TDP’nin etkinliğinde ünlü sanatçılar sahnede!

TDP’nin etkinliğinde ünlü sanatçılar sahnede!

Beykoz Güncel Haber, İstanbul TDP’nin pilot uygulaması kapsamında gerçekleştirdiği etkinlikte öğrenciler ile örnek aldıkları ünlü sanatçıların buluşmasına şahitlik etti.

Beykoz Güncel Haber, Gaziosmanpaşalı öğrencilerin İstanbul Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü’nün kısa adı ÇOGEP olan “Güvenli Hayat ve Güvenli Gelecek İçin Çocuk ve Gençler Sosyal Koruma ve Destek Programı”  kapsamında örnek aldıkları sanatçılar ile buluşmasına şahitlik etti.

Beykoz İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı da katıldı

İstanbul TDP Şube Müdürlüğü’nün ÇOGEP kapsamında pilot bölge olarak seçilen Gaziosmanpaşa ilçesindeki öğrenciler için 6 - 7 Aralık 2012 tarihlerinde Beşiktaş Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde (MKM) gerçekleştirdiği etkinlik, iki gün sürdü. Etkinliğin ilk gününde Arka Sokaklar dizi ekibi; ikinci gününde ise ünlü sanatçılar Oktay Kaynarca, Süheyl Uygur, Emre Kınay ve türkücü Bülent Serttaş’ın katılımıyla gerçekleşen bir söyleşi düzenlendi.

Kimler katıldı?

Etkinliğe; İstanbul TDP Şube Müdürü Kaya Korkmaz, Şube Müdür Yardımcısı Leman Süheyla Soylu, Beşiktaş Belediye Başkan Yardımcısı Halil Mert Tayşir, Gaziosmanpaşa Kaymakamı Seddar Yavuz, Gaziosmanpaşa Adliyesi’nden Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Fidanboy,  İl Emniyet Müdür Yardımcısı Sezgin Öndem, Genel Denetleme ve Disiplin Şube Müdürü Mehmet Çatal, Zeytinburnu İlçe Emniyet Müdürü Metin TİTİZ, Gaziosmanpaşa İlçe Emniyet Müdürü Fahrettin Boylu, İstanbul Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet Koçibar, Kağıthane İlçe Emniyet Müdürü Mahir Yavaş, Gaziosmanpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Bekir Servet Bakırcı, Beykoz İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Tülay Çik, Pekom Şube Müdür Yardımcısı Serap Yılmaz, davetli sanatçılar ve yüzlerce öğrenci katıldı.

Projenin amacı

Suçu ortaya çıkaran nedenleri araştırarak, bunları ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalar yapan, toplumun rahat ve huzuru için çeşitli etkinlikler düzenleyerek 7’den 70’e her kesime ulaşmayı, suçtan-suçludan korunmak için bilgilendirmeyi ve bilinçlendirmeyi amaçlayan Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü’nün faaliyetleri kapsamında, İstanbul Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü; kısa adı ÇOGEP olan Güvenli Hayat ve Güvenli Gelecek İçin Çocuk ve Gençler Sosyal Koruma ve Destek Programı”nı uygulamaya koydu.

İstanbul TDP, söz konusu program kapsamında toplumda örnek alınan, vatandaşların saygı ve sevgisini kazanmış ünlüler ile gençleri buluşturuyor. Yapılan faaliyetler ile sosyal dışlanmaya maruz kalmış gençlerin sosyo- kültürel hayata alışması sağlanarak, suç oluşumunun ve tekrarının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Beykoz Güncel de oradaydı

Akatlar’da bulunan Beşiktaş Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde (MKM) 6-7 Aralık 2012 tarihlerinde gerçekleşen etkinlik kapsamında gençler,  ünlü sanatçılar ile bir araya gelme ve onlara soru yöneltme olanağı buldu.

Gençler, 6 Aralık 2012 tarihinde sevilen dizi Arka Sokaklar’ın oyuncularıyla bir araya gelirken; 7 Aralık 2012 Cuma günü gerçekleşen etkinlikte ise Oktay Kaynarca, Süheyl Uygur, Emre Kınay ve türkücü Bülent Serttaş ile tanışma ve sohbet etme olanağı yakaladılar.

Beykoz Güncel Haber, 7 Aralık günü MKM’deydi ve etkinliğe katılan sanatçılar ile özel söyleşiler yaptı.     

Polis ile öğrenci karşılıklı kolbastı ve “Gangnam Style” oynadı!

Gençler için etkinlik, aslında salona girdikleri andan itibaren başladı! Zira fonda çalınan hareketli müzikler eşliğinde MKM’nin geniş salonunda TDP polisleri ile birlikte önce kendilerini Ankara havasının ezgilerine bıraktılar, ardından da kolbastı ve “gangnam style” oynadılar!

