Sigarayı bırakma polikliniği açılıyor

Sigarayı bırakma polikliniği açılıyor

Beykoz Paşabahçe Devlet Hastanesi?nde vatandaşları sigarayı bırakmaya teşvik etmek amacıyla ?Sigarayı bırakma? konulu bir seminer düzenlendi.

İnsanları sigaranın zararları konusunda bilinçlendirmek amacıyla Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Dr. Sacit İçten tarafından Paşabahçe Devlet Hastanesi?nde ?Sigarayı Bırakma? konulu bir seminer düzenlendi.

Çoğunluğunun hastane personelinin oluşturduğu seminerde gelen vatandaşlara sigaranın zararları hakkında bilgi verildi.

 

Dünya Sağlık Örgütü?nün en önemli önlenebilir hastalık olarak tanımladığı sigara ve sigara içiciliğinin en öldürücü toplumsal zehirlenme olayı olarak değerlendirildi.

Slayt gösterisi eşliğinde sigaranın zararlarını anlatan Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Dr. Sacit İçten, sigaranın kanser yapıcı maddelerin en başında geldiğini söyledi.

Dünya genelinde sigara içen 1,2 milyar insan olduğunu sözlerine ekleyen Uz. Dr. Sacit İçten, her yıl 5 milyon insanın sigaraya bağlı nedenlerden öldüğünü belirterek şunları söyledi: ?Türkiye, dünyada en çok sigara tüketilen ülkeler arasında ilk sırayı almaktadır ve sigara kullananların %10,6?sı sigara ile ilişkili nedenlerden dolayı yaşamlarını yitirmektedir.?

 

Sigaradaki nikotin, Dünya Sağlık Örgütü tarafından tıpkı esrar, kokain ve eroin gibi bağımlılık yapma özelliğine sahip psikoaktif madde olarak ilan edildiğini dile getiren Uz. Dr. Sacit İçten, nikotinin meydana getirdiği bağımlılık nedeni ile 4000?in üzerinde aseton, katran, fare zehiri, nikotin ve karbonmonoksit gibi zararlı kimyasal madde olduğunu ve sigarayla birlikte bunları içimize çektiğimizi söyledi.

 

Sağlık Bakanlığı?nın sigarayı bıraktırma çalışmaları çerçevesinde Paşabahçe Devlet Hastanesi bünyesinde sigarayı bıraktırma polikliniklerinin açılacağını kaydeden Uz. Dr. Sacit İçten, ?hastanemize müracaat eden hastalarımızı önce ihtiyaç durumlarına göre aylık veya 15 günlük bir eğitim göreceklerini ve akabinde hastaya uygun tedavi yöntemi uygulayacağız? dedi.

Bu uygulamanın Haziran ayı içerisinde yürürlüğe gireceğini sözlerine ekleyen Uz. Dr. Sacit İçten, tedavi yönteminde bazı antidepreson gibi ilaçların yanı sıra nikotin sakızı ve sigarayı bırakma bandı gibi yöntemlerde uygulanacağını belirterek bunların Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz verileceğini kaydetti.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.