Rotary Kulübü'nden İlçe Milli Eğitim'e ödül!

Rotary Kulübü'nden İlçe Milli Eğitim'e ödül!

Beykoz Acarkent Rotary Kulübü, “ Mini Mini Birler Sağlıklı Nesiller Projesi”ne verdiği destekten ötürü İlçe Milli Eğitim’e ödül verdi. Acarkent Rotary Kulübü, 2011- 2012 dönem 101. Toplantısında, Beykoz’daki ilkokullarda uygula

Beykoz Acarkent Rotary Kulübü, “ Mini Mini Birler Sağlıklı Nesiller Projesi”ne verdiği destekten ötürü İlçe Milli Eğitim’e ödül verdi.

Acarkent Rotary Kulübü, 2011- 2012 dönem 101. Toplantısında, Beykoz’daki ilkokullarda uyguladıkları “Mini Mini Birler Sağlıklı Nesiller Projesi”ne verdikleri destekten ötürü İlçe Milli Eğitim AR-GE Birimi sorumlusu Mustafa Başkaya ve Medical Park yöneticisi Handan Büyük’e; “ Mikrokredi Projesi”ne verdiği destekten ötürü ise iş adamı İsmet Acar’a plaket ödülleri verdi.

Beykozlu çocuk ve kadınlara yönelik önemli projeler

Kavacık Limak Eurasia Otel’de düzenlenen akşam yemeğinde bir araya gelen Acarkent Rotary Kulübü, kulüplerinin “Mikrokredi” ve “ Mini Mini Birler Sağlıklı Nesiller” isimli iki farklı projesi kapsamında kendilerine destek veren kişi ve kuruluşlara ödül takdiminde bulundu.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nü temsilen Şube Müdürü Necla Çağlayan, AR-GE sorumlusu Mustafa Başkaya, BEDES Başkanı Gülay Demirel, Beykoz Konakları Yardımlaşma Vakfı Başkanı Mahmut Duruk ve Başkan Yardımcısı Özkan Özdemir,  Uluslararası Rotary 2420. Bölge Fedarasyonu Guvernörü Dr. Fatih Recep Saraçoğlu, Guvernör Yardımcısı Rtn. Cumhur Alp ve eşi Hafize Alp, Acarkent Rotary Kulübü Kurucu Başkanı Ömer S. Oğuz ve eşi Yasemin Oğuz, Rtn. Dr. Cemal Demir, Doors Akademi Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Osman Taşlıca, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Hande Tezölmez, Medical Park yöneticisi Handan Büyük ile rotaryen Ali Tezölmez, Rtn. Ertan Özdemir ve eşi Nalan Özdemir, Rtn. Ömer Turanlı ve eşi Rtn. Funda Turanlı, Rtn. Emrah Gültekin ve eşi Sinem Gültekin, Rtn. Turgut Yeğenoğlu ve eşi Fulya Yeğenoğlu ile Rtn. Hakan Aydoğdu’nun katıldıkları etkinlikte, davetlilere “ Mikrokredi” ve “Mini Mini Birler Sağlıklı Nesiller” projeleri hakkında bilgiler de sunuldu.

Nobel Ödüllü proje Beykoz’da!

Sunumu Acarkent Rotary Kulübü Kurucu Başkanı Ömer S. Oğuz tarafından yapılan gece, Doors Akademi Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Osman Taşlıca’nın mikrokredi konusunda yaptığı bilgilendirme ile başladı.

Konuşmasına, dünyada yaklaşık 1 buçuk milyar insanın yoksulluk içerisinde yaşadığını ifade ederek başlayan Dr. Osman Taşlıca, Bangladeşli ekonomi profesörü Muhammed Yunus’un bir fikri olarak dünyaya yayılan “mikrokredi” uygulamasının, “açlık ve fakirlik sorununu çözmek için insanoğlu tarafından bilinen tek başına en yeterli çözüm” olduğunu ifade etti. Taşlıca, Yunus’un, bu çalışması ile 2006 yılında Nobel Barış Ödülü’ne lâyık görüldüğünü de hatırlattı.

Kredi, sade kadınlara veriliyor!

