İstanbul'un sigortası Melen’de 1. kısım açıldı

İstanbul'un sigortası Melen’de 1. kısım açıldı

Melen Projesi'nin 1. kısmının açılışı Başbakan Erdoğan'ın video konferansla katıldığı törenle gerçekleştirildi. İstanbul'un uzun vadeli içme suyu ihtiyacını karşılamak amacıyla geliştirilen Melen Projesi'nin 1. kısmının açılışı, '&

Melen Projesi'nin 1. kısmının açılışı Başbakan Erdoğan'ın video konferansla katıldığı törenle gerçekleştirildi.

İstanbul'un uzun vadeli içme suyu ihtiyacını karşılamak amacıyla geliştirilen Melen Projesi'nin 1. kısmının açılışı, ''12.12.2012'de 112 Dev Eser Milletimizin Hizmetinde'' adlı program kapsamında Başbakan Erdoğan'ın video konferansla katıldığı törenle gerçekleştirildi.

Melen Suyu’nun 1. Kademesi’nin resmi açılışının da yapıldığı törene “İstanbul’da” canlı bağlantıyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbileki, DSİ 14. Bölge Genel Müdürü Mehmet Yalçın Çomoğlu ve İSKİ Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Demir katıldı.

Melen Projesi Kapsamı’nda Beykoz ve Sarıyer-Derbent arası Asya ile Avrupa Kıtası İstanbul Boğazı’nın 136 metre altından toplam 5 bin 550 metre uzunluğunda dev borularla bağlanmış, bağlantı inşaatı Nisan ayında tamamlanmıştı.

Proje’nin ilk etabının hizmete açılmasıyla Melen Nehri’nin suyu ile Beykoz İlçesi ve Kağıthane İçmesuyu Dağıtım Sistemi’nin beslediği 10 ilçeye su sağlanacak. Proje kapsamında Beykoz’da bırakılacak bir branşman ağzı ile ilçenin sahil ve üst kesimlerine de buradan su verilecek.

İstanbul'un 2071'e kadar olan su ihtiyacı karşılanacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan toplu açılış törenindeki konuşmasında; Melen Projesi’nin Cumhuriyet Tarihi’ndeki en büyük su temin projesi olduğunu belirterek: “1990’lı yılların başında İstanbul’un en büyük sorunu susuzluktu. İstanbul’a susuz kent ismi verilmişti. Biz göreve gelir gelmez, 180 km uzaklıktaki Istrancalardan su getirmek suretiyle, İstanbulluların su hasretine son verdik. Melen Projesi’yle İstanbul’un 2071 yılına kadarki su sorununu çözdük” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan konuşmasının sonunda sayıları her geçen gün artan ileri biyolojik atıksu arıtma tesislerine de değinerek, elde edilen çıkış sularıyla park – bahçe sulaması ile sanayide geri dönüşüm sularının kullanıldığını söyledi.

Açılışta Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu; Melen Projesi’nin İstanbul’un sigortası olduğuna değinerek, bu proje sayesinde İstanbul’un 2071 yılına kadar su sıkıntısı yaşamayacağını ifade etti. Çalışmaların sadece İstanbul ile sınırlı olmadığını belirten Bakan Eroğlu; "Türkiye’de su sorunu yaşayan her bölgeye su götürüyoruz. Şehir ve ilçeleri kapsayan 58 adet yerleşim bölgesine bu yıl içinde su götürdük ve götürmeyede devam edeceğiz" dedi.

Yapılan yatırımlarla İstanbul’un su sıkıntısını çözdüklerini müjdeleyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “2071 yılı İstanbul ve Türkiye için hayırlı olsun” diye konuştu.

-Melen Projesi-

Melen Projesi'nin 1. kısmında yer alan 7'si inşaat, 3'ü imalat, 1'i enerji temini olmak üzere toplam 11 iş grubunun ihalelerine 2000 yılında başlandı.

Cumhuriyet tarihinin en büyük içme suyu temin projesi olan Melen, kısım kısım tamamlanarak hayata geçirilirken, sistemin ilk aşamasında Melen regülatörü, Melen Terfi İstasyonu ve Deposu, Cumhuriyet Arıtma Tesisi ve Terfi Deposu, 152 kilometre uzunluğunda 2,5 metre çapında boru iletim hattı, 37 kilometre uzunluğunda ve 4 metre çapındaki tüneller tamamlandı. Bu çalışmalarla Melen Çayı'ndan yılda 268 milyon metreküp su, 189 kilometre uzunluğundaki iletim hattıyla Kağıthane Arıtma Tesisi'ne getirildi.
Proje bünyesinde, Boğaz'ın 136 metre altında, 5 bin 551 metre uzunluğunda 4 metre çapındaki tünel, 2010 yılında tamamlanarak dünyada ilk kez iki kıta su tüneliyle birleştirildi.

İlk aşamada yılda 268 milyon metreküp, 4. ve nihai aşama sonunda ise yılda 1 milyar 77 milyon metreküp su verecek olan proje, İstanbul'un 2071 yılına kadar olan su ihtiyacını karşılayacak.

Tamamlandığında günde 3 milyon 120 bin metreküp kapasiteyle Avrupa'nın en büyük içme suyu arıtma tesisi olacak Cumhuriyet Arıtma Tesisi'nin günde 720 bin metreküp kapasiteli 1. aşaması tamamlanırken, Melen Çayı ham suyunun Avrupa Birliği standartlarında ileri arıtma tekniğiyle arıtılması temin edildi ve İstanbul'un hizmetine sunuldu.

Projenin depolama tesisi olan Melen Barajı ise 2016 yılında tamamlanacak. İstanbul'a yılda 1 milyar 77 milyon metreküp su temin edecek olan Melen Barajı'nın içme suyu amaçlı yapılacak olması nedeniyle Melen Havzası'ndan gelecek atık suların baraj gölüne girmeden, arıtılarak uzaklaştırılması için ''Melen Barajı Havza Koruma Tesisleri Projesi'' DSİ 2012 yılı yatırım programına alındı. İnşaat ihalesi bu yıl başlanan Melen Barajı ile ilgili süreç devam ediyor.

YORUMLAR...