Riva'daki balık ölümlerinin nedeni belli oldu!

Riva'daki balık ölümlerinin nedeni belli oldu!

İstanbul İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Beykoz Riva Deresi'ndeki balıkların fabrika atıklarından ve evsel atıklardan öldüğünü belirtti.

Beykoz Riva'da geçen ay yaşanan balık ölümlerini araştıran İstanbul İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, balıkların bölgedeki fabrika atıklarından ve evsel atıklardan öldüğünü belirtti. Beykoz'daki Riva Deresi'nde binlerce balık geçen ay aniden öldü. Derenin geçtiği Bozhane, Öğümce, Göllü, Paşamandıra ve Çayağızı köylerinde kıyıya vuran balıklar görenleri dehşete düşürdü. Bölgedeki fabrikaların kimyasal atıklarının gizlice Riva Deresi'ne boşaltıldığını öne süren köylüler, balık ölümlerinin buna bağlı olduğunu savundu. Dereden adeta ölü balık akması üzerine İstanbul İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile İstanbul İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ekipleri inceleme başlattı. 

AMONYUM VE DEMİR İYONU 

Su numunesi gönderilen İstanbul Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü'nden gelen analiz sonucuna göre, amonyum iyonu ve demir iyonu yüksek bulundu. Genel olarak sulardaki amonyumun, evsel ve endüstriyel kirlenmeden kaynaklandığına dikkat çekilen raporda, suda 'evsel ve bölgedeki fabrika atıklarından' kaynaklı endüstriyel bir kirlenme olduğu belirtildi. 

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.