Paşabahçe semt pazarı ne olacak?

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek : Paşabahçe Semt Pazarı ya tamamen kaldırılacak ya da bir güne inecek!

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, yerel basın mensuplarıyla bir araya geldiği kahvaltıda, Beykoz Güncel Haber'in sorusu üzerine açıkladı: Paşabahçe Pazarı ya tamamen kalkacak ya da bir güne inecek!

Kaymakamlık, Belediye'ye ‘ kaldırın!' önerisinde bulundu

Paşabahçe semt pazarının kaldırılması ya da en azından bir güne indirilmesi yönündeki talebin, Beykoz Kaymakamlık makamı tarafından kendilerine bir yazı ile bildirildiği hatırlatmasında bulunan Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Paşabahçeli pazarcılara, söz konusu bu bir günün telafisi olmak üzere, Beykoz Pazarı'nda haftanın bir günü yer verilerek, Paşabahçe pazarı müdavimlerinin ulaşımlarının ise Belediye tarafından temin edilecek servisler ile sağlanabileceğini söyledi.

Çelikbilek: Kaymakamlık isterse, tamamen kaldırabilir

Belediye Başkanı, şu açıklamayı yaptı: “ Paşabahçe Pazarı ile ilgili olarak, Kaymakamlık'ın ‘ bize,  kaldırın” diye bir önerisi oldu. Bir yazı (gönderildi); ‘ sıkıntı oluyor' dediler. Biz, kendisine kaldıramayacağımızı ifade ettik. Pazarcılar Dernek Başkanı'nı çağırdık ve kendisine, ‘ hiç değilse bu pazarı mümkünse bir güne indirin!' dedik. Onlar (şu anda) düşünüyorlar; kararı onlar verecekler.”

Belediye'nin Paşabahçeli pazarcılara önerisi

“ Sırf Paşabahçe pazarcı esnafı mağdur olmasın diye, biz Paşabahçe pazarcılarına şunu söyledik: ‘ Biz sizin burada bir gün pazar kurmanıza izin vermek istiyoruz. Size bir yardım daha yapalım ve Beykoz Pazarı'nda, istediğiniz bir günde – Cumartesi ve Pazar günleri hariç olmak üzere- size pazar açtıralım. Pazartesi burada, Perşembe orada mı açmak istersiniz? Paşabahçe Pazarcılar Derneği olarak kararlaştırın. Biz Paşabahçe'ye servis koyalım, Paşabahçe'den bu pazara alışverişe gelecek olanları bedava taşıyalım; alışverişlerini yapsınlar' dedik. Bundan daha insancıl, bundan daha pazarcı esnafının yanında bir anlayış olmaz. Ben bedava taşımaya razıyım.”

Bir ay süre verildi

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, bu konuda Beykoz Pazarcılar Derneği'ne bir ay süre verdiğini ve kararı kendilerine bıraktığını da ifade etti. Çelikbilek, bir soru üzerine ise, “ Bu, benim değil, Kaymakamlık'ın talebidir; isterler ise ( pazarı) tamamen kaldırabilirler. Hatta şunu da söyleyeyim; orada bir vatandaş çıksın, mahkemeye versin, pazarı kapattırır. Ben, pazarcılara, ‘Paşabahçe'yi bir gün kullanın, size bir gün de başka yerde açma hakkı vereyim, onun da taşımacılığını ben bedava yapayım' diyorum! Ne diyeyim başka?” açıklamasını yaptı.

 Kavacık Pazarı'nın yeri değişecek mi?

Çelikbilek, yerel basın ile gerçekleştirdiği toplantıda, Kavacık Semt Pazarı ile ilgili olarak da konuştu. Belediye Başkanı, şunları söyledi: “ Kaymakamlık,  bize, aynı zamanda ‘ Kavacık Pazarı'nın yerini değiştirin' şeklinde de bir yazı yazdı; ( bu bölgede) trafik dolayısıyla çok yoğunluk olduğu için.”

Bu arada, Çubuklu'daki Sosyete Pazarı kapatıldı

Çubuklu'da kurulan sosyete pazarı da kaldırıldı. Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, bu konuda yerel basın mensuplarına yaptığı açıklamada, şunları söyledi: “ Buranın açılmasına biz de vesile olduk. Neden? Çünkü bir ihtiyaçtı. Aynı zamanda bunu açarken, Beykoz'daki Pazarcılar Derneği'nin mensuplarına sordum; ellerinden müsaade yazılarını aldım, yoksa izin vermeyecektim. Ancak burada bilmediğimiz bir olay vardı bizim. Bu bölgede, bir ilçede pazar kurulma hakkı Pazarcılar Odası'na aitmiş; Pazarcılar Derneği'ne değil! Bunu ben bilmiyordum. Dolayısıyla, Pazarcılar Odası, dava açtı ve buranın kapatılmasını mahkeme kararı haline getirdi. Ben de mahkeme kararıyla burayı kapattım. Şimdi bazı insanlar bilmeden, ‘Başkan burayı kapattı!' diyorlar; alâkası yok! Pazarcılar Odası, mahkemede buranın kapatılmasıyla ilgili dava açtı, kazandılar ve ben burayı onun için kapattım. Bizimle ilgisi yok; biz mahkeme kararını uygulamak zorunda kaldık.”

Beykoz'da haftanın yedi günü açık olacak bir kapalı pazar yeri projesi

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, semt pazarları ile ilgili olarak yaptığı bilgilendirmede, ayrıca şunları söyledi: “ ( Belediye olarak) bizim bir projemiz var.  Beykoz Pazarı'nı kapalı hale getirmeye çalışıyoruz. Bu arsa ile ilgili tadilat bittiği anda, projesini Büyükşehir hazırlıyor; kapalı bir pazar yapacağız ve belki de burası haftanın yedi günü pazar olarak kullanılabilecek. Zaten olmazsa, diğer pazarların durumları kötü çünkü 2017'ye kadar imar planlarında pazar yeri olarak işaretlenmeyen hiçbir yerde pazar kalmayacak.”

Haber: Arzu Başlantı

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.