3. köprüde Beykoz'a çıkış yok

3. köprüde Beykoz'a çıkış yok

İstanbul'da yapılması planlanan 3. Boğaz  köprüsüyle ilgili açıklamalarda bulunan  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 3. Köprü güzegahında Beykoz ve Sarıyer çıkışlarının olmayacağını bildirdi.

Ulaştırma bakanı Binali yıldırım tarafından güzergahı açıklanan 3. Köprüyle ilgili tartışmalar  sürüyor. Poyrazköy üzerinden geçecek olan köprünün Beykoz?dan çıkış verilip verilmeyeceği ile ilgili soruları yanıtlayan Kadir Topbaş, 3. Köprü güzergahının, Büyükşehir Belediyesine ve Meclise henüz gelmediğini, güzergahlarda gerekirse birtakım düzenlemeler yapılabileceğini belirterek, köprüden Sarıyer ve Beykoz'a çıkış olmayacağını söyledi.

KÖPRÜ GÜZERGAHI HENÜZ PLANLARA İŞLENMEDİ

Başkan Topbaş, 3. Boğaz Köprüsü'yle ilgili bir soru üzerine de bu güzergahın bir çizgi olarak açıklandığını, ancak henüz planlara işlenmediğini kaydederek, ''O gördüğünüz planların 1 santimetresinde aksamalar demek, kilometrelerce ifade edeceğimiz mesafe değişimleri anlamına gelmektedir. Bunun 1/25.000'lik Nazım Plana işlenmesi, arkasından 5.000'lik plana, sonra da 1.000'lik uygulama projesine işlenmesi gerekiyor. Henüz daha bu safhaya gelinmedi'' dedi.

 

GÜZERGAH OLARAK RANTIN EN AZ OLDUĞU BÖLGE SEÇİLDİ


Güzergaha ilişkin değerlendirme yapılırken doğal çevreye olan etkisi, havzalar ve orman alanlarının dikkate alındığını, ayrıca rant sağlamaması ve kamulaştırma bedellerinin düşük olmasının düşünüldüğünü anlatan Topbaş, çevre düzeni planlarında, arazi kullanım kararları verildiği için güzergahın oradaki arazilerin niteliklerini değiştirmeyeceğini kaydetti.

HAVA FOTOĞRAFLARIYLA BÖLGE DENETLENİYOR

Kadir Topbaş, güzergahta 260 kilometrelik yol yapılacağını ve bunun ayrı bir ihaleyle verileceğini belirterek, Bakanlığın bir yıl içinde planlama yapacağını bildirdi. Köprü güzergahındaki arazilerin, 3-4 aylık aralıklarla hava fotoğraflarının çekildiğini ve bölgedeki arazilerin nasıl ve kimlere ait olduğunun bilindiğini belirten Kadir Topbaş, ''Buradaki arazileri birisi çevirmeye kalksa, yarın hak iddia etmesi mümkün değil. Çünkü onların hepsi tespitli, sökülüp atılır. Devlet bu yatırımı yaparken kimseye hak etmediği bir şey ödemez'' dedi.

 

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.