Beykoz halkı, 2B için ayakta

Beykoz halkı, 2B için ayakta

Beykoz Muhtarlar Derneği'nin organize ettiği 2B basın açıklamasına 4 bin 500 kişi katıldı. Kalabalık, açıklanan 2B rayiç bedel fiyatlarını yuhalayarak, protesto etti

Beykoz Muhtarlar Derneği'nin “ Beykozlu'nun sesini Ankara'ya duyurmak” üzere organize ettiği 2B rayiç bedelleriyle ilgili basın açıklamasına yaklaşık 4 bin 500 kişi katıldı. Kalabalık, açıklanan 2B rayiç bedel fiyatlarını yuhalamak suretiyle protesto etti. Bazı Beykozluların miting sırasında, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Beykoz Belediye Başkanı'na atfen, “  istifa ” sloganları attıkları görüldü.

Basın açıklamasında yerel basın dışında, ulusal basın da hazır bulundu.

Siyasi partiler de katıldı

Cavit Gül başkanlığındaki Beykoz Muhtarlar Derneği tarafından organize edilen basın açıklaması, Beykoz Belediyesi önünde gerçekleşti. Yaklaşık 4 bin 500 civarında Beykozlu'nun katıldığı basın açıklamasına CHP, MHP, Saadet ve İşçi partilerinin Beykoz İlçe Teşkilatı başkan ve yöneticileri ile bazı sivil toplum kuruluşları da iştirak ederek, Muhtarlar Derneği'nin basın açıklamasını dinlediler.

Basın açıklamasına katılanlar arasında Üsküdar ve Ümraniye gibi bazı ilçelerin muhtarları da vardı.

Açıklama öncesinde konuşmalar yapıldı

Muhtarlar Derneği'ni temsilen bazı muhtarlar, basın açıklaması öncesinde 2B rayiç fiyatlarıyla ilgili konuşmalar yaptılar. Yapılan konuşmalarda, Ak Parti hükümeti ve özellikle de Maliye Bakanlığı sert sözler ile eleştirildi.

Ankara, duy sesimizi; bu, Beykozlu'nın ayak sesleri!

Etkinlik, Kavacık Mahalle Muhtarı Yusuf Kesici'nin “Ankara, Ankara duy sesimizi; bu, Beykozlu'nın ayak sesleri!” sloganıyla başladı. Kalabalık, hep bir ağızdan bu sloganı tekrar etti.

Gümüşsuyu Mahalle Muhtarı Ahmet Soylu vatandaşlara, “ Hazreti Yuşa'ların, Akbaba Sultan'ların, Uzun Evliyaların, Osmanlı sultanlarının bize emaneti olan güzel Beykoz'umuzun güzel insanları!” şeklinde seslenerek, kendilerini Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları için saygı duruşuna ve akabinde de İstiklal Marşı'nı okumaya davet etti.

Muhtar Ahmet Soylu: Rayiçler, milletli perişan etmiştir

Muhtar Ahmet Soylu, İstiklal Marşı'nın ardından şu konuşmayı yaptı: “ Millet ve devletin barış yasası olarak beklediğimiz 2B arazileriyle ilgili açıklanan rayiçler, milletli perişan etmiştir. (Maaşları) 750 TL ile bin 500 TL arasında değişen işçi emekli kenti Beykoz'umuzda Beykoz insanı derin yaralar almıştır. Rantçılara gün doğmuştur. Hemşerilerimizin Beykoz'da yaşamları zora girmiştir.”

Nasıl alacaksınız oraları?

“ Benim Ortaçeşmeli'm, benim Çamlıbahçeli'm, benim Tokatköylü'm! 400 TL'yi bulan fiyatlar ile nasıl alacaksınız oraları? Hangi paralar ile alacaksınız? Benim Gümüşsu'lum! Benim İncirköylü'm! Benim Soğuksulu'm! Fakir fukara vatandaşlar 800 TL'yi bulan değerler ile nasıl alacaklar oraları? Rantçılara meydan çıkıyor.”

Ey hükümet!

“ Ey hükümet! Rayiç bedel, Beykozlumuzu ezmekte. Gelin, emlak değerlerini baz alalım. Barışı sağlayalım. Beykozlu'yu Beykoz'da yaşatmak için gelin Beykoz'dan doğal SİT'i kaldıralım. Sivil anayasanın yapıldığı bu günlerde, gelin Beykoz'da 6 bin 700 haneyi kapsayan ormanda kalan insanlara da bir çözüm sunalım. Gelin, ecrimisil'i Beykoz'da unutalım.”

