Vefa Gecesi'nden gündem yaratacak açıklamalar

Vefa Gecesi'nden gündem yaratacak açıklamalar

Ak Parti Beykoz İlçe Başkanlığı'nın düzenlediği Vefa Gecesi’nde yapılan açıklamalar geceye damga vurdu.

Ak Parti Beykoz İlçe Başkanlığı, teşkilat mensuplarına yönelik geleneksel Vefa Gecesi’ni gerçekleştirdi. Geceye, İstanbul Milletvekili Erol Kaya’nın açıklamaları damga vurdu

İ.B.B. Beykoz Korusu Tesisleri’nde (Hasır Restoran) gerçekleşen yoğun katılımlı gecede, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve Belediye Başkan Yardımcıları, Ak Parti İlçe Başkanı Adem Sefer, Kadın Kolları Başkanı Sevim Gülşen, Gençlik Kolları Başkanı Fatih Sağlam ile partinin ilçedeki yapılanmasında görev almış teşkilat mensupları hazır bulundu.

Beykoz’dan sorumlu Ak Partili Milletvekili Metin Külünk’ün yurt dışında bulunması dolayısıyla iştirak edemediği geceye milletvekili Erol Kaya katıldı.

Yücel Çelikbilek: 2B tarih olacak!

Sunumu AK Parti Beykoz İlçe Teşkilatı Tanıtım- Medya Birim Başkanı Zülküf Sönmez tarafından yapılan program, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in konuşmasıyla başladı.

Sözlerine, Ak Parti Beykoz İlçe Teşkilatı’nın 2001 yılından bu yana görev yapan mensuplarını selamlayarak başlayan Belediye Başkanı, “ Sizler iyi ki varsınız. Sizin varlığınızla birlikte Ak Parti, Beykoz’da mevcudiyetini ve gücünü kazanarak, bugünlere geldi” dedi.

Beykoz’u daha ileri götürmenin gayretindeyiz

Çelikbilek, teşkilat mensuplarına şu sözler ile seslendi: “ Değerli arkadaşlarımız, bize verdiğiniz görevleri her kademedeki teşkilat mensubu arkadaşlarımız yerine getirmeye çalışıyor. 29 Mart 2009’da da bizlere bir görev verdiniz. O günden sonra da biz gücümüz yettiği kadar bu hizmetleri yapmaya çalışıyoruz. Beykoz’u dünden bugüne daha iyi taşıyacağız. İnanıyorum ki, Ak Parti yönetimleri bundan sonrasını da daha iyi götürecekler. Beykoz, çok özel bir ilçe. Biz, her seferinde Beykoz’u daha ileri götürmenin gayretindeyiz. Sıkıntılarımız yok mu? Var. Bu sıkıntıları bir bir aşmaya çalışıyoruz. Hem teşkilatımız, hem de çok değerli milletvekillerimiz bu noktada arkamızda duruyorlar.”

2B tarih olacak!

Beykoz’un 2B’si var; başka problemleri de var. Bunların hepsi adım adım çözülüyor. Bilmenizi arzu ederim ki, hükümetimiz Türkiye’nin bütün meselelerini olduğu gibi, bölgemizin meselelerinde de ellerinden geleni esirgemiyor. Dönemimizde inşallah 2B tarih olacak! Bu bölgede bir dönüşüm gerekir. Türkiye’nin her tarafı için hazırlanan yasalardan biz de yararlanacağız. Bu bölgedeki 9 mahallemizi biz Özel Proje Alanı olarak talepte bulunduk ve bu, Çevre Bakanlığı tarafından onay gördü. Maliye Bakanlığı da bu mahallelerin devrini onaylıyor, verirse. 9 mahallemizde biz Özel Proje olarak çok ayrı bir değerlendirme içerisine gireceğiz.

Beykoz’un yenilenmesi lâzım

Sözlerinin devamında, “Beykoz’un yenilenmesi gerektiğine” işaret eden Belediye Başkanı, “ Beykoz’un kaynağa ihtiyacı var. Ümit ediyorum ki, bu özel Proje Alanları çerçevesinde biz Beykoz Belediyesi olarak belki hiç düşünmediğimiz bir kaynakla karşı karşıya kalma şansımız olacak ama eğer Bakanlık farklı bir yaklaşım sergilerse, bilemem. Biz birinci merhaleyi geçtik. Bunu iki aşamalı bir sınav kabul ederseniz; biz, birinci aşamayı geçtik, ikinci aşamadayız. İkinci aşamada da inşallah düşündüğümüz onay gerçekleşirse, Beykoz’da ciddi bir dönüşüme fırsat sağlamış olacağız” dedi.

