Okullarında atıkları topladılar akıllı tahtaları kazandılar

Okullarında atıkları topladılar akıllı tahtaları kazandılar

Beykoz?daki 10 ilköğretim okulunun katıldığı ?YEŞİL OKUL PROJESİ?nde en çok atığı toplayan ve en kaliteli kompostu (organik atıklardan elde edilen bir malzeme) üreten Anadoluhisarı İlköğretim Okulu öğrencileri tüm kategorilerde birinci olarak 4 Akıllı Tahta kazandı.

Beykoz Kaymakamlığı, Beykoz Belediyesi ve Yöntem Temizlik Firması işbirliği ile yürütülen  ?YEŞİL OKUL PROJESİ??nde dereceye giren okullar Dünya Çevre Haftası kapsamında düzenlenen törenle ödüllerine kavuştu.     

 İlköğretim çağındaki öğrencileri atık türleri ve yönetimi konusunda bilinçlendirmeyi amaçlayan proje kapsamında çevre kulübü öğrencilerine ve öğretmenlere atık türleri ve toplama yöntemleri konusunda eğitimler verildi, her atık türü için okullara farklı renkte atık toplama kutuları dağıtıldı.

 En çok atığı toplayan okula, akıllı tahta ödülü verilen projede öğrenciler en fazla atığı toplayabilmek için kıyasıya yarıştı. Öğrenciler kullanılmış pilleri kırmızı renkli kutularda, kızartma yağlarını atık yağ toplama bidonlarında, ambalaj atıklarını mavi renkli kutularda topladılar ve organik atıkları okullarındaki makinelerde öğüterek kompost malzeme ürettiler.  

 

 6 ay süren proje sonunda Anadoluhisarı İlköğretim Okulu öğrencileri atık yağ, kullanılmış pil, ambalaj atık ve organik atık kategorilerde birinci olarak 4 akıllı tahta birden kazandı.

 Dereceye giren okullara ödülleri Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi?nde düzenlenen programla dağıtıldı. Ödül dağıtım törenine Beykoz Kaymakamı Aydın Ergün, Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü Neşat Yayla, Beykoz Milli Eğitim Şube Başkanı Birol Çam, Beykoz Belediyesi Başkan Yardımcıları, öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı. 

Törende konuşan Beykoz Kaymakamı Aydın Ergün eğitimde ezberi bozan bir yaklaşımı tesis etmeye gayret ettikleri projenin 2010-2011 eğitim öğretim yılında toplam 25 okulla devam edeceğini ve okulların ardından mahallelerde de atık toplama projelerinin uygulanmaya başlanacağını söyledi.

 Proje kapsamında açılan doğal kaynak israfı ve çevre konulu kompozisyon yarışmasında birinci olan Hacı Numan İlköğretim Okulu öğrencisi Ferahfeza Erdoğan da törende dizüstü bilgisayarla ödüllendirildi.

 

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.