Müteahhitler Beykoz'a doluşmuş. İşi rezil ettiler!

Müteahhitler Beykoz'a doluşmuş. İşi rezil ettiler!

Kiptaş Genel Müdürü İsmet Yıldırım “Müteahhitler Beykoz'a doluşmuş. İşi rezil ettiler. Bunun adı dönüşüm değil, rantiye”

Kentsel dönüşümün mutlaka yerinde yapılması gerektiğinin altını çizen Kiptaş Genel Müdürü İsmet Yıldırım, 'Beykoz'da dönüşüm rantiye olarak görülmemeli. Vatandaşı müteahhit simsarlığından kurtarmak lazım' dedi

İstanbul'un konut ve gecekondu sorununu çözmek amacıyla kurulan İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Kiptaş, kuruluşundan bugüne kadar 70 bin aileyi ev sahibi yaptı. Kiptaş Genel Müdürü İsmet Yıldırım Beykoz'da kentsel dönüşümde yaşanan sıkıntıları, sektörün sorunlarını anlattı.

MÜTEAHHİT SİMSARLIĞINDAN VATANDAŞI KURTARMAK LAZIM

Kentsel dönüşümün mutlaka yerinde yapılması gerektiğinin altını çizen Kiptaş Genel Müdürü İsmet Yıldırım, 'Dönüşüm rantiye olarak görülmemeli. Vatandaşı müteahhit simsarlığından kurtarmak lazım' dedi. Dönüşüm bizim yaptığımız gibi olur diyen Yıldırım “Zeytinburnu'nda yerinde dönüşüm yaptık. Vatandaşın bin liralık dairesi 5 bin lira oldu. Bin 300 konutluk yerde dönüşüm yapıyoruz. 440 daireyi teslim ettik. Simdi 2'nci t etabı yapacağız. Dükkânlar dahil hepsini dönüştürüyoruz” dedi.

Kiptaş Genel Müdürü İsmet Yıldırım'ın Sabah Gazetesi'ne verdiği mülakatın Beykoz ile ilgili kısmı şu şekilde;

ADI DÖNÜŞÜM DEĞİL, RANTİYE

Kentsel dönüşüm projeleri konuşulduğu gibi ilerlemiyor. Vatandaş anlamadı hala. Biz de anlatamadık. Vatandaş dönüşümü rant kapısı gibi düşünüyor. Dönüşümden beklentiler bu olmamalı. 

Bizim Beykoz'da kentsel dönüşüm uygulamamız var. Yakın zamanda vatandaşa bunun böyle olmaması gerektiğini anlattığımız bir büro açtık. Biz bunu Başakşehir'de başardık. Villa sahibi de aynı yerde oturuyor, 75 metrekarelik daire sahibi de. Hiçbir problem yok. Komünlük yok. Zengin bir yerde fukara bir yerde ayrılmıyor. Dönüşüm bir rantiye olmamalı. İnsanlarımızı müteahhitlerin simsarlığından kurtarmak lazım. Metrekaresi 6 bin liraya müteahhit yer yapacak. Vatandaş oturamaz ki. Halbuki Beykozlu'nun orada yaşaması lazım. 40 senedir orada oturuyor, Nereye gidecek Sultanbeyli'ye mi? Doluşmuş müteahhitler Beykoz'a. İşi rezil ettiler. Bunun adı dönüşüm değil, rantiye. Bunun adı kepazelik. Oradaki vatandaş gecekonduda oturuyordu. Arazisi kendinin değildi. Devlet ona arazi yardımı etti. Ucuz fiyattan verdi. O fırsatı şark kurnazlığıyla rantiyeye çeviriyorlar. Böyle bir şey olmaz ki! Kesinlikle yanlış. Parası olan müteahhit birbiriyle yarışıyor. Vatandaşın kafasını bulandırıyorlar. Ondan sonra vatandaş o dairelerde oturamayacak. Kendi arsasından gidecek başka yerlere. 40 senedir orda yaşayan vatandaş başka bir yere gidecekse ne anlamı kaldı. Aidatını ödeyemeyecekler yazık günah. Fikirtepe'de de aynı şey. O fiyatlarla o dairede oturamayacak. Sosyal bir durumda var. 8 bin liraya sattığın daireyle o kültürle öbür kültür nasıl bir arada yaşayacak. 

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.