Şubat ayı ilk meclis oturumunda önemli kararlar alındı

Şubat ayı ilk meclis oturumunda önemli kararlar alındı

Beykoz Belediye Meclisi, Şubat ayı ilk oturumunu yoğun bir gündemle tamamladı.

Beykoz Belediye Meclisi, Şubat ayı ilk oturumunda kentsel dönüşüm, Riva Deresi'nde yaşanan balık ölümleri, lodos'un Beykoz'daki etkileri gibi pek çok gündem konularını konuştu.

Beykoz Belediye Meclisi, Şubat ayı ilk oturumu Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek başkanlığında gerçekleştirildi. Kentsel dönüşüm, Riva Deresi'nde yaşanan balık ölümleri, lodos'un Beykoz'daki etkileri gibi pek çok gündem konuları konuşularak karara bağlandı.

Oturumu; CHP İlçe Başkanı Şevket Arıkan, BİSK Başkanı Abdullah Yümsel, Çiğdem Mahalle Muhtarı Murat Erdal, Soğuksu Mahalle Muhtarı Muammer Aydınoğlu ve bazı ilçe sakinleri takip etti.

Açılış ve yoklamanın ardından 09.01.2015 tarihli tutanak oylamaya sunularak, meclis üyeleri tarafından oy birliği ile kabul edildi.

Gündem maddelerine geçmeden önce gündem dışı konuşmak isteyen meclis üyelerine söz hakkı verildi. Bunun üzerine CHP Belediye Meclis Üyesi Aydın Düzgün söz alarak; 'Kentsel dönüşümle ilgili özellikle Çiğdem Mahallesi ile ilgili bir şeyler söylemek istiyorum. Tabiki, kentsel dönüşüm olmalı. Bu bizimde isteğimiz. Yerinde dönüşüm tabiki tercihimiz. Geçen ay Büyükşehir'de Çiğdem Mahallesi ile ilgili bir plan teklifi üzerine bir kentsel dönüşümün ilan edilmesi, oy çokluğu ile kabul edildi. Ancak bildiğim kadarıyla Beykoz Belediyesi'nin burayı biz yapalım demesine rağmen, Büyükşehir'in ısrarla burayı biz yapalım diye arada bir sorun olduğunu görüyoruz. Neden böyle, bu şekilde oldu? Sizden bununla ilgili bir açıklama bekliyoruz' dedi.

Başkan Çelikbilek: Bizim bütüm amacımız, yerinde dönüşümdür!

CHP Belediye Meclis Üyesi Aydın Düzgün'ün sorusuna istinaden cevap veren Başkan Yücel Çelikbilek, şu ifadeleri kullanarak soruyu cevapladı: 'Bu belirtilen adreslerde 52 bin metrekare Büyükşehir arsası, 59 bin metrekare hazine arsası, 14 bin dönüm şahış arsası olmak üzere 200 metrekare kadastral boşluk var. Çalışıyorlar, bizimle ilgili bir takıntıları yok. Bizim daha önceden Büyükşehir'in arsaları ile ilgili onları almak için talebimiz olmuştu. Kentsel dönüşüm biz yapalım diye demedik, öyle bir tartışmamız yok Büyükşehir'le bunu bilmenizi isterim. Biz geçen dönem hem Çiğdem de hem başka mahallelerde Büyükşehir arsalarını alarak vatandaşa satmıştık. Fakat, sizin içinizdeki o zamanki siyasi anlayış, bana sattırmamak için neler yapmıştı, siz biliyorsunuz. Ama buna rağmen dedik ki; vatandaş alsın, rahat etsin, vatandaşın burada izi kalsın ki yarın bir şeyle karşı karşıya kaldığı zaman suratı edalı olsun demiştik hatırlarsanız. Biz belediye olarak bu anlayışı taşıyoruz. Ben bugünde bu insanların sıkılacakları zannetmiyorum. Zaten bizim bütün amacımız yerinde dönüşümdür. Üzerinde olan insanların kalması için gayret sarf ediyoruz. 2B ile ilgili gösterdiğimiz gayreti hiç kimse göstermedi. Ama biz yaptık'.

Boğazı ranta açmak gibi bir derdimiz yok!

