Belediye Başkanı, Çubuklu halkı ile bir araya geldi

Belediye Başkanı, Çubuklu halkı ile bir araya geldi

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, arsalarının Büyükşehir Belediyesi’ne devri kararı alınan Çubuklu halkıyla Ak Parti İlçe binasında görüştü.

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Beykoz Belediye Meclisi tarafından arsalarının Büyükşehir Belediyesi’ne devri kararının alındığı Çubuklu halkıyla Ak Parti İlçe binasında görüştü. Gergin başlayan toplantıda Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve Meclis üyesi Muharrem Kaşıtoğlu, CHP Beykoz İlçe yönetimini eleştirdi.

Belediye Meclisi, Büyükşehir Belediyesi’ne devir kararı almıştı

Beykoz Belediye Meclisi’nin Şubat ayı oturumunda CHP’li Meclis üyelerinin itirazları altında Büyükşehir Belediyesi’ne devir kararı alınan Çubuklu’daki arazilerin üzerinde oturan vatandaşlar, konu ile ilgili olarak bilgi almak ve endişelerini paylaşmak üzere, Çubuklu Derneği Başkanı Erdem Çelik’in öncülüğünde Ak Parti Beykoz İlçe Başkanı Adem Sefer’den randevu aldılar.

Belediye Başkanı, rutin İlçe Yönetim Kurulu toplantısı için binada bulunuyordu

12 Şubat 2012 Salı akşamı saat 20.30’a alınan randevuya yaklaşık 40 kişiden oluşan kalabalık bir grup halinde gelen Çubuklulular, burada daha önceden bir toplantı için hazır bulunan Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek tarafından karşılandılar.

Salı günleri rutin olarak gerçekleşen İlçe Yönetim Kurulu toplantısının hitamında İlçe binasından ayrılmayan Belediye Başkanı, burada Adem Sefer, İlçe Yönetim Kurulu üyeleri, Ak Partili Belediye Meclis üyesi Muharrem Kaşıtoğlu ve İl Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Öztekin Vural ile birlikte Çubuklular’ın karşısına çıktı.

Adem Sefer: Sizlerin mağdur olmasını istemeyiz

Toplantıda ilk sözü Ak Parti Beykoz İlçe Başkanı Adem Sefer alarak, Çubuklu halkını selamladı. Yaptığı kısa konuşmada önce vatandaşları dinleyeceklerini ifade eden Adem Sefer, “ Ak Partisi olarak bölgedeki insanlar ile her zaman birlikte yaşayacak ve birlikte olacağız. Sizlerin içinizdeyiz. Sizlerin hiçbirisinin bu noktada mağdur olmasını istemeyiz çünkü bizim burada parti olarak bulunmamızın en büyük sebebi, milletimize, Beykoz’a hizmet etmek. Bu noktada kimsenin mağdur kalmasını istemeyiz. Elimizden gelen ne ise üzerimize düşeni yaparız.”

Yücel Çelikbilek: Nerden biliyorsun mağdur olduklarını?

İlçe Başkanı Sefer’in ardından ise Çubuklu Derneği Başkanı Erdem Çelik söz aldı. Konuşmasına, “ insanlar mağdur olduğu zaman heyecanlanmamak elde değil” şeklinde başlayan Çelik’in bu sözleri üzerine Belediye Başkanı Çelikbilek araya girerek, “ mağdur lafına kararı sen verme; vatandaş dinleyince kararını verecek. Mağdur lafını kullanırsan yanlış olur; nereden biliyorsun mağdur olduklarını? Konuşmana mağdur şeklinde başlarsan yanlış!” eleştirisinde bulundu.

Ortam gerildi

Bunun üzerine Çubuklular’dan bir kısım vatandaş, “ mağduruz!” şeklinde bağırınca, ortam kısa süreliğine gerildi.

Erdem Çelik: İnsanları mağdur etmeyelim

Ardından konuşmasına devam eden Çubuklu Derneği Başkanı Erdem Çelik, şunları söyledi:   “ Biz,  STK olarak her siyasi partiye eşit koşullarda yaklaşan bir derneğiz. Bizim isteğimiz şu: Toplu halde bu insanları mağdur etmeyelim. Bu insanlar gerçekten zor koşullarda yaşıyor; bunu kabul etmek zorundayız.”

Çelikbilek araya girdi

Dernek Başkanı Erdem Çelik’in bu sözleri üzerine Belediye Başkanı Çelikbilek, tekrar araya girerek, “ ben bunları biliyorum; bana derdini, isteğini söyle. Bunları anlatma” dedi ve Çubuklu Mahallesi sakinlerine, “ burada arsası olan, evi olan kimler var?” diye sordu.

