklara daha sportmence bir ortam sağlamayı umduğunu” belirtti. Bir spor adamı olarak, bu olaylardan üzüntü duyduğunu ifade eden Özdemir, “ biz çocuklarımızı elinden tutup spora getirirken, vitrinde bu yaşananları gösterirsek, yanlış yapmış oluruz. Spor, sosyal paylaşım ve dostluk demek; kavga gürültü değil” dedi.

Beykoz Arena bizi kurtarmıyor!

Beykoz'da mevcut sorunlara rağmen sporun ön plana çıkartılması gerektiğine işaret eden Özdemir, toplantı katılımcılarını projeleri konusunda bilgilendirdi. Özdemir, şunları söyledi: “Belediye Başkanımız'dan çok şey isteyeceğiz. Bizi sadece Beykoz Arena kurtarmıyor; mahallelerimizde spor sahaları istiyoruz; bunun için bir proje başlattık. Start'ı Çubuklu Mahallesi'nden vereceğiz.  Çocuklarımız her semtte istediği sporu yapacak.”

19 Mayıs'ta köyler arası futbol turnuvası başlıyor!

BİSK Başkanı Özdemir, Beykoz köyleri arasında düzenlenecek futbol turnuvasında 16 takımın yarışacağını belirterek, ilk maçın da 19 Mayıs 2012'de yapılacağı hatırlatmasında bulundu.

Büyükler karması oluşturulacak

Asım Özdemir, ayrıca BİSK olarak Haziran ayında bir büyükler karması oluşturacakları bilgisini de verdi. 12 ilde oluşturulacak karmalardan birinin de İstanbul'da olacağını ve bunun içinde Beykoz'dan gençlerin de bulunacağını ifade eden Özdemir,  “bu takım şampiyon olursa, Almanya'ya gidek” dedi.

Katılımcılar söz aldılar

Asım Özdemir'in ardından söz alan konuşmacılar, başta GS- Fenerbahçe maçında yaşanan şiddet olayları ve bunların nasıl engellenebileceği konusu başta olmak üzere, BİSK'in turnuva projesi ile ilgili düşüncelerini dile getirdiler.

Yücel Çelikbilek: Boşuna kimse kimseyi kandırmasın!

Katılımcı spor kulübü başkanlarının spor ile ilgili endişelerine atıfta bulunan Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ise, spora günümüzde daha çok “para” algısıyla bakıldığı hatırlatmasında bulundu. Çelikbilek, şunları söyledi: “Kimse çocuğunu buraya spor olsun diye göndermiyor; bunu bir kere kafanızdan çıkartın. İyi topa vurur ise, buradan para kazanır diye gönderiyor. Sizin niyetleriniz doğru olabilir ama gönderen velilerin asıl gayesi, çocuklarının iyi bir topçu olması, iyi bir transfer yapması ve para kazanması. Siz sadece kendinizi aldatıyorsunuz. Boşuna kimse kimseyi kandırmasın. Bütün velilerin tek bir gayesi var; çocuğum transfer olsun!”

Yüzde yarım ile seçim kazanılmaz

Spor da dahil olmak üzere gerçekleştirdiği hiçbir çalışmayı seçim endişesi taşıyarak yapmadığını ifade eden Belediye Başkanı, “ vatandaş çalışmamızdan memnun kalırsa oy verir, kalmazsa vermez. Şunu da bilin ki, spordan dolayı halkın bana vereceği oy yüzde yarım'ı geçmez. Yüzde yarım ile de seçim kazanılmaz zaten. Vatandaş aş istiyor, iş istiyor, ekmek istiyor, mülkiyet problemi var, sokak temizliği istiyor, sağlıkçı istiyor. İnanın buradaki spor işine kendisini vermiş olan arkadaşların dışında vatandaşın böyle bir problemi yok. Hiç boşuna kendimizi kandırmayalım. Çıkın sokağa Çavuşbaşı insanına sorun bakalım, kaç kişisinin spor takımlarıyla ilgisi var? Kimsenin öyle derdi yok,   boşuna kimse kimseyi aldatmasın. Sizler bunu kendinize problem yapıyorsunuz. Sizler futboldan gelen insanlarsınız; haklı olarak insan doğduğu, yaşadığı olaylar ile ilgili olmak ister. Bundan daha tabii bir şey yoktur. Siz Beykoz halkının 250 bininden 249 bininin bu işle ilgilendiğini mi zannediyorsunuz? Bir avuç insanız, birbirimizi anlayacağız, birbirimize destek vereceğiz ve bu işi kotarmaya çalışacağız.”

