Lodos, Beykoz'dan bir geçti, pir geçti!

Lodos, Beykoz'dan bir geçti, pir geçti!

İstanbul’da gece yarısından sonra etkili olan lodos, Beykoz’da da çatıları uçurdu. İlçede yaklaşık 20 evin çatısı uçtu. Hasar bu sefer köylerde değil, mahallelerde.

İstanbul’da gece yarısından sonra etkili olan lodos, Beykoz’da da çatıları uçurdu. Yaklaşık 20 evin çatısı uçtu. Çatısı uçan evlerin komşu evlere de zarar vermesi dolayısıyla, hasarlı ev sayısı 40’a ulaştı. Yaralanan olmadı; ancak maddi hasar büyük. Hasar bu sefer köylerde değil, mahallelerde meydana geldi.

Saatte yaklaşık 50 km hız

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, güneybatıdan esen rüzgâr, yaklaşık 50 km. hıza ulaştı.

Belediye Başkan Yardımcısı Metin Torun: Lodos, her tarafı perişan etti

Beykoz Güncel Haber, detay bilgi almak üzere Belediye Başkan Yardımcısı Metin Torun ile görüştü. Kendisine olay yeri hasar inceleme çalışmaları sırasında ulaştığımız Metin Torun, gazetemize şu açıklamayı yaptı:

“ Beykoz’da yaklaşık 20’ye yakın çatı düştü; lodos, her tarafı perişan etti.  Bu çatılar genelde hatalı imalatlar; çatılar çok fazla desteklendirilmemiş. Burada çok dikkat çekici bir şey var; genelde kiremitli olmayan çatılar uçmuş. Yani, üzerinde ondülin var, kiremit yok. Kiremitin ağırlığı çatıyı tutsa, belki uçmayacaktı çatı. Bu da, kiremiti kaldırmakla doğru bir şey yapmıyoruz demektir.”

Araçlara da zarar verdi

“ Çatıların sağa sola verdiği zararlar var bir de; karşı komşunun binasına zarar veriyor. Öyle baktığımız zaman da, hasarlı çatı sayısı bu sefer 40’ı buluyor. Düşen bu çatılar, park halindeki araçlara da zarar verdi.”

Hortum gibi geldiği söyleniyor

“ Yaralanan olduğu konusunda bir bilgi gelmedi bize. Ağaçlar da devrildi ancak bana bunlarla ilgili ciddi biri sıkıntı iletilmedi henüz. Rüzgârın hortum gibi geldiği söyleniyor.”

Vatandaşlardan özellikle rica ediyorum

“ Vatandaşlarımızdan çatıları konusunda özellikle şunu rica ediyorum: Kiremitlerini muhafaza etsinler; atmasınlar. Eğer, atıyorlarsa da, çatı ile duvar arasını demir ile çok güçlü bir şekilde desteklesinler. Aksi takdirde çatılar uçup gidiyor.”

Köylerde asayiş berkemal!

Beykoz Güncel Haber, Beykoz köylerinin lodostan etkilenip etkilenmediklerini öğrenmek üzere köy muhtarlarına ulaştı. Görüştüğümüz muhtarlar, lodosun köylerini  ev çatıları, dereler ya da ahırlar anlamında olumsuz etkilemediğini ifade ettiler.

Alibahadır Köyü/ Alibahadır Köyü Muhtarı ve Muhtarlar Derneği Başkanı Cavit Gül:

 “ Olumsuz bir şekilde etkilenmedik. Köylerde olumsuz etkilenme yok; mahallelerde var.  Derelerde taşma da söz konusu değil. Köylerde kayda değer bir durumumuz yok.”

Paşamandıra Köyü/ Muhtar İbrahim Yüksel:

“ Bizde hiçbir şey yok.”

Riva Köyü/ Muhtar Salih Belen:

“ Hiçbir sıkıntı yok.”

Öğümce Köyü/ Muhtar Erdal Turan:

“ Köyümüzde herhangi bir şey yok.”

Poyrazköyü/ Muhtar Özcan Bayraktar:

“ Köyümüz lodostan zarar görmedi.”

Anadolufeneri Köyü/ Muhtar Hasan Ata:

 “ Biz etkilenmedik.”

Akbaba Köyü/ Muhtar Yüksel Kılıç:

“ Bizde olumsuz etkilenme olmadı. Beykoz Belediyesi’nden lodos ile ilgili herhangi bir hasar ve ziyan söz konusuysa bilgilendirme yapmamız yönünde bir mesaj geldi. Köyümüzü dolaştım; herhangi bir hasara rastlamadım. Allah’a şükür bir şey olmadı.”

