Kar tanelerinde ilahi sanatın izleri var!

Kar tanelerinde ilahi sanatın izleri var!

Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş kar yağışındaki muhteşem güzellik ve kar tanelerinin verdiği ibretlik mesajı anlattı.

Yeryüzü,insan ve kainat bütün görünümleri ve içerikleri ile  ibret alanlara , hayata anlamlı bakanlara çok büyük ibretler ve mesajlar veriyor. Kış mevsimi ile birlikte yağan kar, ülkemizin her yanını beyaza büründürdü.

Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş kar yağışındaki muhteşem güzellik ve kar tanelerinin her birinin  altıgen özelliği ve ihtişamlı görünümü  karşısında  duygulandığını ifade ederek şunları söyledi:

“ Kainattta yer alan  her şeyde ; zerreden küreye ilahi sanatın izleri vardır. Bu izler , Yüce Kur’an’da ayet (işaret,alamet,delil)anlamında kullanılır. Nasıl ki , bir malı üreten ona imzasını atıyorsa Yüce Rabbimiz, her varlığa sanatının inceliklerini gösteren imzayı atıyor. Siz onu ,  izan ve basiretinizle onu görüyorsunuz. Yağmur ve kar taneleri de böyledir. Yüce Rabbimiz  Hayat Kitabı Kur’an’da  suyun gökten indirilişi hakkında şöyle buyuruyor:

“Biz suyu gökten (belirlediğimiz) bir ölçüye göre indiriyor, sonra da onu yeryüzünde tutuyoruz; ama, hiç şüphesiz, bu (nimeti) geri almaya da kadiriz!” (Müminun,18).

Bu mübarek ayette suyun iki özelliği öne çıkıyor: Birincisi  suyun ölçülü indirilişi (Orijinal metinde suyu  ‘kader’ ile indiriyoruz, buyuruluyor.  ‘Kdr’ kelimesi, ölçülülük,düzenlilik,plan ve takdiri içerir). İkinci olarak ta su kaynaklarının  sınırlı olduğu gerçeğini ortaya koyuluyor.

Yüce Rabbimiz yeryüzündeki her oluş ve bozuluşu (Kevn-ü fesad) ayetler zinciri olarak belirtir ve şöyle buyurur: “Göklerde ve yerde nice ayetler, işaretler var ki, onlar (üzerinde düşünmeden) sırtlarını çevirerek yanlarından geçip gidiyorlar!” (Yusuf ,105.ayet)

Kar tanelerinin ibret veren özellikleri:

Kar ile ilgili  internette bir çok inceleme ve araştırma söz konusudur. Google’ye yazdığınızda bir çok bilgiyi bulabilirsiniz. Mesela kar ile ilgili yapılan şu tespitler gerçekten Yaratıcı Kudretin sanatı hakkında bizlere çok önemli ip uçları veriyor:

-“Su buharının içinde düzensiz bir biçimde her yana dağılmış olan su molekülleri bulutlardan geçerken sıcaklığın düşmesi ile birlikte hareketliliklerini kaybederler. Daha az hareket eden su molekülleri bir süre sonra gruplaşmaya başlar ve sonuçta katı bir biçim alırlar. Ancak gruplaşmalarında kesinlikle bir düzensizlik yoktur, tam tersine her zaman birbirine benzeyen mikroskobik altıgenler olarak birleşirler. Her kar tanesi önceleri tek altıgen su molekülünden oluşur, daha sonra diğer altıgen su molekülleri de gelip bu ilk parçanın üstüne eklenir. Konunun uzmanlarına göre bir kristalin şeklini belirleyen temel özellik bu altıgen su moleküllerinin tıpkı bir zincirin halkaları gibi birbirlerine kenetlenmesidir. Ayrıca sıcaklığa ve nem oranına göre aslında aynı olması gereken kristal parçacıkları çok farklı şekiller almaktadırlar.

-Neden tüm kar tanelerinde altıgen simetri vardır ve neden her biri diğerlerinden farklıdır? Kenarları neden düz değil de köşeli bir yapıdadır. Benzer soruların cevaplarını bilim adamları hala çözmeye çalışmaktadırlar. Ancak apaçık ortada olan bir gerçek vardır; Allah yaratmada hiçbir ortağı olmayan, sonsuz güç sahibi olan ve her şeyi örneksiz olarak yaratandır.

-Kar tanelerini çıplak gözle inceleyen kişi çok çeşitli biçimlere sahip olduklarını görecektir. Bir metre küp karda 350 milyon tane kar taneciği bulunduğu tahmin edilmektedir. Bunların hepsi altıgen ve kristalimsi bir yapıdadır, ancak her biri farklı şekillere sahiptir. Bu şekillerin nasıl ortaya çıktığı, nasıl olup da her birinin farklı şekillerinin olduğu, simetrinin nasıl sağlandığı gibi soruların cevapları bilim adamları tarafından yıllardır araştırılmaktadır. Elde edilen her bilgi ise kar tanelerindeki ihtişamlı sanatı ortaya çıkarmaktadır. Kar tanelerinin altıgen yapılarındaki çeşitlilik ve kusursuzluk Allah'ın Bedi (örneksiz yaratan) sıfatının bir tecellisidir. Allah yarattığı her şeyi en güzel yapandır. Kar tanelerinin oluşumları incelendiğinde Allah'ın sonsuz sanatının farklı bir yönü gözler önüne serilmektedir.

-İnce ve küçük tabakalar, çok dallı yıldızlar ya da küçük iğne başlarına benzer şekillerdeki kar taneciklerinin oluşumu tamamen hayret uyandırıcıdır. Bir kar tanesi iki yüzden fazla buz kristalinden oluşan bir kristaller kümesidir. Kar kristalleri gerçekte mükemmel bir düzen içinde şekillenmiş su moleküllerinden oluşur. Mimari şaheser olarak nitelendirilebilecek kar kristalleri su buharının bulutlardan geçerken soğumasıyla şekillenir.”

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.