Hangi okullar katıldı?

“ Güvenli Hayat ve Güvenli Gelecek İçin Çocuk ve Gençler Sosyal Koruma ve Destek Programı” isimli pilot uygulamanın halihazırda Gaziosmanpaşa’daki okulları kapsamasından dolayı,  düzenlenen etkinliklere de bu bölgedeki okulların katılımı sağlandı. Bu kapsamda, çeşitli etkinlikler ile 6 okuldaki toplam 2 bin 400 öğrenciyle iletişim kurularak, bu gençler ile İstanbul Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü arasında bağ oluşturulmaya çalışıldı.

Söz konusu uygulama kapsamında madde bağımlısı gençler de tespit edilerek, tedavi altına alındı ve bu çabadan olumlu sonuçlar elde edildi.

Küçükköy Endüstri Meslek Lisesi, Fahrettin Özüdoğru Ticaret Meslek Lisesi, Kardelen Endüstri Meslek Lisesi, Kadri Yörükoğlu Lisesi, Plevne Lisesi, II. Mehmet Lisesi ise henüz pilot olarak uygulanan projeye konu olan okullar oldular.

Ustura Kemal’in attığı nara MKM’yi çınlattı!

Gençler, oldukça neşeli geçen söyleşi boyunca konuk sanatçıların espri, anı ve tavsiyelerini dinleme ve kendilerine soru yöneltme olanağı buldular. Sanatçılar için de bol kahkahalı geçen söyleşiye son noktayı ise Oktay Kaynarca’nın Ustura Kemal dizisinde sıklıkla attığı ünlü narası koydu! Bir gencin, dizideki gibi nara ataması yönündeki talebini kırmayan ünlü sanatçının diyaframı, MKM’yi çınlattı!

Hatıralar, albümlerde ölümsüzleştirildi

Söyleşi etkinliğinde ayrıca öğrencilere; yaptıkları Çanakkale, Sapanca, Topkapı gezileri ile Boğaz turu ve Belgrad Ormanı’nda gerçekleştirdikleri pikniği ölümsüzleştiren fotoğrafların yer aldığı albümler hediye edildi; aralarından bir sözcünün kürsüye çıkarak, söz konusu geziler ile ilgili duygu ve düşüncelerini ifade etmesi sağlandı.

Ünlü reklamcı Ertan Özyiğit de katıldı

Söyleşi programının sonunda etkinliğe katılan sanatçılara çiçek ve plaketleri takdim edildi. Etkinliğin sonunda ayrıca yakın bir zamanda atv’de yayınlanmaya başlayacak olan “ İçimizdeki Şeytan” isimli yarışma programının sunucusu ünlü reklamcı Ertan Özyiğit’e de İstanbul Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü’ne verdiği destekten ötürü plaket verildi.

Sanatçılar, projeye katılım amaçlarını şu sözler ile açıkladılar

Beykoz Güncel Haber, söyleşi etkinliği öncesinde İstanbul TDP Şube Müdürü Kaya Korkmaz ve projeye destek veren ünlü sanatçılar ile görüştü.

Kaya Korkmaz: Arkadaşlarımız risk altındaki çocuklar ile cansiperâne ilgileniyorlar

İstanbul TDP Şube Müdürü Kaya Korkmaz, gazetemize yaptığı değerlendirmede, söz konusu pilot projeleri vasıtasıyla “ Çocuklara onlarla birlikte olduğumuzu, ‘siz bizle birliktesiniz; bu vatanın içinde hep birlikte yaşıyoruz’ mesajını verdikleri” açıklamasını yaparak, proje kapsamında gerçekleştirdikleri Çanakkale gezilerinden birine atıfta bulundu. Korkmaz, “ Siirtli bir çocuğumuz Çanakkale’de dedesinin mezarını görünce, çok şaşırmış. Memur arkadaşa, ‘Benim dedelerim de burada şehit olmuş’ demiş” açıklamasını yaptı.

Risk altındaki çocukları İstanbul’da en aza indireceğiz

Çocukların bu şekilde birlik ve beraberlik ruhunun farkına vardıklarını ifade eden Korkmaz,  “ masum gençlerin ‘yönlendirilme’ tehlikesi bulunduğunu” hatırlattı. İstanbul TDP Müdürü gazetemize şu açıklamayı yaptı: “ Bu proje, TDP memuru arkadaşlarımın gönüllü olarak yapmış oldukları ve risk altındaki çocukların sosyal hayata kazandırılmaları için verilen bir çabadır. Söz konusu projede görev alan arkadaşlarımın tamamı cansiperâne bir şekilde bu çocuklarımız ile birebir ilgileniyorlar. Belki de kendi çocuklarına vermedikleri sevgiyi bu çocuklara vererek, onları kazanma yoluna gidiyorlar. Bizim de bununla başarıya ulaşacağımıza eminim. Bu şekilde risk altındaki bu çocukları İstanbul’da en alt seviyeye indireceğimizi düşünüyorum.”