Pozitif ayırımcılık yapılarak, sadece kadınlara verilen bu kredi türünün Acarkent uygulamasında STK’ların işbirliğine ihtiyaç duyduklarını ifade eden Dr. Osman Taşlıca,         “ kadınlara ulaşmada sıkıntıları olduğunu” belirtti ve bu nedenden dolayı başarı şansının yüzde 100’e çıkarılması için STK’lar ile birlikte yapılacak çalışmaların önemine değindi. Osman Taşlıca, bu konuda Beykoz Eğitime Destek Derneği (BEDES) ile yapılacak işbirliğine dikkat çekti.

Beykoz’da 70 girişimci kadına ön-eğitim verildi

Beykoz Güncel’e özel bir açıklamada bulunan Taşlıca, mikro kredi çalışmaları kapsamında şu ana kadar Beykoz’da 70 girişimci kadına bir ön eğitim verildiğini belirterek, Haziran ayı sonu itibariyle BEDES kanalı ile bir şube açmayı düşündüklerini söyledi. 

İyi tarım ürünleri haftada bir gün Acarkent pazarında satışa sunulacak

Beykoz’da, özellikle “iyi tarım” yapan çok sayıda kadın girişimci olduğunu belirten mikro kredi uzmanı,  mikro krediden yararlandırılacak olan bu kadınların ürettikleri ürünlerin Acarkent’te açılacak organik ürün pazarında satışa sunulacağı bilgisini de verdi.

Bu kadınlar ileride şirket kurabilir

Osman Taşlıca, ileriye dönük olarak ise bu kadın girişimcilerin meydana getirdiği vergisini veren, dış denetim şirketlerince denetlenen bir kâr amaçlı şirket hayali kurduklarını da sözlerine ekledi.

Başvuran kadınların projeleri çeşitli türde

Taşlıca’nın verdiği bilgilere göre, Acarkent Rotary Kulübü’ne mikro kredi kapsamında proje sunan Beykozlu kadınların bu projelerinin yüzde 40’ı ticaret, yüzde 35’i ise tarım, mantı, biblo, sabun gibi çeşitli alanlardaki üretim üzerine. Bu kadınların geri kalan yüzde 25’i de zaten terzilik, satış- pazarlama gibi çeşitli işlere sahip.

Üniversiteli gençler de destek olabilir

Mikro kredi uzmanı Dr. Taşlıca’nın ardından bir konuşma yapan Boğaziçi Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Hande Tezölmez ise, “mikro kredi ile üniversite eğitiminin entegrasyonu” konulu bir konuşma yaparak, söz konusu çalışmalara üniversiteli gençlerin sağlayabilecekleri katkılara dikkat çekti.

Ömer S. Oğuz: Kendine güvenen kadın

Acarkent Rotary Kulübü Kurucu Başkanı Ömer S. Oğuz ise yaptığı konuşmada, mikro kredide hedef kitleleri olan kadınları harekete geçirmek suretiyle onların ekonomik özgürlüklerini kazanmalarının sağlandığını ifade ederek, bunun önemine değindi. Oğuz, mikro kredinin anlam ve önemini, “ ekonomik özgürlüğünü elde etmiş kadın, kendine güvenen kadındır” sözleri ile açıkladı.

Beykozlu miniklere yapılan sağlık taramasından çok önemli sonuçlar çıktı

Acarkent Rotary Kulübü’nün Kavacık Limak Eurasia Otel’de düzenlediği gecenin üzerinde durulan ikinci projesi ise “ Mini Mini Birler Sağlıklı Nesiller Projesi” oldu.

Söz konusu proje kapsamında İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan üç yıllık bir protokol kapsamında Beykoz’da 2011- 2012 eğitim öğretim yılında ekonomik durumu yetersiz ve normal görünümlü ilkokul birinci sınıf öğrencilerini sağlık taramasından geçiren Acarkent Rotary Kulübü, elde ettiği çarpıcı bilgileri salondaki davetliler ile paylaştı.

Rtn. Dr. Cemal Demir: Sağlık taramasından çok çarpıcı sonuçlar çıktı

Proje ile ilgili olarak bir bilgilendirme konuşması yapan Dr. Cemal Demir, “Beykoz’da sağlık taraması yapılmış bulunan normal görünümlü çocuklarda önemli fiziksel ve psikiyatrik gelişim bozuklukları tespit edildiğini” ifade ederek, örnek olarak “inmemiş testis” problemini gösterdi.  Demir, bu durum çocuk askere gittiğinde yapılacak olan sağlık muayenesinde ortaya çıkacak olsaydı, çok geç kalınmış olacağını hatırlatarak, proje çerçevesinde gerçekleşen bu sağlık taramasının önemine değindi.