Erdem Çelik: Hangi yolu tercih ediyorsanız edin

Bir vatandaşın, “ dernek başkanımızı dinleyin!” sözü üzerine konuşmasına devam eden Çelik, “ Biz Beykoz’da seçilmiş insanların yanına gidip derdimizi anlatabiliriz” şeklinde sürdürerek, “ ama Anakent’e bağlı olduğu zaman hiçbir kimsenin yanına gitme imkânımız yok. Ben size doğruları söyleyeyim, Belediye Başkanım da anlatsın; hangisini tercih ediyorsanız, o yolu tercih edin! Boğaziçi İmar Müdürlüğü’ne gidersiniz, kapıdan içeri girdiğinizde hiç kimseyi bulamazsınız. Diyelim ki, seçim oldu, Ak Parti seçimi kaybetti; başka bir A Partisi geldi ve o da değişik bir şey uyguladı. Ne yapacaksınız arkadaşlar? Nasıl alacağız? Ön görünümü olan yerler çatı yapamıyor. Mütahit geldiği zaman bizlere zaten ‘işgalci’ diyorlar. Mütahit orayı alacak, ‘çık kardeşim’ diyecek ve sana az bir şey verip gönderecek” dedi.

Satılacak ise, halka satılsın

Çelik, şöyle devam etti: “ Biz buraları alırken Belediye Başkanı vardı, Kaymakam’ı vardı, zabıtası vardı, herkes vardı. Biz buraya vergilerimizi ödedik; 30-40 yıldır burada oturuyoruz. İnsani haklarımızı istiyoruz fazla bir şey istemiyoruz ki. Satılacaksa burası bu halka satılsın.”

Yücel Çelikbilek: Gaza geliyorsunuz!

Bunun üzerine söz alan Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Dernek Başkanı Çelik’e hitaben ve CHP Beykoz İlçe yönetimini kastederek, “ doğru konuşmuyorsunuz, gaza geliyorsunuz; sizi gaza getiren adamların size şimdiye kadar hiçbir hayrı dokunmadı. Belediye’ye gelseniz, ben size orada anlatırdım” dedi.

CHP İlçe Örgütü Başkanı Hızır Yılmaz’ın, Büyükşehir’e devir kararının alındığı 6 Şubat 2013  tarihli Meclis oturumuna bazı Çubuklu Mahallesi sakinleriyle birlikte gelmesine ancak toplantının bir yerinde salonu terk etmesine atıfta bulunan Belediye Başkanı, “ ben o gün size detay olarak da bunu anlatırdım ama ne yaptılar, ( bilgilenmeyeseniz diye) çoğunuzu arkalarına alıp götürdüler” dedi.

Çelikbilek- Çelik atışması

Erdem Çelik’in, “ ancak siz o gün halkı selamlamadınız” şeklindeki eleştirisine,   “birilerinin kuyruğu olmayın! Bilgi almaya geldiyseniz, bilgi alın!” şeklinde cevap veren Belediye Başkanı’na yine Çelik’in “ispatlayın!” şeklinde karşılık verdiği görüldü.

Sözlerini, Dernek Başkanı Çelik’e hitaben, “ siz bana geldiniz de ben sizi dinlemedim mi? Hangi gün geldiniz de dinlemedim?” sorusunu yönelterek sürdüren Belediye Başkanı, salonda bulunan vatandaşlara hitaben, “ hemşerilerim, sizin canınız sağ olsun! Biz burada kimseyi mağdur etmeyiz!” şeklinde seslendi.

Bu ayıptır!

Ancak bir vatandaşın bu söz üzerine, “ sayın Başkanım, burada hepimiz Mesudiyeliz” şeklinde seslenmesiyle ortam yine gerildi. Bu cümleye sinirlenen Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in, “ bu ayıptır! Burada herkes Beykozlu. Ne demek yani Mesudiyeli? Böyle konuşmalar olursa, ben bu sözleri dinlemem. Haksızlık yapmayın! Bütün Mesudiyeliler benim hemşerim. Ne zaman ayırdım ben sizi?” şeklinde tepki verdiği görüldü.