Türkiye’nin ünlü yüzleri neler söylediler?

Emre Kınay: Kararmış olan umutlarım aydınlanıyor

“ Çocukların faydalı, etkin, vatansever, ülkesine ve insanına sahip birer birey olmaları için yapılan etkinliklerde üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız; ben, Oktay, diğer arkadaşlarım, burada olamayanlar da dahil olmak üzere… Böyle aydınlık çocukları gördükçe, kararmış olan umutlarım biraz aydınlanıyor. İnşallah daha da iyi olur!”

Oktay Kaynarca: Bizim için de çok önemli, es geçemezdik!

“ Topluma kazandırılması gereken çocuklar söz konusu olduğu zaman hiçbirimizin duyarsız kalması mümkün değil. Bu nedenle, bize böyle bir açılım geldiğinde hemen kabul ettik. Çünkü en azından birer sanatçı olarak üzerimize düşen, var olan projeye katkıda bulunmaktı. O katkı gerçekten çok önemli ve değerli olmak zorunda çünkü gençlerin örnek gördüğü, rol model olarak örnek aldığı insanların gelip burada kendilerine bir şeyler söylüyor olması belki de bu gençlerin hayatında bir şeyler değiştirecek, çok önemli şeyler yapacak. O nedenle bu, bizim için de çok önemli bir konu. Es geçemezdik. Bir şeyler paylaşmak istedik. Kimse bu memlekette kimseden ayrı değildir; herkes eşittir, eşit olmak zorundadır. En azından bunun için birlikte olduğumuzu anlatmaya çalışacağız mümkün olduğu kadar. Bizler, mümkün olduğunca da bu tür projelerde yer almaya çalışıyoruz.”

Bülent Serttaş: Hedef doğru, yapılan iş doğru!

“ Ben Türkiye sevdalısı bir insanım. Türkiye Cumhuriyeti topraklarında yaşayan herkesin en iyi şekilde yaşaması taraftarıyım. TDP Şube Müdürümüzün öncülüğünde başlayan bu çalışmada ben kendimi gönüllü nefer olarak görüyorum. Onun telefonla bir ricası bizim için emirdir. Her zaman bu tür olaylara ve eylemelere koşa koşa gideceğimizi de buradan belirtmek istiyorum. Türkiye’nin kıymetini ancak yurt dışına gidip Türkiye’ye gelen bilir. Bunu ben özellikle vurgulamak istiyorum. Bizim Türkiye’miz bambaşka bir Türkiye. Küçükken Avrupa’yı, Amerika’yı hayal ederdim ama inanın şu an Türkiye’den çıkmak istemiyorum. Onun için bur tür projeleri her zaman destekliyorum çünkü hedef doğru; yapılan iş doğru; o doğru işte de biz sanatçılara ne iş düşüyorsa, çoğu arkadaşımın da ‘hayır’ diyeceğini zannetmiyorum. Onların da koşa koşa geleceklerine inanıyorum. Her zaman, her yerde bu tür organizasyon olursa, Müdürümün yanında da söz veriyorum, her zaman hazırım. Buraya gelmemin amacı şu: Ben iyi yaşamayı ve insanları çok seviyorum. Bu topraklarda yaşayan insanların da en iyi şekilde yaşamasını istiyorum. Buna da ben sevgimle, şarkımla, türkümle bir nebze olsun katkıda bulunabilirsem ne mutlu bana! Böyle bir katkıyı her zaman vermeye hazırım.”

Süheyl Uygur: Ben de babayım

“ Sayın müdürüm ve büyüklerimiz telefon açtılar, bir telefon ile atladım geldim. Böyle kutsal projeler de biz sanatçıların görevidir zaten. Görevimiz bir yandan tiyatro, televizyon yapmaktır ama tiyatro televizyonu yaparken de, bu tarz görevleri asla unutmamak lâzım. İşlerimiz çok yoğun ama ne yapıp edip bu yoğun işlerimizin arasında ben bugün burada olduğum için çok mutluyum. Behzat gelemedi, çok üzüldü gerçekten çünkü çekimi var ama aklının burada olduğunu biliyorum. Her şey çocuklarımız için. Ben de babayım. Ülkede yaşananları görüyoruz. Bu çocukların hepsi asında o kadar temiz ki,  o kadar pırlantalar ki! Bu çocukları iyi anlamda biraz dürttüğünüz zaman zaten her şey hallolacaktır.  Ülkenin geleceği bu çocuklarımız. Her şey çocuklar için. Canı gönülden, elimizden ne geliyorsa bundan sonra da biz sanatçılar yapmaya hazırız.”

