'Ensar-Muhacir Kardeşlik Sofrası' Beykoz'da kuruldu

'Ensar-Muhacir Kardeşlik Sofrası' Beykoz'da kuruldu

Beykoz'da yaşayan yaklaşık 300 Suriyeli sığınmacı 'Ensar-Muhacir Kardeşlik Sofrası'nda iftar yaptı. 

Beykoz'da yaşayan yaklaşık 300 Suriyeli sığınmacı, Ensar Vakfı Beykoz Şubesi'nin düzenlediği 'Ensar-Muhacir Kardeşlik Sofrası'nda iftar yaptı. 

Ensar Vakfı Beykoz Şubesi Başkanı Zülküf Sönmez ve vakıf yönetiminin öncülüğünde Ensar-Muhacir kardeşliğini pekiştirmek için Beykoz Belediyesi Beytaş Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen iftar yemeğine; Kaymakam Süleyman Erdoğan, AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Mustafa Gürkan, AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Sağlam, Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut Gülbasar, AK Parti Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Kopuz, Beytaş Genel Müdürü Yalçın Çolak, Harita ve Kadastro Mühendisi Deniz Soytemiz, AK Parti Meclis Üyesi Bayram Çevik ve 300'ün üzerinde Suriyeli vatandaş katıldı.

Ülkelerinden uzakta ramazan geçiren Suriyeli ailelerin mutlulukları ve memnuniyetleri yüzlerinden okunurken, birlikte huzur ve kardeşlik içerisinde oruç açmanın manevi hoşluğunu yaşadı.

Zülküf Sönmez: Sizler bizlere Allah'ın ve Resulunun emanetisiniz!

İftar sonrası kısa bir konuşma yapan Vakıf Başkanı Zülküf Sönmez; “Yaklaşık 4 yıldır yaşadığınız coğrafyada bütün manevi değerleri tarumar eden bir vahşet yaşanıyor. Her gün onlarca Müslüman; Şam, Halep, Lazkiye, Hama, Derai Rekka Sokaklarında bütün dünyanın gözü önünde katlediliyor. Milyonlar yerlerinden, yurtlarından göç edildi. Zorunlu olarak hicret etti. Bu göç dalgasına maruz kalan kardeşlerimizin büyük bölümü ülkemizde yaşamaktadır. Zaman zaman sizlerin burada yaşamasına tahammül edemeyen çatlak sesler çıksa da müsterih olun. Bu ülkenin kahir ekseri sizleri her zaman evinde misafir eder, sizi asla sokakta bırakmaz. Çünkü, sizler bizlere Allah'ın ve Resulünün emanetisiniz... Ayrımız gayrımız asla olmaz. Var ise bir lokma ekmeğimiz bunu bölüşmekten geri durmayız.  Rabbimden temennim bu savaşların İslam coğrafyasında son bulması, sizlerin de özlediğiniz evleriniz, yurtlarınıza bir an önce kavuşmanızdır. Rabbim yar ve yardımcınız olsun. Önümüzdeki Ramazan Bayramınızı da şimdiden tebrik ederim” şeklinde konuştu.

Cumane Kayali: Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çok teşekkür ediyoruz

İftar programına katılan Suriyeli kadınlardan Cumane Kayali de Türkiye'ye minnettar olduklarını anlatarak, 'Türkiye'ye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da çok teşekkür ediyoruz. Bize böyle bir fırsat tanındı. Savaştan kaçtık ve Türkiye'ye gelebildik. Dünya üzerinde bize kapılarını açan ilk ülke Türkiye oldu. Biz başka bir yere gidemedik, Türkiye'ye geldik. Buradaki insanlar gerçekten kardeşlerimiz gibi. Hakikaten ensar-muhacir gibi yaşıyoruz. Herkese teşekkür ederiz' ifadelerini kullandı.

Program, İlçe Vaizi Aydın Yöndem'in yemek duası ile son buldu.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.