SAT Komandolarımız Beykoz'da tatbikatta

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı Beykoz'daki Sualtı Taarruz Komutanlığı, gerçeğini aratmayan tatbikatlarla basına tanıtıldı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı Beykoz'daki Sualtı Taarruz (SAT) Komutanlığı, gerçeğini aratmayan tatbikatlarla basına tanıtıldı. 

SAT Komutanlığı, 1963'te kuruldu. Kıbrıs Barış Harekatı'nda kıyıya ilk çıkan birlik olan SAT komandoları, 1996'da Çeçen militanlarca kaçırılan Avrasya feribotuna müdahale edilmesi, 1996'da Kardak Kayalıkları'nın geri alınması, 2011'de terör örgütü mensubu tarafından rehine alınan Kartepe adlı deniz otobüsündeki rehinelerin kurtarılması görevlerini başarıyla yerine getirdi. 

SAT komandolarının yetiştirildiği Beykoz'daki komutanlık kapılarını basın mensuplarına açtı. Komutanlık yetkilileri, çalışmaları hakkında gazetecilere bilgi verdikten sonra eğitim alanına geçildi. 

Kule Eğitim Alanı'ndaki ilk tatbikatta, helikopter ve gemi simülasyonlarında rehineler kurtarıldı. Helikopterden halatlarla inen komandolar, yan taraftaki gemiye baskın yaparak, rehineleri özgürlüğüne kavuşturdu.

Ardından deniz kenarındaki alanda gerçek mermilerin kullanıldığı tatbikata geçildi. Botlarla ve denizaltından eş zamanlı alana gelen SAT komandoları, nöbetçileri etkisiz hale getirdi. Daha sonra harekat sahasında gizlenen keskin nişancılar tarafından karşı taraftaki hedefler başarıyla vuruldu. Su altı ekibi tarafından hedefe yerleştirilen patlayıcı düzenekle düşman radar anteni imha edildi. Komandolar tarafından düşman hücum botuna saldırı düzenlendi. Bot ile alana giren komandolar, makineli tüfekle hedefi ateş altına aldı. Uygun mesafeye gelen komandolar tarafından roket hücumu yapıldı. Son olarak ise ekipler ikiye ayrılarak, düşman hedefine baskın yaptı.

Albay Mertbir'in konuşması 

SAT Komutanı Albay Ercüment Mertbir, brifingde yaptığı konuşmada, SAT Komutanlığı'nın tarihi, görevi ve gerçekleştirdiği faaliyetler hakkında bilgi verdi. 

 SAT timlerinin, konvansiyonel kuvvetler tarafından icra edilemeyen veya bu kuvvetlerin desteklenmesine ihtiyaç duyulduğu durumlarda görevlendirildiğini belirten Mertbir, 'Bu görevlerin icra edilebilmesi için SAT personeli uzun bir eğitimden geçirilmektedir. Bu eğitimler personele, psikolojik dayanıklılık, başarma azmi, kondisyon, yakın dövüş teknikleri, uzun mesafe yüzme, patlayıcı maddelerini kullanabilme, helikopter harekatı yapabilme gibi beceriler kazandırmaktadır' dedi. 

Komandoların, Deniz Kuvvetleri bünyesindeki personelden isteyenlerin girdiği kurstan mezun olanlardan oluştuğunu dile getiren Mertbir, 'Genel olarak, kursa katılanlardan yüzde 25'i mezun olmaktadır. Komutanlığımız, dünyada gelişmiş tüm özel birlik personeli gibi 'üst seviyede eğitimli ve yüksek seviyede motivasyona sahip' muharip birliktir. Komutanlığımız, geçmişte olduğu gibi bundan sonra da verilecek her türlü görevi başarıyla yerine getirmeye hazırdır' diye konuştu.

Muhabir: Halil İbrahim Başer

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.