Ertan Özyiğit: Türk insanının bu projelere ihtiyacı var

“ Türkiye’nin birlik ve beraberliğe çok ihtiyacı olduğu bu günlerde böyle projelere, hele polis tarafından yapılmış olan bu projelere Türkiye insanının çok ihtiyacı var ve bunu gönülden destekliyoruz.”

Ünlü psikolog Prof.Dr. Üstün Dökmen’in danışmanlığında “ Tiyatro Yeniden” grubu

Gençler, söyleşi etkinliğinin sonrasında gerçekleşen yarım saatlik kokteyl ikramı ve dinlenme molasının ardından ise psikolog- yazar Prof. Dr. Üstün Dökmen’in danışmanlığında ve Dersu Yavuz Altun’un yönetmenliğindeki ' Çalıntı Düşler' isimli tiyatro oyununu seyretme olanağı buldular.

Gazetemize özel açıklamalarda bulunan TDP yetkilileri, söz konusu oyun ile amaçlananın, madde bağımlılığına karşı bilinçlendirmek ve uyuşturucudan uzak tutmak suretiyle sağlıklı ve nitelikli gençler yetiştirmek olduğunu belirttiler.

Oyun, “Tiyatro Yeniden Grubu” tarafından sahnelendi.

Pilot uygulama, onaylandığı takdirde İstanbul çapına yayılacak

İstanbul TDP Şube Müdürü Kaya Korkmaz, Beykoz Güncel Haber’e yaptığı özel açıklamada, söz konusu pilot uygulamayı İstanbul sathına yayacakları bilgisini de verdi:  “ Şu anda 2013 yılının hazırlığını yapıyoruz. Bu projeyi 2013’te altı bakanlığımızın iştiraki ile İstanbul’un tamamında yapacağız.”

İstanbul TDP’nin örnek Kasım ayı envanteri!

İstanbul TDP tarafından ÇOGEP kapsamında gerçekleştirilen faaliyetler ile ilgili olarak 30 Kasım 2012 tarihi itibariyle düzenlenmiş bulunan bir envanter çalışmasına ulaştık.

Bu envantere göre;  Kasım 2012 itibariyle;

Sosyal dışlanmaya maruz kalmış 6 ortaokuldaki 800 veliye aile içi iletişim, aile içi şiddet, trafik kültürü ve bilinci ile ilgili paneller verilmiştir.”

tedavi İçin GOP Aile Danışma Merkezi’ ne götürülen şahıs: 8, AMATEM, ÇAMATEM’e tedavi için götürülen şahıs: 6, geri dönüşüm olarak gelen şahıs sayısı: 13.”

“Futbol, voleybol, maytai, karate, badminton, tekvando, basketbol branşlarında düzenlenen kurslar devam etmektedir. Düzenlenen kurslarda yaklaşık 550 öğrenci düzenli olarak eğitim almaktadırlar.”

“Düzenlenen kurslara yaklaşık 140 öğrenci düzenli olarak eğitim almaktadır. Kurs kapsamında ortaokul ve liselere dağıtılmak üzere 53 bağlama, 18 gitar 12 klarnet, 13 darbuka 33 keman, 2 davul, 1 zurna, 1 kabak kemane alınmıştır.”

“6 lisede toplam 125 öğrenciye; 45 LYS sözel seti, 40 LYS sayısal seti, 40 LYS eşit ağırlık seti olmak üzere toplam 125 adet LYS seti verilmiştir.”

“Emine Sabit Büyükbayrak Ortaokulu’na kütüphane ve konferans salonu yapılmaktadır.”

“23 Nisan Ortaokulu’nda bulunan 30 öğrenciye haftada 2 gün olmak üzere bilgisayar eğitimi verilmektedir. Kurs halen devam etmektedir.”

“İstanbul Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü’nden 20 personel, Tiyatro Yeniden tarafından düzenlenen tiyatro kursuna her hafta düzenli olarak katılım sağlamaktadır. ( Bu şekilde) 30 Ocak 2013 tarihinde ortaokul ve liselere yönelik tiyatro faaliyeti gösterime geçmek üzere çalışmalar devam etmektedir.”

Bunlar dışında…

İstanbul TDP Şube Müdürlüğü’nün yukarıda sıralanan etkinlik envanteri arasında sosyal ve kaynaştırma amaçlı olarak yapılan sportif turnuvalar, Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe takımlarının antrenmanlarına 120 öğrencinin götürülmesi, münazara, şiir ve resim yarışması gibi etkinlikler hariç tutulmuştur. 

Haber: Arzu Başlantı

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.