Vatandaşlara intikali sağlanacak

Konuşmasını “ Büyükşehir Belediyesi’nden alınması gereken yerler olduğunu” ifade ederek sürdüren Yücel Çelikbilek, “ Bunların başında bizim Belediye binamızın olduğu yer vardı. Bu yerlerin tamamının mülkiyetini biz Büyükşehir’den devraldık. Beykoz’da 720 bin metrekare alan devraldık; inşallah onların da kısa zaman içerisinde vatandaşa intikalini sağlayacağız”  açıklamasında bulundu.

Mahkemeyi kaybettik

“4706 sayılı “ Kamu Mallarına Ait Arazilerin Devri” ile ilgili olarak ciddi sıkıntılarımız vardı”  diyen Belediye Başkanı, şu bilgilendirmeyi yaptı: “ Bu sıkıntı bizden kaynaklanmadı. Bölgenin doğal SİT alanı olmasından dolayı 4706 ile ilgili müracaatlarda Hazine’nin Kurul’dan izin alması gerekiyordu. Kurul, o izni farklı yorumladı ve ‘Ben üzerimdeki binalar yıkılmadan Hazine arsalarının Belediye’ye devrine izin vermeyeceğim’ dedi ve vermedi. Biz, Belediye olarak Kurul’un bu kararını mahkemeye taşıdık ancak mahkemeyi kaybettik.”

Kurul’dan kurtulduk!

Ama ne oldu? Kurul’dan kurtulduk. 2011 seçimlerinden sonra yeni oluşturulan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan dolayı bizim Kurul ile olan ilişkilerimiz sadece arkeolojik anlamda kaldı. Onun dışındaki doğal SİT anlamındaki işlerimizin tamamı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı İl Müdürü’nün oluşturduğu komisyonlara geçti. Şimdi bize bu komisyonlar bakıyorlar. Bunların bize yaklaşımında bu soruya verecekleri cevabın sanki olumlu olacağı izlenimini edindiğimiz için Beykoz’daki Maliye arazilerinin tamamıyla ilgili talepte bulunduk. Onlar bunu sonuçlandırmasını yapacaklar. Komisyon’dan geri verilebilir kararını alırlar ise, biz onlarla beraber bu sefer 4706’ya göre Maliye Hazinesi’ne ait olan yerlerin devriyle ilgili pazarlığı başlatmış olacağız.

Komisyon, Kurul’un kararını yineleyecek olursa ne olacak?

Ama bu Komisyon da aynı kararı yeniler ise şu ortaya çıkıyor: Biz Beykoz’da 4706 ile ilgili çalışmayı kendimiz yapamayacağız ve biz yapamadığımız gibi Maliye Bakanlığı da doğrudan satış yapamayacak çünkü üzeri işgalli olan şahsa o arsayı satma şansını – eğer yeni bir karar ihdas etmezler ise- yapamayacaklar.”

Beykoz’da mülkiyetle ilgili konuşmalar azalacak

2B ile birlikte Beykoz’un mülkiyet probleminin yüzde 90’a yakın çözüleceğini ifade eden Belediye Başkanı Çelikbilek, “ artık Beykoz’da mülkiyet ile ilgili konuşmaların sayısının azaldığını göreceğiz. Ondan sonra çok ciddi olarak, İstanbul’un her tarafında olduğu gibi dönüşüm ile ilgili konuları konuşacağız” dedi ve Ak Parti’nin şehirlerin yenilenmesiyle ilgili bu kararının “ teşkilat olarak çok ciddi bir şekilde arkasında durmaları gerektiğine” vurgu yaptı.

Beykoz’u yeni baştan imar etme yürekliliğini taşımalıyız

Teşkilat mensuplarına, “ tüm Türkiye de olduğu gibi, Beykoz’u da yeni baştan imar etme yürekliliğini taşımaları gerektiği” şeklinde seslenen Belediye Başkanı, “ teşkilat olarak bunu arazide anlatarak, bizim sağlamamız lâzım” dedi. Çelikbilek, sözlerini şöyle tamamladı: “ Bize atalet, durgunluk yakışmaz; bize sürekli yenileme ve ileriye gitme yakışır: Durmak yok, yola devam!”

