MHP, Anadolukavağı'nda nabız tuttu!

MHP, Anadolukavağı'nda nabız tuttu!

Milliyetçi Hareket Partisi Beykoz İlçe Teşkilatı, esnaf ziyaretlerinin sekizincisini Anadolukavağı’nda gerçekleştirdi.

Milliyetçi Hareket Partisi Beykoz İlçe Teşkilatı’nın Cuma günleri gerçekleştirdiği esnaf ziyaretlerinin sekizinci noktası Anadolukavağı’ydı. MHP İlçe Başkanı Ali Emanet, söz konusu ziyareti Beykoz Güncel Haber’e özel olarak değerlendirirken, Beykozlular’a yerel seçimler ile ilgili taahhütlerde bulundu. Emanet, Kavak’ın sorunları ile ilgili olarak Beykoz Belediyesi’ne de seslendi.

Turistler ile yan yana bir esnaf ziyareti

Sekiz haftadan bu yana düzenledikleri ziyaretler kapsamında Beykoz esnafını dolaşarak, kendileriyle sohbet eden MHP Beykoz İlçe Teşkilatı, bu kez Beykoz’un turist çekim noktası Anadolukavağı’ndaydı.

Midillili Ali Reis Camii’nde Cuma namazı

MHP Beykoz İlçe Teşkilatı’nın Ali Emanet başkanlığındaki esnaf ziyareti, Yönetim Kurulu üyeleri İsmail Hakkı Önenerk, Adnan Ceviz, Şeref Kurtuluş, Mustafa Bulut, Kenan Şirin, Osman Akça, Nazım Kahraman, Kağan Yıldırım, Fahri Çakmak eşliğinde Anadolukavağı Midillili Ali Reis Camii’nde kılınan Cuma namazının ardından, vatandaşlar ile camii önünde çekilen hatıra fotoğrafı ile başladı.

İlkin, Mahalle Muhtarı Nurettin Sarıçiçek’i makamında ziyaret eden Ali Emanet ve beraberindekiler, burada gerçekleşen kısa sohbetin ardından ise 2 bin nüfuslu turistik mahallede esnafın ve vatandaşların nabzını tuttu.

Ali Emanet: Kavak halkı cezalandırılıyor

Kış sezonuna girilmesi ile birlikte işleri durgunlaşan esnaf ve vatandaşlar ile sohbet eden MHP İlçe Başkanı’na iletilen sorun ve şikâyetlerin ortak noktalarından biri, Beykoz’un bu küçük turistik merkezine ulaşım sorunu ve mevcut turistik gemi seferinin 25 TL şeklindeki yüksek fiyatı konusuydu.

Anadolukavağı’na Üsküdar ve Kadıköy’den, özellikle de Üsküdar’dan otobüs seferi olmayışından şikâyet eden esnaf, bundan 6-7 sene evvel mevcut olan otobüs seferlerinin kaldırılmış olmasını eleştirdi.

Sağlık ocağı da, PTT de, eczane de yok!

Esnaf ve vatandaşların diğer bir şikâyet noktası, mahallelerinde bir sağlık ocağının bulunmayışıydı.

Acil durumlarda yaklaşık 12 kilometrelik bir mesafede olan Paşabahçe Devlet Hastanesi’ne gitmek zorunda kaldıklarını ifade eden vatandaşlar, geçtiğimiz günlerde turist bir kadının baygınlık geçirdiğini ancak kendisine müdahale edilemediğini ifade ettiler.

Kavak halkı, turistik mahallelerinde bir PTT şubesi ile bir eczane olmayışından da yakındılar.  

Esnafın, alkollü içecek ruhsatı derdi

Ziyareti sırasında esnafa “ şikâyetiniz var mı?” sorusunu yönelten MHP İlçe Başkanı Ali Emanet’e bir esnafın verdiği cevap, “ Memnuniyetimiz var mı ki?” şeklinde oldu.

