Beykoz genelinde 15 bin kişilik Aşure dağıtıldı

Beykoz genelinde 15 bin kişilik Aşure dağıtıldı

Beykoz Belediyesi, Hicri Takvime göre Muharrem Ayı’nın 10. gününde  idrak edilen Aşure Günü vesilesiyle 15 bin kişilik hazırladı.

Beykoz Belediyesi, Hicri Takvime göre Muharrem Ayı’nın 10. gününde idrak edilen Aşure Günü vesilesiyle 15 bin kişilik hazırladı. Aşure günü bu yıl 24 Kasım 2012 Cumartesi gününe denk geliyor. 

Tarihte birçok önemli olayın meydana geldiği Aşure Günü, bugüne özel hazırlanan tatlı ve oruç ibadetiyle idrak ediliyor. Hazırlanan aşureler vesilesiyle akraba ve komşular hatırlanıyor, toplumda dayanışma ve paylaşım artıyor. 

Beykoz Belediyesi de aşure günü vesilesiyle ilçe sakinlerine dağıtılmak üzere 15 bin aşure hazırladı. Farklı malzemelerin bir arada bulunması dolayısıyla bolluk ve bereket simgesi olarak da sayılan aşureler 12 noktada üç gün boyunca ilçe sakinlerine ikram edilecek.

Beykoz Serbostani Mustafa Ağa (Merkez)  Camisi’nde aşure dağıtımına katılan Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, AK Parti İlçe Başkanı Adem Sefer ve Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek öğle namazının ardından vatandaşlara aşure ikram etti.

Aşurenin toplumda paylaşma, dayanışma ve birlikteliğin ifadesi olduğunu belirten Başkan Çelikbilek, belediye olarak, asırladır süregelen güzel bir geleneği sürdürmek istediklerini söyledi.

Çelikbilek ayrıcı, kültürümüzün tıpkı aşure gibi pek çok farklılığı bir arada barındırdığını hatırlatarak, Muharrem Ayı’nın tüm topluma birlik, beraberlik ve hayırlar getirmesini diledi.  

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.