Hedef, Beykoz'u Beykozlularla dönüştürmek

Hedef, Beykoz'u Beykozlularla dönüştürmek

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, 10 soruda Beykoz’da Kentsel Dönüşüm’ü anlattı.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek Taraf Gazetesi'nde yayınlanan İstanbul'da afet odaklı kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında hazırlanan soruları cevapladı.

İstanbul'da afet odaklı kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında yıkım yapılacak binaların nasıl tespit edileceği, mülkiyet hakları, binaların yıkımında kat sahipleri arasında aranacak nitelikli çoğunluk, kiracı ve mal sahiplerine yapılacak kira yardımı gibi konularda kamuoyunda belirsizlik hüküm sürüyor. Taraf gazetesi deprem odaklı kentsel dönüşümle ilgili en çok merak edilenleri, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e sordu.

10 soruda Beykoz’da kentsel dönüşüm

1- Kentsel dönüşüm neden yapılmalı? Dönüşümün aktörleri kimlerdir?

Kentsel dönüşüm bir zorunluluktur. Dönüşümün baş aktörleri il ve ilçe belediyelerinin yanı sıra, kamu kurumları, vatandaşlar ve özel inşaat firmaları ve medyadır.

2- Kentsel dönüşümün önündeki engeller neler?

Kentsel dönüşüm doğru algılanmadığı zaman vatandaşların göstereceği olumsuz tepkiler engel sayılabilir.

3- Bölgenizdeki kentsel dönüşümde nelere dikkat ediyorsunuz?

Beykoz'u Beykozlularla birlikte dönüştürmek temel prensibimiz. Mevcut soysal ve doğal dokusunu koruyarak, insan zenginliğiyle dönüşümü sağlamak, yani yerinde dönüşüm yapmak istiyoruz. Kesinlikle bir vatandaşımızın dahi başka bir bölgeye taşınmasını istemiyoruz.

4- İlçenizde ne kadar alan dönüştürülecek? Toplam kaç bina yıkılıp yeniden yapılacak?

Kentsel dönüşüm 2/B kapsamında özel proje alanı ilen edilen mahalelerden başlanarak, sonrasında özelliklerine göre diğer mahallelerde devam edilmek suretiyle uygulanacak.

5- Vatandaşları ikna etmek için ne yapıyorsunuz? Mutabakat oranınız nedir?

İlçe sakinlerimiz için daha planlı, daha düzenli ve daha güvenli bir yaşam hazırlanmış olacak. Vatandaşlarımıza kentsel dönüşümün önemini anlatıyoruz.

6- Binası yıkılan vatandaşa nasıl bir destek verilecek?

Hükümetimiz ve bakanlıklarımızın bu yönde kira desteği açıklamaları var. Bakanlık kanunu çıkartırken üzerinde imar olamayacak çok ufak parsellerin yoğun olduğu yerler için özel proje imkânını hazırladı. Bu tür parsellerde ortak alanlar oluşturacağız.

7- İlçenizde kaç bina risk altında?

1999 depreminde hasar görmeyen ilçelerin başında geliyoruz ancak belirttiğim gibi binalar çok eski. Mutlaka yenilenmesi ya da güçlendirilmesi lazım.

8- Kentsel dönüşümü cazip kılmak için ilçenizde özel çalışmalarınız var mı?

Beykoz'a uygun Kentsel Tasarım Rehberi çalışmasını başlatarak mahalle kültürünü güçlendiren ve komşuluk ilişkilerini artırıcı yaşam alanları sunan tasarımlara öncelik vereceğiz.

9- Binalar kadar halkın kullanabileceği alanlar da oluşturuluyor mu?

Beykoz'da mevcut potansiyeli artıracak sosyal aktivite alanları çalışmalarda yer alacak. Anadolu Yakası'nın en büyük mesire alanı ve Riva Kanal Projesi ilçeye büyük değer katacak.

10- Vatandaşların oturduğu yerde ikâmete devam edebilmesi mümkün olacak mı?

Bu güne kadar hiçbir vatandaşımızın evini yıkmadık. Kimse bundan dolayı ilçeden gitmedi.

TARAF/ SERKAN AYAZOĞLU-KÜBRA DEMİR

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.