İşlerin kış mevsiminde oldukça durgunlaştığını ifade eden esnaf, yapılan ölçümlerde camii ve okula yakınlık gerekçesiyle, alkollü içecek ruhsatlarının iptal edilmiş olmasının da durgunluklarına katkıda bulunduğunu belirtti.

‘ Bende var, sende yok’ olmaz

Ruhsat iptalleri ile ilgili olarak esnafa açıklamada bulunan MHP heyeti, daimi ruhsatlar ile edinilmiş bulunan hakların iptal edilemeyeceği bilgisini aktardı.

İlçe başkanı Ali Emanet, “ ekonomik gidişat kötü” diyen bir esnafa şunları söyledi: “ Arıza nerede tespit edelim. ‘ Bende var, sende yok’ olmaz çünkü aksi halde herkesin gözü sende olur. Bölüşüm adil olacak. Bu ülkede herkese yetecek kadar aş var. Ancak kimileri bunun bir kısmını kendi tekeline almış.”

Bu iş kendiliğinden düzelmez

Emanet, Kavaklı bir esnafın, “ Bayramdan bu yana iş yok. Anadolukavağı bitti gibi. Yazın da öyle. Eski Kavak kalmadı. Bu iş nasıl düzelecek?” şeklindeki sorusuna ise şu cevabı verdi: “ Bu iş kendiliğinden düzelmez. Hep beraber omuz vereceğiz!

Devlet eliyle kumar mı oynatılıyor?

Kahvehanelere girerek buradaki vatandaşlar ile sohbet eden MHP heyeti, şans oyunları oynanan vatandaşlara, “ Ülkemizde 7/24 şans oyunları var. Vatandaş umudunu buna bağlamış durumda” dedi. Emanet, şans oyunu oynamakta olan bir vatandaşın kendisine, “ Şimdi de Antalya’da hipodrom açılıyor” bilgisini aktarması üzerine de “ 7 gün 24 saat devlet eliyle kumar mı oynatılıyor?” sorusunu yöneltti.

Buradan yanlış kokular gelmiyor mu burnunuza?

MHP İlçe Başkanı Ali Emanet, dedelerinin Anadolukavağı Mezarlığı’nda gömülü bulunduğunu belirterek, şu anda kendilerinin Mezarlığın Büyük ve Küçük Şehitlik bölümlerine gömü yapma hakları olmadığını hatırlatan bir esnafa ise şu açıklamada bulundu: “ Buradan yanlış kokular gelmiyor mu burnunuza? Yeni yasaya göre kıyılar imara açılıyor. Şimdi oraya villalar yapmayı düşünmesin birleri?”

“Beykoz Belediyesi Anadolukavağı’nı sildi” iddiası!

MHP heyetine, Beykoz Belediyesi’nin mahallenin sorunları ile ilgilenmediğini ifade eden bazı esnaf ise Başkan Yücel Çelikbilek’in “ Ben Anadolukavağı’nı sildim. Bundan sonra benden bir hizmet istiyorsanız, dilekçe vereceksiniz. Bu talep bana Valilik ve Kaymakamlık aracılığı ulaştığında işlem yapacağım” dediği iddiasında bulundular.

Gençler, futbol sahası olmayışından dertli

Bir grup Kavaklı genç ise hatırlarını soran MHP heyetine, mahallelerinde kendi çabalarıyla yaptıkları futbol sahasını hatırlattılar. Mezarlığın yanındaki boş alana dozer getirerek, burayı kendi olanakları ile düzleştirdikleri bilgisini veren gençler, geçtiğimiz günlerde Anadolukavağı Spor Kulübü’nü kurduklarını, takımlarının U-16 ve A takımı olmak üzere iki kategori halinde mücadele ettiğini ancak bu konuda kimseden destek göremedikleri serzenişinde bulundular.

Bunun üzerine MHP heyetinden Gümüşsuyu Spor Kulübü Başkanı Şeref Kurtuluş, gençler ile konuşarak, kendilerine yardımcı olacaklarını ifade etti.

Kavak’a gelmişken balık yemeden olmaz!

