Asker uğurlamalarına yeni çözümler getiriliyor!

Asker uğurlamalarına yeni çözümler getiriliyor!

Asker uğurlamalarında yaşanan toplumsal sorunları önlemeye yönelik Beykoz'da ortaklaşa bir çalışma başlatılıyor.

Beykoz Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı, asker uğurlamalarında yaşanan toplumsal sorunlara yeni bir bakış açısıyla ortaklaşa bir çalışma başlatmaya hazırlanıyor.

Türkiye'nin dolayısıyla Beykoz'unda en önemli toplumsal sorunları arasında yer alan ‘asker uğurlamaları' sırasında oluşan konvoy nedeniyle trafik, gürültü ve hatta trafik kazasına sebebiyet vererek, sonucunda yaşanan yaralanma ve ölümü de beraberinde getirebilen bu soruna, çözümler noktasında Beykoz Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı kolları sıvadı.

Beytaş Teras Cafe'de düzenlenen toplantıyla soruna daha yakından eğilmek amacı ile bir araya gelen; Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, İlçe Emniyet Müdürü Yüksel Toprak, Beykoz Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Serkan Öçalmaz, Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Beykoz Muhtarlar Birliği Başkanı Hüsnü Kolcu, Beykoz Yöre Dernekleri Birliği Dönem Başkanı Fatih Yılmaz ve Beykoz basını, ‘ne gibi çözümler getirilebilir?' sorusu üzerinden konu hakkında karşılıklı fikir alışverişinde bulundu.

Kaymakam Erdoğan: Sorun, gün geçtikçe büyüyor!

Beykoz'da asker uğurlamalarında yaşanan trafik ve gürültü kirliğinin toplumsal rahatsızlıklar doğurduğunu belirten Kaymakam Süleyman Erdoğan; “Bu sorun, gün geçtikçe büyüyor. 2014 yılı içerisinde 779 konvoy aracına trafik cezası uygulanmış. Mevcut yasaları uyguladığınız da düzenlenebilir ama sıkıntı şu, o konvoylara müdahale ettiğinizde daha büyük olaylar çıkabilir. O yüzden kamudaki arkadaşlarımız biraz daha tedbirli yaklaşıyor. Sert tedbirler aldığımızda sorun çıkar mı, çıkmaz mı bunları konuşmamız lazım” dedi.

Muhtarlarla bir araya gelerek bu konuyu konuştuklarını ifade eden Kaymakam Erdoğan, Muhtarlar Birliği Dernek Başkanı Hüsnü Kolcu'dan sürece dair bilgi vermesini istedi. Kolcu, Kaymakam Erdoğan'a asker uğurlamalarında yaşanan durumlardan herkesin şikayetçi olduğunu söyledi.

Fatih Yılmaz: Dernek merkezlerinde asker uğurlama organizasyonu yapabiliriz

Dernekler Birliği Dönem Başkanı Fatih Yılmaz da, her derneğimiz kendi üyeleri içerisinde askere gidenleri tespit ederek dernek merkezlerinde, gelenek ve göreneklerimize yakışır şekilde toplu bir organizasyonla bir nebzede olsa bu sorunun önüne geçilebileceğini kaydetti. Ayrıca askerlerin Beykoz'dan yola çıkacağı günlerde kavşaklarda polis otolarının nöbet tutması gerektiğini söyleyen Yılmaz'a İlçe Emniyet Müdürü Yüksel Toprak; “Zaten ekiplerimiz her zaman o noktalarda bulunuyor. Bazen cezaları yüzlerine yazmasalar bile, plakalarını alarak sonradan da işlem yapabiliyorlar” şeklinde cevap verdi.

Hüseyin Demirtaş; Asker ailelerine ziyaretler gerçekleştirebiliriz

İlçe Müftüsü Hüseyin Demirtaş'ta görüşlerini, yapılabilecekleri şu cümlelerde aktardı: “Problem, kendini hissettir. Burada bir problem var. Çocuklarımız belki de bizlerden ilgi bekliyor. Bölgemizi 8 bölüme ayırdık, gençlik komisyonları kuruyoruz. Hocalarımız bölgesel programlar yapıyorlar. Asker uğurlamaları içinde bir program yapabiliriz. Aile ziyaretleri de gerçekleştirebilmemiz mümkün”.

Serkan Öçalmaz; Asker ailelerine mektup!

İlçe Spor Müdürü Serkan Öçalmaz ise, evraklarını almak üzere Askerlik Şubesi'ne giden kişiler için bir dosya hazırladıklarını belirtti. Dosya içerisinde mektup şeklinde hazırlanan bir metnin bulunduğunu aktaran Öçalmaz, ailelerin ve kendilerinin yapmaması gereken davranışların anlatıldığı bir metin olduğunu söyledi. Dosyanın kapak kısmına koydukları görselle de konuya dikkat çektiklerini ve yakın zaman içerisinde bunu billboard reklamda destekleyeceklerini sözlerine ekledi.

Yücel Çelikbilek: Askere gidenlere 250 TL hediye çeki verilebilir!

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, önemli bir sosyal konu olduğu vurgulayarak; “Bütün problem ailelerden, çevreden geçiyor. Meclis kararı ile askere gidenlere 250 TL hediye çeki verilebilir, bunu not alıyorum. Billboardlarda da etkili bir çalışma yapabiliriz. Hocalarımızın da bu konuları camilerde ailelere, çocuklara anlatması lazım. Hemşeri dernekleri, askere giden hemşerilerine bir eğlence verebilir. Bunu bizde belediye olarak destekleyebiliriz. Yeter ki, böyle bir sıkıntı yaşanmasın” dedi.

Yaklaşık 1 saat süren toplantının ardından gerekli notlar alınarak, yakın zamanda çalışmanın başlanacağının bilgisi paylaşıldı.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.