2B arazi fiyatlarına yüzde 20 indirim!

Beykoz halkını yakından ilgilendiren 2B arazilerinin satışı ile ilgili AK Parti arazi fiyatlarında yüzde 20 indirim yapmak için kanun teklifi verdi.

2-B olarak adlandırılan orman vasfını yitirmiş arazilerin hak sahiplerine satışında son aya girilirken AK Parti'den dar gelirlilere sürpriz indirim teklifi geldi. AK Parti Grup Başkanvekillerinin yasa teklifi yasalaşırsa arazilerin 400 metrekarelik bölümü için rayiç bedelin yüzde 70’i yerine yüzde 50’si üzerinden ödeme yapılacak.

Geçen yıl çıkarılan yasa, “Hak sahiplerine doğrudan satılacak olan taşınmazların satış bedeli, rayiç bedelin yüzde 70’idir” hükmünü içeriyor. Hak sahipleri için son başvuru tarihi 28 Şubat’a uzatılmıştı.

Ak Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli ve arkadaşlarının tek maddelik teklifinin de gelecek hafta Meclis’ten çıkarılması bekleniyor. Buna göre, halk sahiplerine doğrudan satılacak taşınmazların satış bedeli 400 metrekareye olan kısmı için rayiç bedelin yüzde 50’si, fazlası için rayiç bedelin yüzde 70’i üzerinden hesaplanacak. Birden fazla taşınmazda hak sahibi olunması halinde yüzde 50 satış bedeli, hak sahibinin tercih edeceği bir taşınmaz için uygulanacak.

SEBEP ÖDEME GÜÇLÜĞÜ

Teklifin gerekçesinde, özellikle meskun olanlarda ve kırsal kesimde taşınmazın üzerinde sadece oturabilecek evi, müştemilatı, işyeri ya da geçimini sağlayacak bahçesi olan dar gelirli ve alım gücü olmayan vatandaşların ödemede zorlandıkları vurgulandı.

 

2B arazisinin en çok bulunduğu ilçelerden biri Beykoz. Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, yeni uygulamanın alım gücü olmayan vatandaşlara kolaylık getireceğini söyledi.

Yeni düzenlemede indirim dikkat çekiyor. Çelikbilek; ‘’Bu yasanın Beykozluya getirdiği iyi imkan şu; 400 metrekarenin altında 10 bine yakın parsel var. Bu parsellere rayiç bedelin %50’sini ödeyecekler, peşin alınırsa %40'ını ödeyecekler. Vatandaşımız bu konuda çok karlı çıkacak" dedi.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.