MHP’liler, ziyaret sırasında bir esnafta konaklayarak, kendilerine balık-ekmek ziyafeti ısmarladıktan sonra, çalışmalarına kaldıkları yerden devam ettiler.

Esnaf ve vatandaş, neler söyledi?

MHP heyetinin söz konusu ziyaretinde esnaf ve vatandaşlar tarafından dile getirilen hususlar şunlar oldu:

 “ Sorunlarımızı ne siz sorun ne biz söyleyelim! Turizm açısından hizmet sıfır. Esnafım; mal almak için 2 vesait ile Üsküdar’a gidiyorum. 6-7 sene evvel direkt otobüsümüz vardı, kaldırıldı. Turistik bölge diyoruz ama vapur sayısını bir’e düşürüyoruz. Belediye’nin katkılarını görmüyorum. Burayı silmişler. Anadolukavağı’nı gözden çıkarılmış bir bölge olarak görüyor Beykoz Belediyesi. Adalar ile Anadolukavağı Eminönü’nden aynı mesafe ama Adalar’a 2 bilet ile gidilirken, İDO, bizden 25 TL alıyor! Nasıl oluyor? Hem turistik vapura halk niye binemesin?  Bu, büyük bir yara bizde. Geldiler, anlattık ama gene aynı şey! Direkt otobüsün olmayışı çok büyük yara bizde.” ( Saadettin Köseyiğitoğlu, işletmeci)

“ Eminönü’nden buraya vapur bir kişi 25 TL! Dört kişilik bir aile düşünün, 100 TL sadece yol parası. Vatandaş buraya niye gelsin ki? Karşıda bir yere gider. (Şevket Civelek, işletme yöneticisi)

“ Geçenlerde elimi cam kesti. Paşabahçe Devlet Hastanesi’ne gitmek zorunda kaldım. Askeriye bakmadı; ‘sivil yasak’ dediler. Eczanemiz de yok. Bu konuyu Belediye Başkanı ile görüştük. Bize, 5 bin kişi olmalı ki, sağlık ocağı açalım’ cevabını verdi. Yani, turistlere bir şey olursa da acil müdahale durumu yok!” (Enver Erdem, işletme sahibi)

“İşlerimiz durgun, her sene biraz daha da kötüye gidiyor.” (Cumhur Çavdarlı)

“ Muhtarımız geçtiğimiz Halk Günü’nde Belediye Başkanımız’a alt yapı, kanalizasyon gibi çeşitli eksiklerimizi söyledi. Yücel Bey, ‘Ben Anadolukavağı’nı sildim. Bundan sonra benden bir hizmet istiyorsanız, dilekçe vereceksiniz. Bu talep bana Valilik ve Kaymakamlık aracılığı ulaştığında işlem yapacağım’ demiş. AK Parti, Anadolukavağı’ndaki bin 100 oyun yarısından fazlasını aldı. Başkan, buraya her geldiğinde ağır laflara maruz kaldığı, refüze olduğu için böyle demiş olabilir. Başkan, Kars- Ardahanlı işletme sahiplerini koruyor. O zaman da öbür işletme sahiplerini de korumak durumunda kalıyor. Vatandaş şikâyet ettiği zaman ise esnafı koruyor. İnsanlar da her geldiğinde bunu onun başına kakıyor. Bana göre (Kavağı sildim, demesi) onun bu moral bozukluğundan kaynaklanıyor. (Şimal Alptekin, esnaf ve MHP YK üyesi)

“Geçen sene 20 kilo çiğköfte satıyordum, bu sene 5-6 kilo satıyorum!” (esnaf)

“ Park sorunumuz var, hafta sonu burada arabadan geçilmiyor.” (esnaf)

“Kışın boşuz. Kavak’ta sıkıntılar belli, hep aynı. 3-4 esnafın alkol ruhsatı var, diğer yerlerin ise yok.” (esnaf)

“ Bir tane sağlık ocağımız, revirimiz yok. 2012’de PTT bile yok burada.”