Hüsnü Kolcu uyardı

Bunun üzerine araya giren Çubuklu Mahallesi Muhtarı Hüsnü Kolcu, mahalle sakinlerine Ak Parti İlçe binasına bir soruna çözüm bulmak amacıyla geldiklerini hatırlatarak, şu uyarıyı yaptı: “ Milliyetçiliği bırakalım! Burada bizim derdimiz nedir? 835 ada, 714’ün Büyükşehir Belediyesi’ne devri konusu. Biz buraya bunun için geldik. Diğer şeyleri karıştırırsak, yanlış olur.”

Bazı vatandaşlar da araya girerek, Belediye Başkanı’nı dinlemek istediklerini ifade ettiler.

Yücel Çelikbilek: Kimse Beykoz’u benden daha çok düşünemez!

Söz alan Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ise, şunları söyledi: “ Beykoz’da şimdiye kadar bana bir tane örnek gösterin ki, bu Belediye Başkanı insanları mağdur etmiş olsun. Dokuz yıldır başkanım artı beş yıl da Muharrem (Ergül) başkanlık yaptı; on dört yıl bizim siyasi hayatımız var burada. Kime zarar verdik biz? Bir örnek gösterin! Ben şuna üzülüyorum: Ben Beykoz için yırtınacağım, gece gündüz uğraşacağım ama birileri anlayışsız çıkacaklar ve sizi gaza getirecekler. Size açık söyleyeyim: ne bu dernek Başkanı arkadaşım, ne de bir başkası sizi benden daha çok düşünemez.”

Ben, partinin altını oyar mıyım?

“ Ben burada siyaset yapıyorum. Sizin beğeninizi kazanmak durumundayım. Sizin için iyi şeyler yapmak zorundayım. Ben aptal değilim ki! Ben partimin altını oyar mıyım? Sizi arkasına takıp oraya (Belediye Meclisi’ne) getiren arkadaşlarla gelmenize kızarım. Kendiniz gelseniz başımın üstünde karşılarım ben sizi. Demokratik hakkınız tabii ki gelirsiniz. Ben sizi hiç dinlemedim diye bir şey yok ki! Mahalleye geliyorum, kahvede oturuyorum, konuşuyorum, camiye geliyorum, konuşuyorum. Sanki ben yurtdışından bir insanım, hiç ulaşılmayan bir insanım!  Karşıma birileri ‘sürgün belgesi’yle çıkıyor!”

Bu işten ne anlarsın ki?

Konuşmasının devamında, CHP Beykoz İlçe Başkanı Hızır Yılmaz’ı eleştiren Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Yılmaz’a atfen, “ sen bu işten ne anlarsın ki? Senin yeteneğin mi var? Bilgin, birikimin, yeteneğin mi var? Şimdiye kadar sen bir yerde kaç fakire yardım ettin de binasını kurtardın? dedi.

Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu?

Konuşmasının devamında, “ Aynı arkadaşlar bizim Rüzgarlıbahçe’de devletten aldığımız arsaların doğal SİT olduğu gerekçesiyle dava açarak, Maliye’ye intikalini sağlamaya çalışıyorlar” eleştirisinde de bulunan Çelikbilek, şunları söyledi:  “ Buraları Beykozlular’dan alın, (Maliye’ye verin!) diyorlar! Aynı adamlar sizi peşlerine takıp Meclis’e getiriyorlar, ‘ Büyükşehir’e arsa devretme!’ diye bana söyletmeye çalışıyorlar. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu? 53 tane Meclis üyesi arkadaşım, Belediye başkanları da dahil olmak üzere aldığımız karardan dolayı mahkemeye hesap veriyoruz. Siz bu adamlara mı inanıp geliyorsunuz? Öyle bir adam getirsin sizi ki, konuya vakıf olsun, bilsin konuyu. Bilgisi yok ki! Dert etmemiş ki! Burada maksat nedir; ‘ ben burada insanları nasıl kandırırım, nasıl siyaset yaparım?’”

Alaaddin Köseler’e neden hesap sormadınız?

Alaaddin Köseler’in Beykoz Belediye başkanlığı döneminde parasını ödeyen vatandaşlara dahi tapularının verilmediğini kaydeden Çelikbilek, Köseler’e vatandaşlar ve dernekler tarafından kendisine yapıldığı gibi hesap sorulmuş olmamasını ise eleştirerek, “ bu, artık benim ağrıma gidiyor. Biz size hiç zarar vermeyiz. Ben size niye zarar vereyim?” dedi.

