Beykoz Lojistik'den 'mescid' talebine komik cevap!

Beykoz Lojistik'den 'mescid' talebine komik cevap!

Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu, dilekçe yazarak mescid talebinde bulunan öğrencilere, komik bir gerekçe göstererek 'red' cevabı verdi.

Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu, dilekçe yazarak mescid talebinde bulunan öğrencilere, üniversite rektörlüğü tarafından komik bir gerekçe gösterilerek 'red' cevabı geldi.

Birçok üniversitede uzunca bir süre devam eden ve yoğun gayretler sonucu çözüme bağlanan mescit problemleri, şimdi de Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu ‘nda ortaya çıktı.  

Üniversite yönetimine konuyla ilgili olarak sunulan bir dilekçeye, Rektörlük tarafından, akıllara ziyan bir cevap geldi. Rektörlük,  Kavacık'da kampüs alanı olan üniversitede yer olmadığını belirtti.

Alınan bilgilere göre öğrencilerin ve üniversite çalışanlarının namaz kılabileceği bir mescidin olmayışı, ciddî sıkıntıya yol açıyor. Sorunun çözümü için yapılan bireysel ve toplu başvurulardan şimdiye kadar olumlu bir sonuç alınamadı. Son olarak üniversite yönetimine konuyla ilgili olarak sunulan bir dilekçeye, Rektörlük tarafından, ‘Yerimiz yok, okul ibadethane mi?' gerekçesiyle red cevabı verildi.

Kavacık'da kampüsü bulunan Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu'nda ibadet ihtiyacının karşılanacağı bir mescide yer verilmemesi yadırganırken, inanç ve ibadet hak ve özgürlükleri kapsamında ibadet ihtiyacını karşılayacak tedbirlerin alınması gerektiği vurgulanıyor. Yıllardır devam etmekte olan bu duruma YÖK başta olmak üzere ilgili ve yetkili kurumların kayıtsız kalmaması çağrısı yapılıyor.

Merdiven altı gibi kuytu yerlerde namaz kıldıklarına dikkat çeken öğrenciler inanç özgürlüğü kapsamında üniversiteye mescit açılmasını istiyor. Dersleri ile dinî vazifelerini yerine getirmek arasında kaldıklarını dile getiren öğrenciler, ibadet hürriyetinin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 9. maddesi ve Anayasa'nın 24. maddesinde güvence altına alındığına dikkat çekiyor. Öğrenciler, mağduriyetlerinin ulusal ve uluslararası mevzuata aykırı olduğunu belirterek üniversitelerine mescit yapılmasını talep ediyor.

En az akademik personel de Beykoz Lojistik'te

Okulda mescid tartışması sürerken geçtiğimiz günlerde YÖK verilerine göre öğrenci başına an az akademik personelin Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu'nda olduğu ortaya çıktı.

YÖK verilerine göre 34 akademisyenin 2 bin 170 öğrenciye eğitim verdiği Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulunda 63 öğrenciye bir akademik personel düşüyor.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.