Güllüce; Kentsel dönüşüm çok zor bir şey

Güllüce; Kentsel dönüşüm çok zor bir şey

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce kentsel dönüşümün zor bir çalışma olduğunu ifade etti.

Bakan Güllüce, kentsel dönüşümün zor bir çalışma olduğunu belirterek, belediye başkanlarının teşebbüs, hazırlık, altyapı ve vatandaşla uzlaşıyı sağlaması gerektiğini söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdrisGüllüce, kentsel dönüşümün zor bir çalışma olduğunu ifade ederek, 'Bir belediye başkanının buna teşebbüs edebilmesi, bunun hazırlığını yapması, altyapısını hazırlaması, vatandaşla uzlaşarak ve vatandaşın gönlünü alarak yapması kolay değil' dedi. 

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nü ziyaret eden Bakan Güllüce, buradaki çalışmalar hakkında bilgi aldı.  Güllüce, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik'in sunduğu brifingin ardından soruları yanıtladı. 

Bakan Güllüce, yakın dönemde kentsel dönüşüm kapsamına alınacak ya da alınmış bölgelerle ilgili olarak  'Kahramanmaraş üzerinde çok iyi çalışıyoruz. Ceyhan başlıyor. Sakarya-Erenler, Bolu- Gerede var. Hazırlık yapmakta olan ve henüz tamamını sunmamış olan Bursa'nın bir iki belediyesi var' dedi. 

İstanbul'daki kentsel dönüşüme ilişkin soru üzerine ise Güllüce, 'Kentsel dönüşümü biz yapmıyoruz. Biz yaptırıyoruz. Belediyeler bizimle birlikte yol alıyor. Hangi belediye hudutlarındaysa o belediyenin bu konuda çalışma yapmış olması lazım ki; yapıyordur' diye konuştu.

İdris Güllüce, kentsel dönüşüme yönelik eleştirilere de değinerek şunları söyledi:

'Kentsel dönüşüm çok zor bir şey. Bir belediye başkanının buna teşebbüs edebilmesi, bunun hazırlığını yapması, altyapısını hazırlaması, vatandaşla uzlaşarak ve vatandaşın gönlünü alarak yapması kolay değil. En zor paylaşılan şey, gayrimenkuldür. Bir adamın arsasını, binasını, arsasının konumu farklı olan bir şeyi paylaşıyorsunuz. Bu, para paylaşmak, buğday, patates paylaşmak gibi olmaz. Gayrimenkulün nedret sıfatı vardır. Tek bir tanedir. O binada güneye bakan bir ya da iki daire vardır. Ama arkasındaki ya da yanındaki daire farklı değerlerdedir. O yüzden de kentsel dönüşüm çok zor bir iştir. Ama yapacağız bunu.'

Bakan Güllüce, son günlerde meydana gelen yağışlar konusunda ise 'Öyle tahmin ediyorum ki bu yıl suyla ilgili sorun yaşamayacağız. Anadolu'da da yağmur ve kar fazla, bu sevindirici. 'Kar berekettir' diye Anadolu'da bir deyim vardır' dedi.

Ziyaret sırasında Güllüce'ye eşlik eden Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Erdik, bölgesel deprem izleme kapasitesi, Doğu Akdeniz-Ege-Karadeniz tsunami merkezi, İGDAŞ Deprem koruma sistemi, akıllı telefon uygulamaları, erken deprem uyarı sistemi, deprem acil müdahale sistemiyle ilgili bilgi verdi. 

Güllüce, ziyaret sonrası Ulusal Deprem İzleme Merkezi Müdürü Dr. Doğan Kalafat eşliğinde, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müzesi'ni gezdi.

AA

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.