İstanbul'a 2. Kanal RİVA

İstanbul'a 2. Kanal RİVA

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Kanal İstanbul'un bir benzerini de ilçedeki Riva Deresi'nde yapacaklarını açıkladı.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, 2023 yılı projesi olarak hazırlanan ve Avrupa Yakası'nda bulunan Kanal İstanbul'un bir benzerini de ilçedeki Riva Deresi'nde yapacaklarını açıkladı.

Beykoz'un kuzeyinde bulunan ve 28 kilometre uzunluğa sahip olan Riva Deresi'nin uzunluğu ve doğasıyla ilgi çektiğini belirten Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, burada Karadeniz'den itibaren 15 kilometre uzunluğunda bir kanal yapacaklarını ve Anadolu Yakası için önemli bir turizm merkezi kuracaklarını açıkladı. 2013 yılı sürprizi olarak nitelendirdiği projenin adını "Beykoz Kanal" olarak açıklayan Çelikbilek, projenin sonlanmasıyla yatların ve teknelerin 15 kilometre içeri girebileceğini kaydetti.

Projenin özel sektör ve belediyenin müşterek projesi olduğunu söyleyen Başkan Yücel Çelikbilek, 5 metre derinlikte olacak ve yat ile teknelerin rahatlıkla manevra yapabileceği genişlikte olacak Beykoz Kanal Projesi için proje aşamasında olduklarını ve imar planları üzerinde çalışma yaptıklarını belirtti.

3.Köprü ile ulaşımı kolay olacak

Projenin yürütüleceği alan kuzey otoyolu ve üçüncü köprüye yakınlığıyla dikkat çekiyor. Proje bölgede bulunan Riva Köyü ve Beylik Mandıra bölgesinin de değerlenerek vatandaşlara yeni gelir kapısı açacak ayrıca 5 bin kişiye istihdam sağlayacak. 12-15 metre uzunluğundaki teknelerin hareket etmesine imkan sağlayacak genişlikte ve derinlikte olacak kanalın örneklerine Berlin Brandenburg ve Canal New York'da rastlanabiliyor. Doğa turizmine uygun olarak inşa edilecek oteller ile İstanbullulara yeni bir nefes aldıracak.

Behlül Çetinkaya/ Yenişafak

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.