Beykozlu çocukların boyları kısa

Yapılan sağlık taramasında ortaya çıkan bir diğer önemli bulgu ise, Beykozlu çocukların boylarının kısa oluşu.  Dr. Demir, konuşmasında bunun genetik faktörlerin yanında beslenmeye de bağlı olduğunun altını çizdi.

Anemi yani kansızlık da önemli bir sorun

Beykozlu çocukların diğer bir sorununun da kansızlık olduğunu ifade eden Dr. Cemal Demir, kansızlık problemi yaşayan bir çocuğun anlama ve öğrenmede sorunlar yaşamasının normal olduğunu belirterek, “ basit bir şurup ile bu çocukların öğrenme yetenekleri normale dönüşebilir” açıklamasını yaptı.

Bu çocuklar hepimizin!

Konuşmasına, “bu çocuklar hepimizin” sözleri ile devam eden Demir, ilgili projelerinin “amacına ulaşan” bir proje olduğunu belirtti. Bazı ailelerin maddi imkânsızlıklar nedeniyle çocuk 1 yaşına girdikten sonra, yani bebeklik aşıları bitince, onu bir daha doktora götürmediklerine dikkat çeken Dr. Demir, “işte bu çocuklar 7 yaşına girip de ilkokul birinci sınıfa başladıklarında bizimle karşılaşıyorlar” dedi.

Dr. Cemal Demir, çalışmaları sırasında kendilerine çok yardımcı olduklarını ifade ettiği Beykoz Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne de teşekkürlerini sundu.

Necla Çağlayan: Hakkınız ödenmez

Demir’in ardından söz alan İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Necla Çağlayan ise, “Mini Mini Birler, Sağlıklı Nesiller Projesi”nin çok başarılı bir proje olduğunu ifade ederek, emeği geçen herkese teşekkür etti. Çağlayan, söz konusu proje çerçevesinde yapılan sağlık taramalarında geç kalındığı takdirde çözümsüz kalabilecek hastalıkların erken dönemde tespit edildiğine işaret ederek, “ para bulunur, açlık giderilir ancak bu çalışma çok önemli” açıklamasını yaptı. Çağlayan, Acarkent Rotary Kulübü üyelerine hitaben, “ hakkınız ödenmez!” dedi ve projenin devamını dilediğini ifade etti.

Gülay Demirel: Meşale anneler heyecanlandılar!

Konuşma yapmak üzere kürsüye davet edilen BEDES Başkanı Gülay Demirel ise, dernekleri bünyesindeki okuma grubu “ Meşale Anneler” arasında bulunan kadınların bir araya gelerek, bir şeyler üretmek istediklerini ancak maddi yetersizlikler dolayısıyla bu konuda herhangi bir  girişimde bulunamadıklarını hatırlattı. Demirel, bu annelere “ Mikro Kredi Projesi”nden bahsettiğinde ise onların çok heyecanlandıklarını da sözlerine ekledi.  

Kaymakam Aydın Ergün’e teşekkür

Demirel, konuşmasının devamında “Mini Mini Birler Sağlıklı Nesiller Projesi’ne de değinerek,    “ Gönül ister ki, Beykoz’daki tüm minikler bu projeden faydalansın” dedi. BEDES Başkanı Gülay Demirel, konuşmasının sonunda söz konusu çalışmalara verdiği destekten ötürü Beykoz Kaymakamı Aydın Ergün’e de teşekkür etti.

Guvernör Fatih Saraçoğlu: 25 bin kişiye okuma yazma öğretildi

Uluslararası Rotary 2420. Bölge Federasyonu Guvernörü Dr. Fatih Recep Saraçoğlu ise yaptığı konuşmada, bölgelerinde dönem başında 4 ana proje hedeflemiş olduklarını  belirterek, bu projeleri; “ Mini Mini Birler Sağlıklı Nesiller Projesi, Okuma Yazma Kampanyası, Mikro Kredi Projesi ve Anaokulu Kampanyası” olarak sıraladı.

Bu projelerden üçünün İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteğine dayandığını ifade eden Guvernör Saraçoğlu, söz konusu projeleri kapsamında 25 bin okumaz- yazmaz’a okuma ve yazmanın öğretildiği bilgisini verdi. Bu rakamın önemine vurgu yapan Saraçoğlu, “ yeryüzünde bir dönemde 25 bin kişiye okuma yazmanın öğretildiği hiçbir yer yok” dedi.