Mahallelere gelince…

İncirköy/ Muhtar Şefik Yavuzyılmaz:

“ Evet, İncirköy’de zarar var. Harmantepe Çeşme Yolu Sokak’ta iki evin çatısı komple uçtu. Üç ev de dıştan hasar gördü. Bir evin çatısı, yola uçtu; kablolar koptu. İtfaiye geldi. Ayedaş’ı ve PTT’yi aradım, kabloları yaptırdım. Belediye de temizlik yaptı. Herhangi bir can kaybı yok. Şu anda çatısı uçan evlerin çatıları yapılacak. Bizim dışımızda bir de Soğuksu Mahallesi zarar gördü. Burada bir ekmek fırınının çatısı uçtu.” 

Kavacık/ Muhtar Yusuf Kesici:

“ Lodos Kavacık’ı bayağı etkiledi. Kavacık’ta üç evin çatısı uçtu. Mağdur olan aileler var ancak Sim Sokak, Belen Çıkmazı ve Hazine Sokak’ta ağır mağdur olan üç aile var evlerinin çatısı uçan. Ben bu durum ile ilgili olarak Beykoz Belediyesi’yle temasa geçtim. Belediye, mağdur vatandaşların itfaiyeye rapor tutturarak, kendilerine müracaat etmeleri gerektiğini belirtti; biz de bunu mağdur ailelerimize ilettik. Onları o yönde yönlendirdik. Ancak cana herhangi bir zarar yok.”

Gümüşsuyu / Muhtar Ahmet Soylu:

“ Gümüşsuyu’nda 7 tane çatı uçtu, bir de yangın oldu. Yangın, tek başına yaşayan, 80 yaşında, yaşlı bir amcamızın evinde elektrik kontağından çıktı.  Bir arabanın üzerinde çatı düştü. Yaralı yok. Yaşlı amca da iyi; hastaneye gitti, geldi.”

Soğuksu/ Muhtar Muhammer Aydın:

“ Bizde 7 tane çatısı uçan, evi ağır hasar gören vatandaş var. İlk aşamada itfaiye raporuyla bunların bildirimi yapıldı. Ben, mahalleyi dolaştım ve itfaiyeye başvuru yapmayanları da uyardım çünkü hasar tespiti için itfaiye raporu gerekli. Bu vatandaşlarımızın Beyaz Masa’ya da bildirim yapmalarını istedik. Mahallemizde 2 tane elektrik direğini değiştirdik. Çatının üzerine düşmesiyle, tel ile beraber yamulan direkler vardı; tel kopmamıştı, direkler yamuldu. Bazı yerlerde kısmi elektrik çalışmaları devam ediyor. Direk değiştiği için bazı yerlerde elektrik kesik; çalışmalar sürüyor. Can kaybı yok. Yaralı da yok. Mehmet Akif Ersoy Caddesi üzerindeki fırının çatısı yan binanın boşluğuna uçmuş. Maddi hasar var. Üç-dört tane araba hasarı var; arabalardan özellikle biri büyük hasarlı, kullanılmaz halde. Yani bunlar bize gelenler.”

Anadolukavağı/ Muhtar Nurettin Sarıçiçek:

“ Deniz kenarında üç katlı bir lokantanın çatısı uçtu; onu da itfaiyeye bildirdim, gelip bakacaklar.”

Çamlıbahçe/ Muhtar Necmettin Kahveci:

“ Mahallemde hamdolsun bir sıkıntı yok.”

Çiğdem Mahallesi/ 1. Aza Hanife Emanet:

“ Caferağa’da iki tane evin çatısı uçtu.”

Paşabahçe/ Muhtar Kamil Sarıkaya:

“ Paşabahçe olumsuz etkilenmedi. Çiğdem Mahallesi olumsuz etkilendi.”

Ortaçeşme/ Muhtar Fahrettin Akhan:

“ Bizde bir sorun yok, hamdolsun.”

Çubuklu/ Muhtar Hüsnü Kolcu:

“ Bu konuda bir şikâyet gelmedi.”

Çavuşbaşı-Çengeldere/ Muhtar Remzi Erdoğan: 

“ Çatılarda çok ufak hasarlar oluştu.”

Cavuşbaşı Y. Selim/ Muhtar Muzaffer Abanoz:

“ Bana ulaşan bir sıkıntı yok.”

Tokatköy/ Muhtar Erkan Atagün:

“ Mahallemizde fazla bir etkilenme yok, ufak tefek şeyler var, fazla bir şey yok.”

Göksu/ Arzu Ulubent:

“ Bizde sorun yok!”

Polonezköy/ Antony Vilkoşevski

“ Şükür Allah’a öyle bir şey yok.”

Haber: Arzu Başlantı

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.