Büyükşehir’e devrin gerekçesini açıkladı

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Çubuklu’da bulunan bir kısım arsanın Büyükşehir Belediyesi’ne devrine neden gerek duyulduğunu is şu gerekçeler ile açıkladı: “ Burada kimsenin mağdur olması mümkün değil. Burada bir plan var; bu plana göre buranın bir kısmı yeşil alandır. Bunları hiç satma şansımız yok bizim; hiç mülk sahibi olamayacaksınız, veremeyeceğiz hiçbirinize. Biz burada bir incelik yaptık. İki şey düşündük: Biri sizin menfaatiniz; diğeri Belediye’nin menfaati. Ben buradaki planların tamamını kendi başıma değiştiremiyorum. Daha bu bitmiş de değil zaten. Biz bir karar aldık ama bunun Büyükşehir tarafından kabul edilip edilmeyeceğini bilmiyorum; almayabilir de.”

Büyükşehir bugüne değin kimseyi mağdur etmedi

Bu konuyu Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile de görüştüğünü de ifade eden Beykoz Belediye Başkanı, “ Büyükşehir hiçbir şekilde, kimseyi bugüne kadar mağdur etmedi. Bir Allah’ın kulu mağdur olmadı” dedi.

Bu alandaki arsalar birleştirilecek

Çubuklu mahallesi sakinlerinin konuya ilişkin sorularını da yanıtlayan Belediye Başkanı, bir vatandaşın sorusu üzerine şu açıklamayı yaptı: “ Size konutlarınız aynen verilecek ama orada toplu konut yapılacak. O arazi üzerinde şu andaki mevzuata göre 440’a yakın daire yapılıyor. Orada 42 dönüm bizim, 12 dönüm Büyükşehir’in, yaklaşık 2 bin – 3 bin metrekare de vatandaşın tapusu var. Bunların hepsi birleştirilecek ve size aynen o şeyinizin karşılığı neyse onu verecekler. Burada bizim kârımız şu olacak: Biz, buradaki yeşil alanları kurtaracağız.”

Benim çözemediğim problemleri Büyükşehir daha rahat çözecek

“ Ben sizi niye üzeceğim? Ben burada Büyükşehir’den arsa almışım, size satmaya çalışıyorum bir taraftan; öbür taraftan da sizi mağdur etmek için girişimde bulunacağım! Buradaki incelik, ben bu arsaları Büyükşehir’de daha rahat değerlendirebildiğim için, benim çözemeyeceğim bazı problemleri onlar daha rahat çözebilecekleri için (devrediyorum). Ayrıca bir de bana yani Belediye’me imkân verecekler: Belediye buradan para kazanacak. Ben yeşil alanları vereceğim, yeşil alanlar değerlenecek. Konuta dönüştürecekler ve vatandaşın buraların üzerindeki hakkı zayii olmayacak. Bu plan ile ilgili uygulamada benim yapacağım etki ile Büyükşehir’in yapacağı etki aynı değil.”

Konuyu bilmeyenlerin sizi tahrikini anlamıyorum

Beykoz’dan hiçbir yere kaçmadıklarını ifade eden Belediye Başkanı, “ içinizden çıkmıyoruz. Biz başkaları gibi, seçimleri kaybettikten sonra semte hiç uğramayanlardan değiliz ki! Ben bu güvensizliğinizi ayıpladım. Ben, konuyu bilmeden siyaset yapan birilerinin sizi tahrikini anlamıyorum” dedi.

Vatandaş: “ Ciğerimiz yanıyor”

Belediye Başkanı, bir mahallelinin, “ keşke burayı devretmeseydiniz de sizin üzerinizde kalsaydı! Başbakan da, Cumhurbaşkanı da sizden, Anakent Belediyesi sizden. Sizi engelleyecek kimse yok ki! Bizim gerçekten ciğerlerimiz yanıyor” şeklindeki sözü üzerine ise şunları söyledi: “ Biz buradayız, hiçbir yere gitmiyoruz. Gitmeye de niyetimiz yok. 2023’te de, 2071’de de Allah’ın izniyle buradayız biz. Hiç kafanızı takmayın; burada kimsenin mağduriyeti söz konusu değil. Buna inanın!”

Oy isteyeceğin adama kötülük yapar mıyım?

“ Ben bırakın sizi, 2B ile ilgili çalışmada 10 bin konutu dönüştürmeyi düşünüyorum. Beykoz artık bu binaları çekmiyor. Artık bu darmadağınık, eski yapılar Beykoz’a gitmiyor. Ben sizi niye mağdur edeyim? Yarın elinizi sıkacağım, sizden oy isteyeceğim ben. Ben oy isteyeceğim adama kötülük yapar mıyım?”