Bazı vatandaşların 2B olarak belediyeden ucuz aldıkları yerleri pahalıya satarak buradan gittiklerini söyleyen Başkan Çelikbilek, Beykoz halkı için büyük bir fedakarlık gösterdiklerini, ancak vatandaşların parayı görünce Beykozlu olduklarını unuttuklarını ve burayı terk ettiklerini ifade etti. Bu duruma üzüldüğünü söyleyen Başkan Çelikbilek: 'Bu bir çalışmadır. Büyükşehir'in daha nasıl yapacağı belli değil. Büyükşehir yaptığı yerlerde bu zamana kadar kimseyi mağdur etmedi. Biz bu işin takibini yapacağımızı, bölge insanımızın buradan gitmemesi için adım atmak istediğimizide bilmenizi isterim. Yeni gün etkilenme ile ilgili de biz bir çalışma yapıyoruz. Boğazlar Belediye Birliği olarak ortak bir kanun teklifimizi geçen pazartesi günü Ankara'da Kanunlar ve Kararlar Daire Başkanlığı'na sunduk. Burada bununla ilgili savunmalarıda yaptık, bu kanuna neden ihtiyaç vardır diye. Bu tasarıya Büyükşehir Belediye Başkanımızda imza koydular. Kanunda özel bir madde yazılıyor. Maddeye, kentsel dönüşümü sağlayabilmek için kolaylıklar getirebilecek hükümler koymaya çalıştık. Hiçbir şekilde boğazı ranta açmak gibi bir derdimiz yok, olmayacakta. Ama boğazın düzelmesi için bir takım imkanlarda vermeniz lazım ki ancak düzeltebilesiniz. Buna çalışıyoruz. Bizim rantla ilgili bir derdimiz yok, ciddi bir imar artışımızın olduğu söz konusu değil. Sadece ada bazında yenilenme sağlayabilelim, daha yaşanılabilir ortak alanlar çıkartabilelim diye bir derdimiz var. Bizim en uç talebimiz eğer ada bazında bir imar olacaksa 0.15'den 0.20'ye çıkacak teklifimiz var' şeklinde konuştu.

CHP Belediye Meclis Üyesi Gülay Demirel'de hava şartlarında ötürü ülke genelinde yaşanan olumsuzlukların Beykoz'da olduğunu söyledi. Görele Mahallesi'nde bazı evlerin şiddetli rüzgardan ötürü çatılarının uçtuğunu ifade eden Demirel, bir çok vatandaşında aynı sıkıntıyı yaşadığını ve bu sebepten belediyede 'acil' olarak konu hakkında komisyon kurulması gerektiğini meclis başkanlığına önerdi.

Başkan Yücel Çelikbilek'de konudan haberdar olduklarını ve 50-60 binada sorun yaşandığını belirtti. Belediye olarak ellerinden geleni yapacaklarını söyleyen Başkan Çelikbilek, arazide görevli arkadaşların olduğunu ve değerlendirme yapacaklarını ifade etti.

Beykoz'un başarılı spor dallarına nakdi yardım!

AK Parti Belediye Meclis Grubu; Yenimahalle Mahallesi Hizmet Binası'nın kültür ve eğitim olarak hizmet verecek olan bölümünün 1994-1999 ve 1999-2004 belediye meclis dönemlerinde meclis üyesi olarak görev yapan ve 5 Temmuz 2012 yılında vefat eden Mehmet Özgümüş adının verilmesi, ayrıca Aile Sağlığı Merkezi olarak hizmet verecek bölümüne de Kurtuluş Savaşı kahramanlarından Şerife Bacı isminin verilmesi önergesini gündeme alınmasını istedi. Önerge, oy birliği ile gündeme alındı.

AK Parti Meclis Grubu'ndan yapılan; Süper Amatör Lig'de başarı olarak klansman grubuna kalan Paşabahçe Spor'a ve birinci amatör kümede başarı olarak Süper Amatör Lig'e yükselen Soğuksu Spor, Kavacık Spor ve Çubuklu Spor Kulüplerine nakli yardımda bulunulması önergesi de gündeme oy birliği ile alındı. Aydın Düzgün'ün Beykoz Basketbol Takımının da başarı sağladığını belirtmesi üzerine, Başkan Çelikbilek teklife basketbol takımını da ekledi.

Riva Deresi'nde ölen balıkların ölüm sebepleri araştırılacak!

Verilen önergelerin ardından gündem dışı söz alan CHP Belediye Meclis Üyesi Cavit Gül ise, Riva Deresi'nde bir çok balık ölümünün oksijensizlikten ve tamamen Paşaköy Arıtma Tesisleri'nden kaynaklandığını ifade ederek, konu hakkında bir çalışma yapılması gerektiğini belirtti.

Gül'ün konuşmasının sonrasında Başkan Yücel Çelikbilek; balıkların 'neden' öldüğüne ilişkin gerekli araştırmaların yapılacağının bilgisini paylaşarak, derenin çevresine bırakılan atıkların ve fabrikaların bu araştırmada dikkate alınacağını söyledi. Konu hakkında hemen çalışma yapılacağını ve Cuma günü de bu çalışmanın bilgisinin verileceğini de sözlerine ekledi.

Gündem dışı konuların görüşülmesinden sonra gündem konularına geçilerek, teklifler meclise oylamaya sunuldu.

Tüm teklifler, oy birliği ile meclisten geçti.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.