Medya, Karlıtepe'den çekim yaptı; yaktılar bizi!

“Ne olursa olsun sporu tabana yaymak hepimizin görevi olsun. Tüm samimiyetim ile söylüyorum, her platformda bu işi nasıl daha iyi yapabiliriz diye kavga veriyoruz.  Ama Beykoz'un imkânlarını lütfen inkâr etmeyin. Beykoz dışarıdan mükemmel bir yer. Beykoz'u İstanbul'un incisi diye takdim ederseniz siz, arkadan 2B'den gelenlere razı olmak zorunda kalacaksınız. Yaktılar bizi! Medya çıktı, Karlıtepe'den bir resim çekti, koydular; arkadan ‘leb-i derya, her taraf deniz; bu arsalar ne olacak?' dediler. Ucuza satsan problem; içinde oturan insanın giydiği ayakkabıyı ben biliyorum. Bizim verdiğimiz yardımla geçinen insanlar var. Öbür taraftan da denize bakan acayip bir yer! Burada oturması gereken insanların en azından milyarları olması gerekiyor!”

2B Türkiye kanunudur, Beykoz'un değil

“Bizim medya da aynı oyuna geldi, herkes bunu yapıyor. Ben üçtür televizyonda söylüyorum. Beykoz'da oturan insanlar burasını rant amaçlı almamışlardır. Bu konuyla ilgili İstanbul'da mücadele eden birisi varsa, onların sonunda gelmem, başında gelirim ama bir yere kadar sizin gücünüz yetiyor. Neticede bu kanun bir Türkiye kanunudur, Beykoz kanunu değil.”

CHP'li Sarıyer Belediye Başkanı'na eleştiri

Sit alanı ile ilgili olarak aynı sorunu yaşayan Sarıyer Belediye Başkanı ile işbirliği yapma umudu taşıdığını ifade eden Çelikbilek, ancak karşı komşu Belediye Başkanı'nın kendisine Boğazlar'ın UNESCO'nun koruma alanı olarak ilân edilmesi için başvuruda bulunduğunu belirttiğini söyledi. Çelikbilek, bununla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “Beykoz'da 2B'yi bitirsek bile, doğal sit'i çözmeden vatandaşlarıma istediğim rahatlığı verme şansım olmayacak benim. Sarıyer Belediye Başkanı bırak doğal sit alanının kaldırılmasını, Boğazlar'ın tamamen UNESCO'nun yönetimine geçmesi için, yani uluslar arası bir tabiat köşesi olması için başvurmuş! Boğazlar'ı tescil edin ve Boğazlar'ın iki yakası tamamen UNESCO'nun denetiminde olan bir hale gelsin; artık buraya biz karışmayalım. Şimdi bırak sen doğal sit alanını, Boğazlar'ın tamamının UNESCO ile irtibatlı kültür alanı olması için kaydettirirseniz bunu, siz buraya artık çivinin çivisini dahi çakamazsınız. Yani ben bekliyorum ki, sayın Belediye Başkanı bize doğal sitten destek versin, bunu beraber halledelim. Yani AK Partili bir Belediye Başkanı ve CHP'li bir Belediye Başkanı'nın ikisi de, iki yakada doğal sitten rahatsızlar, değişmesini istiyorlar diye bir tavır bekliyorum; ama bizim gördüğümüz ifade Boğazlar'ın UNESCO'nun denetiminde olduğu bir anlayış.”

Anlaşılıyor ki, bu sadece bizim derdimiz

“Anlaşılıyor ki, bu dert sadece bizim derdimiz. Beş sene sonra nasılsa gideceğim diye hesaba katıyor, işin içinden çıkıyor. Ama ben buradan bir yere gitmiyorum; ben burada yaşıyorum. 1962 yılından beri Soğuksu Mahallesi'nde yaşıyorum ve yaşamaya da devam edeceğim.”

Spor kulüplerine malzeme yardımı yerine nakdi yardım önerisi

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, konuşmasının devamında ayrıca Belediye olarak spor kulüplerine bu zamana kadar sağlamış oldukları malzeme yardımının nakdi yardıma çevrilebileceğini de ifade ederek, yöneticilerden bunu aralarında istişare etmelerini ve kendilerine dönmeleri ricasında bulundu.

Bir sonraki toplantı

BİSK'in bir sonraki toplantısı Soğuksu Spor Kulübü'nde yapılacak.

Haber: Arzu Başlantı

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.