Muhtar Erkan Atagün: Hükümet boyun eğerse, halka ‘ bir daha oy vermeyin' diyeceğiz!

Muhtar Soylu'nun ardından ise Tokatköy Mahallesi Muhtarı Erkan Atagün söz aldı. Konuşmasında, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'i sert sözler ile eleştiren Muhtar Atagün zaman zaman Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a da seslendi. Erkan Atagün, şunları söyledi: “ Ben önce, kendi adıma, Maliye Bakanı'nın bu operasyonuna ses çıkarmayan ya da çaresiz bir şekilde bakan bu hükümete oy topladığım için – değiştirmez ise- tüm Beykoz ve Tokatköy halkından özür diliyorum! Maliye Bakanı aldığı bu kararı değiştirmez ise, bu hükümet bu kararlara boyun eğer ise, bir daha oy vermeyeceğimizi göstermek için söylüyorum. ‘ Bir daha bu partiye oy vermeyin!' diyeceğiz. Başbakan'ın bu sesimizi duymasını istiyoruz.”

Sayın Başbakan, Maliye Bakanı'na uyma!

“ (Sayın Başbakan'ım!) Nereden geldiği belli olmayan, uygulandığı zaman bizi uyuyamaz hale getiren, sürgün yasası… bizi yok sayan, yarın, ‘lanet olsun, bıktım bu devlet ile uğraşmaktan! Çekeyim, gideyim' demeye mahkûm eden Maliye Bakanı'na uyma!

Sayın Başbakan'ıma şu olayı hatırlatıyorum!

Sözlerinin devamında, “ Maliye Bakanı'nın ve ekibinin kendi belirlediği, yani kendi çalıp kendi oynadığı bu rayiç bedeller bizleri mutlu, bizleri huzurlu bir şekilde taşıması gerekirken, bir karar aldığında sevinmemiz gereken bu kurumun aldığı karara bakın!” diyen muhtar Erkan Atagün, Bakan Mehmet Şimşek'in çifte vatandaşlığına atıfta bulunarak,   “ Maliye Bakanı, İngiliz vatandaşıdır. O yüzden sayın Başbakan'ıma, şu geçmiş olayı hatırlatıyorum” dedi ve Birinci Dünya Savaşı sonrasında Osmanlı Devleti'nin borçlarının tasfiye sürecini hatırlattı. Bu süreçte, başta İngilizler olmak üzere bir heyet atandığını söyleyen Tokatköy Mahalle Muhtarı, 2B alanlarında da aynı yönetim uygulanmakta olduğunu savundu. 

Aynı yöntem uygulanıyor!

Musul ve Kerkük'ün, devlet borcu karşılığında emlak rayiç bedeli üzerinden 500 sterlin'e İngilizlere satıldığını kaydeden muhtar Erkan Atagün, “ yöntem aynı” yorumunda bulunarak, “ bugün bize uygulanan yöntem de aynı!” dedi.

Maliye Bakanı şarkı söylüyor: İnleyen nağmeler ruhumu sardı!

Beykoz nüfusunun yüzde 80'inin ayda bin 500 TL maaş aldığını hatırlatan Atagün, belirlenen rayiç bedellerin yüksek olduğuna işaret ederek, şu açıklamayı yaptı: “ Beykoz çok sıkıntılı. Hatta Belediye Başkanımız da sıkıntılı; ‘ yapmayın, etmeyin!' diyor. Geçmez! İngiliz taktiği uygulayan var orada! İngiliz vatandaşı var orada. ‘ Vazgeçmem!' diyor. Beykoz Belediye Başkanı, ‘ben bu halkın durumunu bilirim' diyor, o orada şarkı söylüyor: ‘ İnleyen nağmeler ruhumu sardı!'

Utanmıyor musunuz?