Adem Sefer: 2071’e kadar Beykoz’da Ak Parti!

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in ardından söz alan Ak Parti Beykoz İlçe Teşkilatı Başkanı Adem Sefer ise, misafirleri selamlayarak, kendilerine yurt dışında bulunan Beykoz’dan sorumlu Milletvekili Metin Külünk’ün selamını iletti. 

2001 yılında temeli atılan partilerinin, 2002 yılında iktidara gelmesiyle başlayan serüvenlerinin Beykoz’da yerelde 2004 yılında başladığı hatırlatmasında bulunan İlçe Başkanı, bu süreç içerisinde en mutlu olduğu noktayı ise, “2004’ten bu zamana kadar Belediye Başkanları ve Meclis üyelerinin Beykoz’a çok büyük hizmetler vermiş olmaları”  şeklinde açıkladı.

Bu kişilerin söz konusu hizmetleri yerine getirirken partilerine en ufak bir şaibe, leke getirecek en ufak bir sıkıntı yaşatmadıklarını belirten Adem Sefer, bu anlamda emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu.

Beykoz’u çok farklı noktalara getirdik

“ Beykoz’da gerek altyapı, gerekse üst yapı olarak yapılan her şeyin altında bizim Belediyemizin, bizim ekiplerimizin imzası var” açıklamasında bulunan İlçe Başkanı Adem Sefer, “ bu, bizleri mutlu ediyor; Beykoz’u şu anda çok farklı noktalara getirdik. Bakın göreceksiniz, çok yakın bir zamanda Beykoz’da yerinde dönüşüm yaparak, Beykoz halkına yakışır bir Beykoz oluşturacağız” dedi.

Beykoz’da Ak Parti rüzgarı her zaman devam edecek

Teşkilatların görevini, “ hükümetin ve belediyelerin yapmış oldukları hizmetleri sahada anlatmak ve dik durmak” olarak tarif eden Sefer, şunları söyledi: “ En az bir dönem daha hatta sayın Başbakan’ımızın 2071’e kadar olarak ifade ettiği süreç içerisinde Beykoz’da Ak Parti rüzgarı her zaman devam edecek. Beykoz’un hizmete ihtiyacı var ve bunu yapabilecek kadrolar da Ak Parti olarak bizlerde var. Birilerinin akıllarının ucuna, rüyalarına gelmeyecek şeyi biz gerçekleştirdik çünkü biz çok büyük ufuklu düşünen kişileriz.”

Ak Parti’nin Beykoz’da tek rakibi yine AK Parti

İlçe Balkanı Adem Sefer, yapılacak olan yerel seçimlerde Beykoz’da en az yüzde 58 oy alınması şeklindeki parti hedeflerini tekrar ederek,  “ yüzde 58’leri çok rahat alabiliriz. Bizim Beykoz’da tek rakibimiz yine kendimiziz. Biz teşkilatlar dirliğimizi ve birliğimizi bozmadığımız sürece, ben inanıyorum ki, 2014 seçimlerinde seçimi kazanmayı bir kenara bırakın, yüzde 60’ları bulmamamız söz konusu değil; yeter ki o azimle çalışalım” dedi.

Milletvekili Erol Kaya: Dünyada Tayyip Bey gibi çalışan bir lider yok

İlçe Başkanı Adem Sefer’in ardından kürsüye davet edilen Çekmeköy’den sorumlu Ak Parti İstanbul 1. Bölge Milletvekili Erol Kaya ise, sözlerine teşkilat mensuplarını selamlayarak ve Beykoz’a davet edilmesi dolayısıyla duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı.

2013 yılı bütçesinin 10 gündür faaliyette olduğunu ifade eden Milletvekili Erol Kaya, bu bütçenin Türkiye fotoğraflarından önemli bir kareyi ifade ettiğini belirterek, “ bugüne kadar bu karede savunma ile ilgili harcamalar hep birinci sıradayken, 2013 bütçesinde 404 milyar TL’lik gider kaleminin yaklaşık 69 milyarı eğitimle ilgili” dedi.