Bu kadınların duaları hiçbir şey ile değiştirilemez!

Konuşmasında bölgelerindeki mikro kredi çalışmalarına da değinen Guvernör, “ hayatlarını değiştirdiğimiz bu kadınların duaları hiçbir şey ile değiştirilemez” açıklamasında bulunarak,   “ bir kadının hayatını değiştirmek ile bir ailenin hayatının değiştirildiğini” ifade etti.

Ödüller verildi

Guvernör Dr. Fatih Saraçoğlu’nun konuşmasının ardından ise, Acarkent Rotary Kulübü’nün gerçekleştirdiği projelere destek sağlayan kişi ve kurumlara ödülleri takdim edildi.

Bu kapsamda, “Mini Mini Birler, Sağlıklı Nesiller” Projesi’ne verdikleri destekten ötürü  Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE sorumlusu Mustafa Başkaya ile Medical Park yöneticisi Handan Büyük’e, mikro kredi Projesi’ne sağladığı katkıdan ötürü de, geceye iş yoğunluğu nedeniyle katılamayan İsmet Acar’a gıyabında plaket takdim edildi.

Kısa bir bilgilendirme!

Mikrokredi nedir?

Bangladeşli ekonomi profesörü Muhammed Yunus’un bir fikri sonucunda dünyaya yayılan  mikro kredi uygulaması, yüzlerce insanın hayatını değiştirdi. Yunus’un kurduğu “Grameen Bankası” yoksul kişilere kendi işlerini kurmaları için cüzi miktarlarda kredi verdi ve böylece birçok kişi iş sahibi oldu ve yoksulluktan kurtuldu. İşini kuranlar kredilerini geri ödediği için yeni insanların iş kurmasının önü açıldı. Bu fikir Muhammed Yunus'a 2006 yılında Nobel Barış Ödülü'nü kazandırdı.

Acarkent Rotary Kulübü tarafından uygulanan ve limitleri 700 ila bin TL arasında değişen, yüzde 15 katkı paylı ve 46 haftalık ödeme planlı Mikrokredi Projesi’nden yararlanma şarları ise; kadın olmak, bir projesi olmak, beş kişiden oluşan bir grup kurmak.

Mini Mini Birler, Sağlıklı Nesiller Projesi nedir?

Mini Mini Birler, Sağlıklı Nesiller Projesi’nde öğrenci tespitinde esas alınan kriterler:

Proje kapsamında öğrenci tespitinde şu kritere dikkat edilmektedir: Çok zayıf, çok kilolu, çok uzun, çok kısa, dikkatsiz, konsantrasyonu bozuk, uyumsuz, görme sorunu olduğu düşünülen, ağrı şikâyetleri olan, sahipsiz çocuklar, ailesinin sahip çıkmadığı çocuklar, yoksul, rahatsızlığından dolayı hiç doktora gitmemiş ilköğretim birinci sınıfında okuyan minikler.

Projenin amacı ve hedefi nedir?

İlköğretim okullarında, özellikle ailesinin ilgisiz kaldığı 1. sınıf öğrencilerinin sağlık sorunlarının zamanında tespiti ve tedaviye başlanması. Okul- çevre koşullarının iyileştirilmesi, koruyucu sağlık önlemlerinin alınması. Sağlıklı nesillerin oluşması için, özellikle sosyal güvencesi olmayan ailelerin çocuklarından başlayarak, sağlık sorunu olma olasılığı olan öğrencilerin bu imkânlardan ücretsiz olarak yararlanmalarının sağlanması. Marmara Bölgesi’nde başlayan bu projenin tüm ülkede uygulanabilir hâle getirilmesi.

Projenin yürütücü organları kimlerdir?

İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Rotary 2420.Bölge kulüpleri ve projeye destek veren özel hastaneler. İl Sağlık Müdürlüğü, söz konusu projede İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün danışmanı konumunda.

“Mini Mini Birler, Sağlıklı Nesiller” sağlık taramasında yapılanlar:

Kilo kontrolü (Zayıf, Normal, Kilolu, Obez), hemogram, Tokluk Kan Şekeri

baş- boyun muayenesi,  kalp muayenesi, solunum sesleri ve muayenesi, batın

muayenesi, erkek çocuk ise inmemiş testis.

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...