“ Biz Beykoz Muhtarlar Derneği, bir siyasi parti gibi çalıştık. Sizin hakkınızı her platformda masalara yumruk vurarak, anlattık; anlamıyor. Niye anlamıyor? Çünkü adam diyor ki, ‘bunlar ne kadar bağırırsa bağırsın, 26 gün sonra unutacak.' Bu toplantı, Beykozlular olarak onlara unutturmama toplantısı olacak. Beykoz Muhtarları bu saatten itibaren bir siyasi parti gibi çalışacak. Beykoz muhtarları bundan sonra Beykoz Milletvekili olacak. Tek yumruk olacağız. Adam diyor ki, ‘Beykozlu alamaz.' Ak Parti milletvekili de diyor ki, ‘olur mu ya! Biz 11 bin metrekare alan ormana kazandırdık.' Neyi kazandırdın? Kime yalan söylüyorsun? Utanmıyor musunuz?”

Sivil itaatsizlik de dahil…

“ Bu Yasa uygulanacağı zaman eğer ben yok sayılacak isem… Bu Yasa düzenlenmez ise, sivil itaatsizlik de dahil, her örgütlenmeyi, her protestoyu (yağacağız). Bu Yasa'yı çıkaranları protesto edeceğiz… Bir araya gelelim, yumruk olalım! …”

Sen, önce Merkez Bankası'ndaki hakkımızı al!

“ Ey Maliye Bakanı, sen hakikaten bu 70 milyonun hakkını düşünüyor isen, sen git önce içinde yabancının da olduğu Merkez Bankası'nı millileştir; ondaki hakkımızı al!”

Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı Cavit Gül: Ankara, sesimizi duy!

Muhtar Erkan Atagün'ün ardından söz alan Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı Cavit Gül ise, açıklanan 2B rayiç bedelleri ile ilgili olarak şu değerlendirmede bulundu: “ Ankara'ya ‘sesimizi duy!' diyoruz. Beykoz'un sesini duy artık! Duy, duy, duy! 2012 yılında rayiç bedellerin ve emlak değerlerinin fiyatlarına baktığımız zaman, yüzde 50 oranında yukarı çıkmış. Bu ne demek? Beykoz'da yaşayan insanlara ‘git' mi demek? Bu insanlar yıllar önce Atatürk'ün kurduğu bu fabrikalarda çalışmak üzere Beykoz'a gelmiştir. Anadolu'nun bağrından kopmuşlardır. Bu meskenleri kendi imkânlarıyla yapmışlardır. Dolayısıyla, aşıyla, işiyle devlete istihdam sağlamışlardır.”

Bugünü yaşayacaklarını bilselerdi…

“ Bugün bu ortamı yaşayacaklarını bilselerdi, buradaki halkın hiçbiri olmazdı. Ama ne yazık ki bu insanlar hem milletine, hem vatanına sahip çıkmış, bugün Beykoz'u Beykoz yapmıştır. Beykoz'u Beykoz yaptıysa, bu Beykozlu'yu görmemenizin de bir anlamı yok.  Beykozlu'yu Beykoz'da, yuvasında rahat uyutmanız lâzım.”

Fiyatlar okunurken yuhaladılar

Muhtarlar Derneği Başkanı Cavit Gül, konuşmasının devamında, açıklanan 2B rayiç bedellerini mahalle bazında tek tek okudu. Vatandaşların, her bir mahalle adı geçişte, açıklanan fiyatı yuhaladıkları görüldü.”

Yapılan konuşmaların ardından ise, basın açıklaması okundu.

Atılan sloganlar ve taşınan dövizler şu şekildeydi

Basın açıklaması sırasında vatandaşların attığı sloganlar arasında şunlar dikkat çekti “ Beykoz bizimdir, bizim kalacak!  “Başkan, istifa!”  “ Ben ezelden beri hür yaşadım, hür yaşarım!” “ Beykoz'u peşkeş çektirmeyiz!” “ Başbakan, Apo'yu dinleyeceğine bizi dinlesin!” “ Köprü'ye gidelim, Köprü'yü kapatalım! Böyle ses çıkmıyor!” “ Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek.” “ Beykozlu burada Belediye Başkanımız nerede?”

Taşınan dövizler üzerinde ise şunlar yazılıydı:

“ Atamızın yerini, toprağımızı bizden kimse alamaz” “ Ey Maliye Bakanım! Merkez Bankası'ndaki hakkımızı al” “ Esnaf 30 TL ile kepenk katıyor” “ Bizler işgalci değiliz”      “ İşçi, emekli aç yaşıyor sayın Bakanım” “ Gereği yapılmazsa, herhangi bir ülkeye iltica edeceğiz” “ Dışarıdan gelenlere tapu, arazi, ev var; biz vatan evlatlarına yok.”