Protokol teklifine karşı çıktı

Söz konusu Meclis oturumuna gelen ancak, oturumun yarısında “ Çubuklu halkıyla alay etmeyin!” diyerek, salonu yanındakiler ile beraber terk eden CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz’a atfen, “ ben sizinle niye alay edeyim? Sizin kapınıza gelen, boynunuza sarılan, cenazenize gelen kişi sizinle alay eder mi?” diye soran Belediye Başkanı, Çubuklu Derneği Başkanı Erdem Çelik’in bu konuda Çubuklu halkıyla bir protokol yapılması şeklindeki teklifine ise karşı çıkarak, bunun olumsuzluklarını daha önce yaşadıklarını ifade etti. Çelikbilek, “ bazı şeylerin protokolü yapılır, bazılarının ise yapılmaz ama yapılmadan da hak sahibi yaparsınız insanları” dedi.

Beykoz’a çaktıkları tek bir taşı göstersinler bana!

Sözlerinin devamında, Beykoz’da solun temsilcilerinin de görev yaptığı hatırlatmasında bulunan Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, “ solcular, bu 10 yılda bana Beykoz’da çaktıkları bir taşı göstersinler!” dedi.

Rüzgarlıbahçe’ye tapuyu ben verdim

Çelikbilek, kendisinden sonra Alaaddin Köseler’in başkanlık koltuğuna oturduğunu söyleyerek, “ tapu verdi mi Rüzgarlıbahçe’ye?” diye sordu ve “ tapuyu Rüzgarlıbahçe’ye ben verdim” açıklamasını yaptı.

Tam seçim zamanı ben deli miyim?

Yücel Çelikbilek, konuşmasının devamında, “ bizim burada sıkıntı üretmeye niyetimiz yok. Ben size niye problem çıkartayım? Tam da seçim zamanı ben deli miyim?” ifadesini kullandı.

Birileri Beykoz’un gelişmesini istemiyor

Endişeli Çubuklu Mahallesi sakinlerine, “ sizin o bölgede elde edeceğiniz imkân şu ankinin birkaç katı olacak. Bize biraz güven duymanız lâzım” şeklinde seslenerek, “ birileri Beykoz’un gelişmesini istemiyor. Tutturmuşlar, ‘burada rant var’ diye!” eleştirisinde bulunan Belediye Başkanı, mahalle sakinlerine “ içiniz rahat olsun!” dedi.

Bütün samimiyetimle söylüyorum: Siz kârlı çıkacaksınız!

Çelikbilek, sözlerinin sonunda ise şu açıklamayı yaptı: “ Çok kısa zamanda Beykoz herkesin imrendiği bir ilçe olacak ve sizler de bununla övüneceksiniz. Ben, sizlerin duasını almak varken, neden bedduanızı alayım? İçiniz rahat olsun; bu parti ve bu partiye gelecek olan arkadaşlar sizleri zarara sokmazlar. Bütün samimiyetim ile söylüyorum, bu uygulamadan siz kârlı çıkacaksınız!”

Muharrem Kaşıtoğlu’nun CHP çıkışı

Toplantının sonunda ise Beykoz Belediye Meclisi ve aynı zamanda İl Genel Meclisi’nin Ak Partili üyesi Muharrem Kaşıtoğlu söz alarak, CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz’a iletilmek üzere, Çubuklu sakinlerinden bir ricada bulundu. Kaşıtoğlu, şunları söyledi: “  CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz’a sorun: Ey İlçe Başkanı! CHP rozeti taşıyan dört Meclis üyesi Rüzgarlıbahçe’de tapu iptal davası açtı; Bundan rahatsız değil misiniz? Eğer samimiyseniz, neden bu arkadaşları ihraç etmiyorsunuz?”

Barınma hakkı üzerinden siyaset yapılamaz

Sözlerinin devamında, “ vatandaşın barınma hakkı üzerinden siyaset yapılamayacağını” ifade eden Kaşıtoğlu, bundan birkaç sene önce Tepeüstü Hastanesi ile ilgili olarak, hastanenin otele çevrileceği yönünde spekülasyonlarda bulunulduğunu da hatırlatarak, “ peki bugün ne oldu? Hastane sizlere tam teşekküllü bir şekilde hizmet veriyor; vatandaşın sağlığı üzerinden siyaset yapılmaz” dedi.

Toplantı alkışlar ile son buldu

Toplantıya son noktayı ise Belediye Başkanı’nın, vatandaşlardan alkış alan şu sözleri koydu:   “ Ben sizin hakkınızı bana oy verseniz de korurum, vermeseniz de.”

Haber: Arzu Başlantı

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.