Arıcılar bilinçleniyor, balda kalite artıyor

Arıcılar bilinçleniyor, balda kalite artıyor

Bal üretiminde İstanbul'un ilçeleri arasında ilk sırada yer alan Beykoz'da, doğal bal üretimi ve kaliteyi artıracak çalışmalar devam ediyor.

Beykoz Belediyesi, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Akbaba Köyü Muhtarlığı'nın işbirliğiyle düzenlenen eğitimde 60 arıcıya Uygulamalı Arıcılık Eğitimi verildi.

Arıcıların bilinçlenmesi ve doğru üretim teknikleriyle verim ve kalitenin artmasını amaçlayan eğitim faaliyetlerinden bu güne kadar 29 kursta toplam bin 262 arıcı yararlandı.  

Akbaba Köyü'nde düzenlenen eğitimde ise tecrübeli arıcı Ali Türk tarafından arıcılara larva transferi ve arı sütünün alınması uygulamalı olarak gösterildi. Daha sonra katılımcı arıcılara larva transferi yaptırıldı ve ana arı üretimi hakkında bilgiler verildi.

Gün boyu süren eğitimde ayrıca suni tohumlama, suni tohumlama cihazının kullanımı ve uygulaması hakkında bilgiler verildi, doğru ekipmanla üretim ve ekipman seçiminin önemi aktarıldı.  

Başkan Çelikbilek: “Arıcılığı Her Aşamada Destekliyoruz” 

Beykoz'da doğal bal üretimi ve kaliteyi artırmak için “Arıcılığı Geliştirme ve Destekleme Projesi”ni hayata geçirdiklerini ve bu yıl 500 kovanı ücretsiz olarak dağıttıklarını ifade eden Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, arıcılığın gelişmesi için her aşamasına  destek verdiklerini önümüzdeki yıl arılarıyla birlikte arıcılara 1000 kovan hediye edileceğini bir kaç yıl içinde 15 bin kovan dağıtımını hedeflediklerini söyledi.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.