Daha dikenleri ellerimde

Basın açıklaması sırasında yaşlı bir kadının da, geçmişte arazisi üzerine ev yaptığı süreç ile ilgili olarak, “ daha dikenleri ellerimde” diye bağırdığı görüldü. Bir kısım vatandaş ise kendilerine söz hakkı verilmemesini eleştirdiler.

“ Milletin gazını aldınız” eleştirisi

Basın açıklamasının sonunda, bir vatandaşın, muhtarlara hitaben, “ yine milletin gazını aldınız” eleştirisinde bulunduğu görüldü.

Beykoz Muhtarlar Derneği'nin  Basın Açıklaması şu şekildedir:

Bizler on yıllardır Beykoz'umuzun vazgeçilmez değerleri olarak yaşamaktayız. Bizsiz Beykoz, Beykoz'suz biz düşünülemez. Beykoz, bizim bir yaşam tarzımız haline gelmiştir. Dedeler torunlara Beykoz anılarını anlatır, anneler kızlarına çeşm-i bülbül çeyiz hazırlatır. Delikanlılar Boğaz'da yüzmeyi öğrenir. İhtiyarlar Onçeşmeler'den su içip, Bostancı Mustafa Ağa Camii'nde namaz kılarlar. Bizim hayat tarzımızdır Beykoz.

Beykoz bizimdir, bizim kalacak

Beykoz, artık kapanan fabrikaların açtığı yaraları sarmaya uğraşmıyor. Bizi farklı gündemler sardı. Bizler artık Beykoz'da kalabilme mücadelesi veriyoruz. Yıllarımızı vererek kurduğumuz Beykoz'umuzda kalabilme korkusu sardı bizleri. İşgücünü karşılamak için getirildiğimiz Beykoz'da mülkiyet sahibi olabilme sevdamız, açıklanan rayiç bedellerle Beykoz'da kalabilme mücadelesine dönüştü.

Bu rayiç bedeller kabul edilemez…

Bizler yıllarca siyasilerimizin yanında durduk. Beykoz için ne yapılacak ise, bizler de elimizi taşın altına koyalım dedik. Siyaset varsa biz varız, biz varsa siyaset vardır dedik. Beykoz'un geleceği için ne yapılacaksa, en önde mücadele etmeye varız dedik. Beykoz bizimdir, bize rağmen iş yaptırmayız dedik.

Gün, bugündür!

Gün, bugündür! Siyaset, tarzını ortaya koymuş, vatandaşın tasfiyesini resmi rayiç bedellere bağlamıştır.

Bu rayiç bedeller kabul edilemez…

Bu satış listesi kabul edilemez…

Beykoz'un satışı kabul edilemez…

Biz, Beykoz'un işgalcisi değil, gerçek sahipleriyiz…

Bizler bu yerleri gasp etmedik, satın aldık. Bizler buraları sanıldığı gibi ormanlardan açmadık. Bizler buraları uzun yıllardır koruyan gerçek sahipleriyiz. Beykoz, bizlere ecdat mirasıdır. Miras yerlerimiz para ile tekrar satılmak isteniyor. Bu oyuna gelmeyeceğiz. Beykoz halkının kaderi, birkaç yol bilmez maliye bürokratının eline bırakılamaz. Devlet kendi vatandaşının sorunlarını rant kapısı olarak göremez. Hazine, bizim umutlarımızla ve alın terimizle finanse edilemez. Geleceğimiz bir kez daha ertelenemez. Bu vebali siyaset de, bürokrasi de kaldıramaz.

İktidara ve bürokrasiye çağrımızdır…

Beykoz'u eğer gözden çıkarmamışsanız;

Fahiş rayiçlere dur de!

Sermayenin operasyonlarına dur de!

Bürokratların katliamına dur de!

Koruma kanunlarının zulmüne dur de!

Halka rağmen olan her şeye dur de!

Beykoz'un satılmasına dur de!

Beykoz'un satılmasına dur de!

Beykoz'un satılmasına dur de!

Beykoz Muhtarlar Derneği

Muhtarlar Derneği tarafından miting alanında dağıtılan fiyat listesi;

Haber: Arzu Başlantı

 

 

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.