En çok harcama eğitime

Milletvekili Erol Kaya, şunları söyledi: “ Yani Tayyip Bey’in sizlerin çocuklarına verdiği birinci derecedeki para harcaması, eğitim. İkinci sırada sağlık, üçüncü sırada ise yatırımlar geliyor. Dolayısıyla Türkiye’nin her noktasında daha iyi bir ülke ve daha iyi bir gelecek oluşturabilmek noktasında üzerimize düşen yapılıyor.”

Bütün dünyada belediyeler birleşiyor

Yerel seçimlere gidilen süreçte” Büyükşehir Yasası’na da değinen Kaya, “ Dünyanın hiçbir yerinde ‘bana oy verin, sizi belediye yapayım’ diye bir mantık yoktur. Bütün dünyada belediyeler birleştiriliyor. Belediyeler bunu kendi kendine yapıyor. Başvuruyorlar; ‘ne olur bizi birleştirin çünkü biz millete hizmet getiremiyoruz’ diyorlar.   Biz Türkiye’de nüfusu 2 binin altında olan 1582 belde belediyesini kapattık.”

Yakışıklı belediye başkanları ve saltanatları

Bu, kanunen bir mecburiyetti. Bunların hiçbirinin personeli dışarıda bırakılmadı, merkeze alındı. Bunların hiçbirinde plancı, mühendis, doktor yoktu. Dolayısıyla hizmet yapılamayan bir yapıydı. Bir tek hususu vardı, yakışıklı bir belediye başkanımız, bir de saltanatı vardı! Bu hizmet şimdi o köye daha fazla götürülecek çünkü Büyükşehir Kanunu’na özel madde kondu; Büyükşehir yatırımlarının yüzde 10’u mecburen bunların hepsine götürülecek.”

Köylerdeki binalara af getirildi

Konuşmasının devamında ülke genelinde 16 bin köyün kapatıldığını kaydeden Kaya,  şunları söyledi: “ Köylerin bütün hakları duruyor. Ormanlardaki makta hakkı, mera hakları, yaylaları hepsi duruyor. Türkiye’de ilk defa köylerdeki binalara af getirildi. Kanun yürürlüğe girdiği gün itibariyle sağlam olan binaların hepsi ruhsatlı addedildi ve bu bir aftır. Yaklaşık 15 – 20 yıl sonra ilk affı Ak Parti köy binalarına getirdi. Bundan söz eden yok. Bu binaların hepsindeki elektrik, su gibi hukuki problemler çözüldüğü gibi, bakkal, kasap, kahve ve üretim çiftliklerinin hepsinin işletme ruhsatları kanunen var kabul edildi.”

Su fiyatları, en ucuz suyun dörtte biri oranında alınacak

Köylerin tamamında emlak ve çevre temizlik vergisinin 5 yıl ötelendiğini de kaydeden Kaya, “ su fiyatlarının şehrin en ucuz suyunun dörtte biri oranında alınacağını” belirterek,  “ İstanbul’da en ucuzu 1 TL ise, köylerden 25 kuruş alınacak. Dolayısıyla bu düzenlemenin şehirlerimizin yararına olduğunu bilesiniz” dedi.

CHP doğru söylemiyor

Milletvekili Erol Kaya, söz konusu yasanın Cumhuriyet Halk Partisi tarafından istismar edildiğini ifade ederek, “kusura bakmasınlar, ‘yalan söylüyorsun’ demek bana yakışmıyor. Müslümanın yalan söylememesi lâzım. Hiçbir belediyeye ilâve bir yetki verilmedi; sadece sınırları genişletildi. Bir tek hizmet ilâve olarak getirildi. O da, ibadethaneler ile ilgili olarak belediyelerin camilere, kiliselere, havralara hizmet götürme konusuyla ilgili bir açıklık getirildi; bu kadar. Yasanın başka ilave bir hizmet getirmediğini söyleyeyim” açıklamasında bulundu. Kaya, CHP’nin bu konuda doğruyu söylemediğini kaydetti.

