Dünya Kadınlar Günü'nde anlamlı mesajlar

Dünya Kadınlar Günü'nde anlamlı mesajlar

AK Parti Beykoz İlçe Kadın Kolları, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla tüm Beykozlu kadınları bir araya getirdi.

AK Parti Beykoz İlçe Kadın Kolları, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla tüm Beykozlu kadınları bir araya getirdi.

İBB Beykoz Sosyal Koru Tesisleri'nde düzenlenen kahvaltılı etkinliğe; AK Parti Kadın Kolları Başkanı Gaye Zayıf, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in eşi Ayşe Çelikbilek, Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Gürkan ve eşi Ayşenur Gürkan, AK Parti Milletvekili Aday Adayları Nevin Çalışkan ve Adem Sefer, SKM Başkanı Tuncer Dede, Meclis Üyeleri Manolya Demirören Tekin, Gül Biçer ve Gülay Demirel, TOFD Beykoz Şube Başkanı Saniye Efe ve çok sayıda Beykozlu kadın katıldı.

Program da kadınların önemine dikkat çekildi. Ayrıca, çekiliş sonucunda bazı kadınlara sürpriz hediyeler verildi.

Gaye Zayıf: 79 yıl önce başörtülü kadınlarımız seçti ama seçilemedi…

AK Parti İlçe Kadın Kolları Başkanı Gaye Zayıf, programın açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Tüm dünya kadınlarının 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayan Zayıf; “Demokratik toplum için kadınlar güçlendirilmeli ve etkinlik alanlarının genişletilmesi, eğitim, istihdam, sağlık, siyaset, hukuk gibi alanlarda eşit fırsat olanaklarından faydalanabiliyor olmaları dolayısıyla büyük önem taşımaktadır. Tüm dünyada tartışılan kadın kimliği; ülkemizde ırksal, kültürel, dini gibi farklılıkları içerisinde algılanmakta ve bu farklılıkları ile gerek sosyal gerek siyasal hayatımızı zenginleştirmektedir. Türkiye; ekonomisi, siyaseti, sosyal hayatı ve demokrasisi gelişirken bu sürece en fazla katkıyı veren kadınlarımız olmuştur. Ülkemizde bu temel prensibi hayata geçiren güzel gelişmeler yaşanmaktadır. Biliyorsunuz, Türkiye Cumhuriyeti'nde kadınlara seçme ve seçilme hakkı tam 79 yıl önce verildi. Ancak bu hak yıllardır hepimizin utancı haline gelen bir eksiliği de beraberinde taşıdı. Seçilen kadının inancından ötürü ötekileştirilmesi nedeniyle bu hak eksik uygulandı ve başörtülü kadınlarımız seçti ama seçilemedi. Tam 79 yıl sonra! Bu gecikmiş hakkın verilmesinde başta Sayın Cumhurbaşkanımıza ve hükümetimize tüm kadınlar adına teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Ayşe Çelikbilek: Unutmayın her kadın bir çiçektir, artık çiçekler solmasın!

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in eşi Ayşe Çelikbilek'se, düşüncelerini şu cümlelerle aktardı: “Böyle bir günde hayatımızın anlamı ve toplumun mimarı, kadınlarımızın akıl, bilgi, sevgi ve hünerleriyle sundukları güzellikler bizi gururlandırsa da son zamanlarda, yine gündemin en üst sıralarında yer alan kadınlara yönelik şiddet ve cinayetler sebebiyle üzüntü içerisindeyim. Bizler kadın ve erkeğin bir bütünün iki eşit yarısı olduğuna inanan bir gelenekten geliyoruz. Cinsiyetler arası adaleti şiar edinen bir dinin mensupları olarak kadın ve erkeğin karşılıklı adalet ve hakkaniyet içinde yeryüzünü birlikte imar edeceğine inanıyor ve bunun için çabalıyoruz. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde başta şehit anaları olmak üzere, yüreğinde sınırsız sevgi ve sabır taşıyan, hakkı ödenmeyecek kadar fedakar tüm kadınlarımıza sağlık ve mutluluk dolu bir gelecek diliyorum. Unutmayın her kadın bir çiçektir, artık çiçekler solmasın!”

Manolya Demirören Tekin: Toplumun temel taşı; kadınlardır, annelerdir!

Belediye Meclisi Birinci Başkan Vekili Manolya Demirören Tekin de konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Yeni Türkiye yolunda siyasi, sosyal, ekonomik bir çok platformda başarılara imza atan kadınlarımızı görmek beni bir kadın olarak gururlandırıyor. 8 Mart 1857'de Emekçi Dünya Kadınlar Günü olarak anılan Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasında yaşanan faciada hayatını kaybeden kadınlarla kazanılmış bugünün önemi büyüktür. Son günlerde kadına artan şiddet ve istismar olayları üzücü bir durumdur. Umut ediyorum ki, gerekli ağır yaptırımlar uygulanır. Toplumun temel taşı; kadınlardır, annelerdir! Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın kadına verdiği önem ve değerle kadınlarımızın siyasette temsil olarak daha fazla yer almasına destekte bulunduğu için şükranlarımı sunuyorum”.

