Çocukların besinlerine dikkat edelim

Çocukların besinlerine dikkat edelim

Paşabahçe Devlet Hastanesi?nde ?Çocuklarda beslenme? adı altında bir seminer düzenlendi.

Paşabahçe Devlet Hastanesi?nde ?Çocuklarda Beslenme? adı altında düzenlenen seminere Çocuk Gelişimi Uzmanı Derya Çakan konuşmacı olarak katıldı.

Doğumdan itibaren başlayarak yetişkinlik çağına kadar bir çocuğun alması gereken besin miktarları ve çeşitleri hakkında bilgi sunan Çocuk Gelişimi Uzmanı Derya Çakan, özellikle yeni doğmuş bebeklerin ilk 6 aya kadar anne sütüyle beslenmesi gerektiği üzerinde durdu.

Beslenmenin tanımını yaparak sözlerine başlayan Çocuk Gelişimi Uzmanı Derya Çakan, ?büyüme, gelişme ve sağlıklı olmak için gerekli öğeleri besinlerle vücuda alarak kullanmaya beslenme denir? dedi.

 

Yeni doğmuş bir bebeğin ilk 6 ayda anne sütünden başka herhangi bir gıdaya ihtiyaç olmadığını ifade eden Derya Çakar, özellikle annenin sütü kesilmemiş ise 2 yaşına kadar çocuğun emzirilmeye devam edilmesi gerektiğini kaydetti.

6. aydan sonra gerekli besin takviyelerinin yapılması gerektiğine de dikkat çeken Derya Çakan, bebeğin yeni tatlar ve besinlerle tanıştırılmasını fakat bunu da gerekli olduğu kadar yapılması gerektiğini söyledi.

 

12. aydan sonra ise çocuğun aile ile birlikte masaya oturtulması gerektiğini belirten Derya Çakan, yemek masasında çocuk için mutlu bir ortam yaratılmasını ve eğer sıkıntılar varsa bile çocuğa yansıtılmamasını önerdi.

Bir çocuğun doğumundan itibaren verilmesi gereken gıdaları yaş gruplarına ayırarak katılımcılara anlatan Derya Çakan, çocuklara hızlı yemesi konusunda baskı yapılmaması gerektiğini vurgulayarak yemekte başka şeylerle de oyalanmasına izin verilmemesi gerektiğini ifade etti.

 

Asla başka çocuklarla da yemek yeme konusunda bir kıyaslama yapılmasını ve yemek yediği için her defasında çocuğu ödüllendirmesinin de yanlış olduğunu telkin eden Derya Çakan, okul çağındaki çocuklara mutlaka sabah kahvaltısı alışkanlığı kazandırılması gerektiğini kaydetti.

Yemek öncesi ve sonrası hijyene de dikkat edilmesini dile getiren Çocuk Gelişimi Uzmanı Derya Çakan, çocukların 3 öğün yemek yemeye alıştırılması gerektiğini ve abur cubur yiyeceklerden kaçınarak özellikle okul çağındaki çocuklara dikkat edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.