Beykoz’da 22 bin kişiden 20 bin’i müracaatta bulundu

Milletvekili Kaya, 2B konusuna da değinerek, “ 20 Kasım 2012 itibariye Türkiye genelinde 566 bin 923 parseldeki 645 bin insanın 438 bini müracaatını yapmış. Yani yüzde 68. İstanbul’daki 63 bin 27 parseldeki taşınmazlarda bulunan 82 bin vatandaşımızın 80 bin 798’i yani yüzde 98’i müracaat etmiş” açıklamasını yaptı.

Beykoz’da ise 22 bin 952 kişinin 20 bin 253’ünün 2B müracaatında bulunduğu bilgisini veren Milletvekili, “ fiyatlarla ilgili bir hata yapmayalım ve insanların mali durumunu ne kadar dikkate alabiliriz diye bütün çalışmaların hepsi tek tek elden geçiriliyor” dedi.

Kimse 10 yılın, 20 yılın hesabını yapmasın!

Ak Parti’nin Türkiye’de pek alışık olunmadığı biçimde 12 senedir iktidarda olduğunu ifade eden Milletvekili Erol Kaya, “ Ak Parti’nin kaç sene daha iktidarda kalacağı yönünde bir tartışma bulunduğuna” işaret ederek, “ bir başka ülkeye bakıp da kendimize bir ömür biçmiyoruz ama geçmişe bakıp da öyle kısa ömürler de talep etmiyoruz. Eğer Ak Parti hizmet ediyorsa, kendisini yeniliyorsa, on yılın, yirmi yılın hesabını kimse yapmasın!” dedi ve dünyada uzun süreli iktidarlara sahip olan demokratik ülkelerden örnekler verdi.

İhanet etmiş olursunuz!

Bu bağlamda, Japonya’da Liberal Demokrat Parti’nin 1955 yılında iktidara geldiğini hatırlatan Milletvekili Kaya, bu partinin 2009 yılı itibariyle kesintisiz 53 yıl iktidarda kaldığını belirtti. Kaya, aynı partinin 2012 yılında tekrar seçildiğini hatırlattı.

Erol Kaya, “ hizmet ediyorsa, herkes Ak Parti’ye oy vermeli. Hizmet etmiyor da oy verirseniz, yanlış yaparsınız, bize ihanet etmiş olursunuz; ama biz hizmet ediyorsak da vermezseniz, ülkeye ihanet etmiş olursunuz” dedi.

Bize kimse ömür biçmesin!

Kanada Liberal Parti’nin 110 yılın 78 yılı iktidarda bulunduğunu söyleyen Kaya, şunları söyledi: “ Bize kimse ömür biçmesin. Bize şunu söylesinler, ‘Tayyip Bey yoruldu, artık çalışamıyor.’ Var mı öyle bir sözü olan? Dünyada Tayyip Bey gibi çalışan bir lider gördünüz mü?  İktidar devam inşallah!”

Muhalefein projesi yok

Bu bağlamda Cumhuriyet Halk Partisi’ne gönderme yapan Milletvekili Kaya, örnek verdiği söz konusu demokratik ülkelerde muhalefetin ortak özelliklerini ise şu şekilde açıkladı:  “ Kesinlikle halkın değerlerine saygılı değiller, sahip de değiller. Yani millet ne yer, ne içer, ne der, ne düşünür ondan haberleri yok. Halktan kopuk oldukları gibi, partilerinin somut bir projelerini de göremezsiniz. Ben şimdi CHP’yi anlatmıyorum size! Gelecek ile ilgili projeleri yoktur. Uzun dönem iktidara gelemediklerinden dolayı yönetme kabiliyet ve becerileri kaybolmuştur.”

İnşallah CHP de kendisini dönüştürür

İngiltere’deki muhalefet partisi olan İşçi Partisi’nin kendisini dönüştürdüğünü belirten milletvekili, “ Allah, Cumhuriyet Halk Partisi’ne de bunu nasip etsin. İnşallah o da kendisini dönüştürür. Bu millet ne istiyor, ne düşünüyor, nasıl karar veriyor, hangi kültürel kodlarımız, hangi değerlerimiz var? Onlar da bu ülkeye çok şeyler katabilir temenni ediyorum. Güçlü bir muhalefet her zaman ihtiyacımız var” dedi.

Vefa Gecesi’nin sonunda ise Milletvekili Erol Kaya, İlçe Başkanı Adem Sefer ve Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek teşkilat mensuplarını tek tek uğurladılar.

Haber: Arzu Başlantı

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.