Beykoz protokolü Gürcü kültürünü doyasıya yaşadı

Beykoz protokolü Gürcü kültürünü doyasıya yaşadı

Beykoz Batumlular Havalisi Derneği, adından çokça bahsettirecek bir  ‘Kültür- Sanat Gecesi' gerçekleştirdi.

Beykoz Batumlular Havalisi Derneği, İBB Beykoz Sosyal Koru Tesisleri'nde düzenledikleri Kültür- Sanat Gecesi ile Beykoz'un öncü insanlarını bir araya getirdi. Beykoz Batumlular Havalisi Dernek Başkanı Ali Kemal Kılıç önderliğindeki dernek yönetiminin organizasyonu ile bir araya gelen Beykozlu Gürcüler, birlik ve beraberliğini sergiledi.

Vizyon TV tarafından canlı yayın yapılan gece de, birlik ve beraberlik mesajları verilerek, her konuşmacı “Önce vatan, sonra anavatan” sözünü yineledi. Sık sık toplumun bir ‘bütün' olduğunun altı çizildi...

Oldukça ilgi gösterilen geceye; Kaymakam Süleyman Erdoğan, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, İş adamı İsmet Acar, Belediye Başkan Yardımcıları Salim Öztürk, Muharrem Kaşıtoğlu ve Mahmut Gülbasar, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Gürkan, MHP İlçe Başkanı Akif Taşdemir, İşçi Partisi Başkanı Eyüp Bostan, Saadet Partisi İlçe Başkanı Şeref Kaçmaz, Şahlanış Hareketi Lideri Murat Altun, Gürcü Kültür Evi Başkanı Erdal Küçük, Muhtarlar Birliği Başkanı Hüsnü Kolcu ve muhtarlar, Dernekler Birliği Başkanı Fatih Yılmaz ve STK Temsilcileri, belediye meclis üyeleri, spor kulübü başkanları ile çok sayıda Beykoz'da yaşayan Gürcü vatandaş katıldı.

Gecenin açılışı; Gürcüleri tanıtan, onların göç ediş hikayelerini anlatan kısa bir sinevizyon gösterimi ile oldu. Ertoba Gürcü Folklor Grubu da, katılımcılara yöresel dans ziyafeti sundu ve büyük alkış aldı.

Kültürün ve eğlencenin iç içe olduğu gece de konuklar kapıda yöresel kıyafetler giyen kişiler tarafından karşılanırken, mekanın girişine açılan Osmanlı döneminde görev yapmış olan önemli Gürcü şahsiyetlerin sergisi de oldukça dikkat çekti.

Ali Kemal Kılıç: Amacımız Gürcü kültürünü korumak ve yaşatmak!

Gecenin ilk protokol konuşmasını Beykoz Batumlular Havalisi Dernek Başkanı Ali Kemal Kılıç gerçekleştirdi. Sinevizyon gösteriminde yer alan faaliyetlere ilişkin “Yaptıklarımız, yapacaklarımızın garantisidir” diyen Kılıç, bu geceyi düzenlemekteki amaçlarının Beykozlu öncü insanların gürcüleri yakından tanımasını sağlamak ve Beykozlu gürcülerin dayanışmasını artırmak olduğunu söyledi. Gelenek, görenek ve kültürlerini dernek çatısı altında korumak ve gelecek nesillere taşımak olduğunu ifade eden Kılıç: “Kültür, bir toplumun manevi değerlerinin toplamıdır. Birbirimize bu manevi değeri koruyabilmek için özellikle büyükşehirler, göçlerin yoğunlaştığı yıllardan beri her toplumun kendi kültürünü koruma misyonunu günümüzde sivil toplum örgütleri üstlenmişlerdir. Bu bağlamda sivil toplum örgütlerinin ve yerel yönetimlerin işbirliği içerisinde çalışması zorunludur. Bizler birbirimizden kopamayız. Bu şekilde de olmaya ve çalışmaya devam edeceğiz. Biz etnik kimliğin değil, toplumsal kimliğin parçası olmuşuz” dedi.

İsmet Acar: Beykozlunun birlikte hareket edebildiğini bu gecede gösterdik!

Kılıç'ın konuşmasının ardından Beykozlu Gürcü İş adamı İsmet Acar'a söz verildi. Bu geceyi, tüm Beykozluların gücünü, birliğini, beraberliğini göstermek amacıyla düzenlediklerini belirten Acar, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Görüldüğü kadarıyla da bu amaç bugün %90 katılımla gerçekleşmiş...Biz kültürümüzü –bütün ırklar kendi kültürünü yaşamaya sahiptir- yaşatmak amacıyla derneğimizi kurmuş bulunuyoruz. Biz her zaman önce vatan, sonra anavatan diyen bir toplumuz. Bu topraklarda doğmuş, bu topraklarda büyümüş kim olursa olsun ülkesine ihanet ederse, babam olsun, oğlum olsun kesinlikle affetmem. Ayrıştırıcı değil, birleştirici bir tavrımız olduğunu belli ederek, bu anlayışla önce vatan, sonra anavatan diyerek hepinize saygılar sunuyorum”.

Yücel Çelikbilek: Birimizin değerleri, birbirimizin değerleridir!

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek de, Gürcülerin gecesinde tüm Beykozluların yer almasından mutluluk duyduğunu belirterek,  bu durumu ‘zengin bir tablo' olarak yorumladı. Herkesin bir geçmişi olduğuna değinen Başkan Çelikbilek: “Bende geçmişte Kafkasya'dan gelen bir ailenin evladıyım ama, vatan olarak biz burayı kabul etmişiz. Önce vatan! Fakat, geldiğimiz yeri asla unutmuyoruz. Kültürümüzü yaşatmak için gayret sarf edeceğiz. Bundan da her zaman gurur duyacağız. Batumluların ne kadar gelmiş geçmiş büyükleri varsa, benim gururumdur. Biz bütün bir milletiz. Biz bu ülkenin çimentosuyuz. Dolayısıyla birimizin değerleri, birbirimizin değerleridir! Sivil toplum örgütlerinin kültürel faaliyetlerini sürdürmeleri, kendilerine yakışanıdır” şeklinde konuştu.

Süleyman Erdoğan: Birbirimizle kucaklaşalım ki, düşmanlara fırsat vermeyelim!

Son konuşmacı olarak kürsüdeki yerini alan Kaymakam Süleyman Erdoğan ise; “Sözlerime bir Gürcü atasözü ile başlamak istiyorum: İnsan, insanın ilacıdır. Gerçekten bizler birbirimizin ilacıyız. Dolayısıyla derdimiz olduğunda, sevincimiz olduğunda ne kadar bir araya gelirsek, o kadar mutluluğumuz artıyor. Bu yüzden bizi bir araya getiren dernek başkanımıza ve yöneticilerine teşekkür ediyorum. Bizim birbirimize daha yakın olmamız ve sıklaşmamız lazım. Toplum olarak birbirimizle kucaklaşmalıyız ki, düşmanlara fırsat vermeyelim. O yüzden bu tür organizasyonları çok önemsiyorum. Birbirimizle temasımızın artması lazım” şeklinde konuştu.

Protokol konuşmalarının ardından İsmet Acar'a, Başkan Yücel Çelikbilek'e ve Kaymakam Süleyman Erdoğan'a derneğe olan katkılarından ve desteklerinden ötürü dernek yönetimi adına teşekkür plaketi takdim edildi.

Gece, Bayar Şahin'in sahne alması ile devam etti.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.