“ Herkes yanık!” (bir esnaf)

MHP Beykoz İlçe Teşkilatı Başkanı Ali Emanet’in Beykoz Güncel Haber’e özel Anadolukavağı ziyareti değerlendirmesi

Ali Emanet, Anadolukavağı ziyaretinin sonunda Beykoz Güncel Haber’e özel değerlendirmelerde bulundu. Emanet, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Düşünce ve tespitlerimizde yanılmadık!

MHP Beykoz İlçe teşkilatı olarak, bugün Anadolukavağı’nda daha önceden başlatmış olduğumuz mahalle ve esnaf ziyaretlerimizin sekizincisini yapıyoruz. Bugünkü ziyaretimizde şunu gördük: Düşüncelerimizde ve tespitlerimizde yanılmadık. Daha önceki esnaf ziyaretlerimizdeki şikâyet, dilek ve temennilerin aynısı Anadolukavağı esnafında ve halkında da mevcut.

MHP’li belediye başkanının zamanı geldi!

“ Artık önümüzdeki dönemde yapılacak olan Belediye seçimlerinde MHP olarak iddialı olduğumuzu, Beykoz’da MHP’li bir belediye başkanının zamanının geldiğini düşünüyoruz. Bu düşünceyle sürekli esnafımızla, vatandaşımızla beraber olmaya gayret ediyoruz.”

Beykoz Belediyesi’ni göreve çağırıyoruz!

“ Bir turizm bölgesi olmasına rağmen, Anadolukavağı’nda turizme hitap edecek gerekli alt yapının, fiziki mekânların olmadığını görüyoruz. Bunların bir an önce yapılması gerekir. Biz bu konuyla ilgili olarak şu andaki Belediye’yi göreve çağırıyoruz. Buradaki şikâyetlerden bir tanesi, Anadolukavağı’nda kanalizasyonun, mevcut altyapının hemen İskele’nin yanında denize döküldüğü şeklinde. Bazı esnaf kardeşlerimiz, ‘biz burada çocukken denize girerdik’ diyor ama bugün gel gör ki, bugün bu insanların 15-20 sene önce denize girdiği yerde kanalizasyon denize dökülmektedir. Bunun da bir an önce çözülmesini istiyoruz.”

Hemşerilerimize taahhüt ediyoruz…

“ Turistin bol geldiği bir mahallemizde bu gibi aykırılıkların, eksikliklerin olmamasını talep ediyoruz. Belediye bunları yapar ise, biz MHP Beykoz İlçe Teşkilatı olarak kendilerini alkışlarız ama yapmazlar ise orasını da kendileri bilir. İnşallah Belediye’yi aldığımızda, Anadolukavağı’nda ne tür alt yapı, üst yapı eksikliği var ise, bunları yapacağımızı burada yaşayan hemşerilerimize taahhüt ediyoruz.”

Sadece Kavak’ta sorun yok!

“ Sadece Anadolukavağı’nda sorun yok; Beykoz’umuzun her yerinde sorun var. Biz Anadolukavağı’ndaki eksiklerin giderilmesine talip olduğumuz gibi, Beykoz’umuzun geneli olarak hizmet bazında ne tür eksikler var ise,  bunları yapmaya da talibiz. İnşallah, Beykoz’da Belediye bize nasip olduğunda bu taahhütlerimizi yerine getirmeyi Allah bize nasip eder. Vatandaşlarımız bu konuda bize güvensinler; onların bize güvenlerinin tam olmasını istiyoruz.”

Belediye’yi aldığımızda gelir ve giderlerimizi halkın görebileceği yerlere asacağız!

“ Beykoz’da Belediye Başkanlığı’nı aldığımızda, Beykoz Belediyesi’nin gelirlerini ve giderlerini Beykoz Belediyesi’nin önünde, Beykoz Meydanı’nda ve Beykoz’un diğer mahallelerinde meydanlara, halkın görebileceği yerlere asacağız. Bir yıl içerisinde Beykoz Belediyesi’nin ne kadar geliri, ne kadar gideri olmuş, ne kadar personel gideri olmuş, ne kadar emlak vergisi almış, gelirini- giderini kuruşuna kadar halkın görebileceği yerlere asacağız; bunun hesabını halka vermeye hazırız. Halkımız, verdiği paranın nereye gittiğini görecek. Bunu buradan taahhüt ediyoruz.”