Gülay Demirel: Kızını dövmeyen, dizini döver diyen bir anlayış istemiyorum!

CHP Belediye Meclis Üyesi ve BEDES Başkanı Gülay Demirel: “Bugünü kutlamayı gerçekten çok isterdim. Kadınların özgür olduğu, kadınların sadece ismen değil, fiilinde siyasette olduğu, söz hakkının olduğu bir meclisimiz olsaydı gerçekten kutlu olurduk. Göstermelik olarak verilen bu hakları red ediyorum. Ben kadının gerçekten söz sahibi olmasını istiyorum. Kızını dövmeyen, dizini döver diyen bir anlayış istemiyorum.  Kadına artan bu şiddeti bu anlayış ile asla durduramayız. Sevgiyi beslemeliyiz. Bunu da erkeklerden beklemek kadar büyük bir yanlış yoktur. Bu erkekleri yetiştiren yine kadınlar değil midir? Cumhuriyetin aydınlığından feyiz almadığımız sürece mutlu bir toplum oluşturamayız” dedi.

Mustafa Gürkan: AK Parti'de kadına verilen değer her geçen gün artıyor!

AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Gürkan, kadının eş, dost, anne ve sevgili olduğuna vurgu yaparak; “Geçtiğimiz günlerde hepimizin yüreğini dağlayan bir olay oldu. Özgecan kızımıza yapılan olay...Bugün ben toplumun her kesiminde hanımların olması gerektiğine inanan birisiyim. Fakat bunun belli bir ölçüsü olmalı. Bugün hanımlara özgürlük vermek adı altında kadının iş gücü, emeği hatta kadınlığı bir çok anlamda sömürülüyor. İçinde bulunduğum siyasi hareket kadınlara bir çok hak ve özgürlükler verdi. Biz ilçe yönetimimize 8 tane bayan arkadaşımızı aldık. Kadınlarımıza verdiğimiz değer bizim siyasi hareketimizde artıyor... Artmasını diliyoruz çünkü, hanımların girdiği yere düzen geliyor, disiplin geliyor. Böylece yarının Türkiyesi daha güzele gidiyor...” şeklinde konuştu.

Muharrem Kaşıtoğlu: Kadın ve erkeği birbirinden ayırmak mümkün değil!

Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu da kadınlara yönelik yapmış olduğu konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Kadınları ve erkekleri sosyal yaşamda birbirinden ayırmak mümkün değil. Dinimiz kadınlarla ve erkeklerle beraber hayatı değerlendirirken çok güzel ifade var: Kadınlar, erkeklerin elbisesi; erkeklerde kadınların elbisesidir. Bütünleşmeyi bundan daha güzel ifade eden cümle olamaz...Şerife Bacılar, Kara Fatmalar yine sizlerin içinden çıktılar. Bu ülkenin kurtuluşunda en ön sıralarda yer aldılar. 1934 yılında Atatürk ve dava arkadaşları Avrupa'nın pek çok gelişmiş ülkelerinden çok daha yıllar önce  kadınlara seçme ve seçilme hakkı verildi. Biz Türkiye'nin kadınları olarak ne kadar bununla övünsek azdır. Atatürk ve dava arkadaşlarını da buradan saygıyla anıyoruz... Kadınlarımızın sosyal yaşamdan var olmaları her geçen gün artıyor. Son yılda bu Türkiye'de rekor sayıya ulaştı. En büyük kariyer, tartışmasız vatana, millete hayırlı evlat yetiştirmektir. Bence buradaki en kariyerli insan 9 çocuk yetiştiren Ayşe Çelikbilek'tir”.

Nevin Çalışkan: Kadınların sesi olmak için meclise talibim!

Kadınların en önemli unsur olduğuna değinen AK Parti Milletvekili Aday Adayı Nevin Çalışkan; “Kendimi çok şanslı ve sizleri de öyle şanslı görüyorum. Çünkü bizler değer gören kadınlarız. Daha fazla değer görebilmek bizlerin elinde...Sizlerin sesi olabilmek için, daha iyi nesil yetiştirebilmeye destek olabilmek için meclise talibim. Hepimizin kadınlar günü kutlu ve her zaman bugünkü gibi hayata ışıl ışıl bakın” dedi.

Adem Sefer: Kadınlarımız baş tacımızdır!

Son konuşmacı olarak kürsüdeki yerini alan AK Parti Milletvekili Aday Adayı Adem Sefer ise; “Toplumda hizmet etmek çok onurlu bir görev. Ama biz siyasetçiler, toplumda hizmet edeceğiz diye eşlerimizi, çocuklarımızı ihmal ediyoruz. Ben buradan siyaset yapan kişilerin öncelikle eşlerine teşekkür etmek istiyorum. Bu toplumda 365 gün kadınlar baş tacı edilmediği sürece bu toplumun ilerlemesi mümkün değil. Erkeği yetiştiren kadındır ve bu yüzden en çok önem verilmesi gereken de kadındır” şeklinde konuşmasını tamamladı.

Programın sonrasında AK Parti Halkla İlişkiler Başkanlığı On Çeşmeler Meydanı'nda tüm Beykozlu kadınlara çiçek dağıttı.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.