MHP’li Belediye Başkanı ve Meclis üyelerinin malvarlıklarında artış olmayacak!

“ Beykoz’da önümüzdeki yerel seçimlerde MHP’nin gösterdiği aday Belediye Başkanlığı seçimlerini kazandığında ve o koltuğa oturduğunda, - keza, MHP’li Belediye Meclis üyelerinin de aynı şekilde- mal varlıklarında herhangi bir artışın olmayacağının taahhüdünü de Beykoz Güncel Haber aracılığıyla halkımıza veriyoruz. Geldiğinde neyi varsa, üç takım elbisesi mi var, üç takım elbiseyle gider. Bunu da taahhüt ediyoruz. Bu kadar açık ve net olacağız. Şeffaf bir Belediyecilik yapacağımızı, seçilen Belediye Başkanı arkadaşımızın ve seçilecek Meclis üyesi arkadaşlarımızın şeffaf olacaklarını da ayrıca taahhüt ediyoruz.”

Vermiş olduğu her kuruşun hesabı halka verilecek

“ Beykoz’da yaşayan hemşerilerimize, Belediye’ye verdikleri her kuruşun hesabını vereceğimize söz veriyoruz. Verdiğimiz sözlerde de samimiyiz, yani bunları sırf laf olsun diye söylemiyoruz. Bugün bu söylediklerimizle ilgili olarak bizim dönemimizde herhangi bir aksilik olursa, her vatandaşımızın bize bu konuda serzenişte bulunma hakkı vardır.”

Acil müdahale yeri yok

“ Anadolukavağı’nda gördüğümüz eksikliklerden bir tanesi de, hafta sonları Anadolukavağı dışından gelen insanların faydalanabileceği küçük de olsa bir sağlık merkezinin olmayışı. Oysa ki, düşmeler, ufak tefek yaralanmalar olabilir. Halkımız ziyaretimiz sırasında ifade etti; yaşlı insanların tansiyonuna bakacak bir acil müdahale yerinin olmamasından şikâyetçiler. Bu konudaki eksikliklerin giderilmesini talep ediyoruz.”

Üsküdar ve Kadıköy’den otobüs talebimiz var

“ Daha önceleri Üsküdar’dan Anadolukavağı’na otobüs vardı. Eminönü’nden insanlar çoluğuyla çocuğuyla Üsküdar’a, oradan da Kavak’a gelirdi ama şimdi gelemiyorlar. Burada gördüğümüz, esnafın çok iyi bir şekilde cirolar yapamadığı ancak kıt kanaat geçinebildikleri. Esnaf, mevcut çarkı devam ettirebilmenin düşüncesi içerisinde. Burada esnaflık yapan insanlar sonuçta bizim Beykoz’umuzun insanları. Yanlarında 10, hatta 15 tane personel çalıştıran restoranlar gördük. Sonuçta, istihdam yaratıyorlar. Buradaki esnafın gelir düzeyinin yükselmesi bakımından, - eğer Beykoz Belediyesi Anadolukavağı’nda esnaflık yapan, burada oturan vatandaşlarımızın refah seviyelerinin yükselmesini istiyor ise- Büyükşehir Belediyesi’nden Üsküdar ve Kadıköy’den Anadolukavağı’na otobüs seferlerinin eskisi gibi tekrar konulması talebinde bulunmasını istiyoruz. Böyle bir iş yaparlar ise, hayırlı bir iş yapmış olurlar. Kadıköy’den de otobüs kalkabilir; buradan kalkan otobüs Üsküdar üzerinden de gelebilir. Bu taleplerimizi Beykoz Güncel Haber Gazetesi aracılığıyla talep ediyoruz.”

Haber: Arzu Başlantı

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.