Astım hastalığını tekvandoyla yendi!

Astım hastalığını tekvandoyla yendi!

Beykoz'da yaşayan Gülizar Nar, spor sayesinde astım hastalığının üstesinden geldi.

Astım hastalığına bağlı geçirdiği solunum krizleri nedeniyle yaşamını doktor kontrolünde sürdüren Beykozlu Gülizar Nar, tekvandoyla sağlık buldu. Teakwondo Hocası Mustafa Zurnacı tarafından yetiştirilen Nar, İstanbul Fetih Kupası'nda 3'üncü oldu.

Haftada iki gün  hava tedavisi aldı

Astımla 3 yaşından beri mücadele eden ve ilkokul yılları boyunca haftada iki gün hava tedavisi gören Gülizar Nar, spor sayesinde astım hastalığının üstesinden geldi. Beykoz Su Ürünleri Meslek Lisesi 2. sınıf öğrencisi olan Gülizar Nar, 5 yıl önce başladığı tekvandoda, ilk başlarda dinlenerek ve hava ilacı kullanarak yaptığı antrenmanları ilerleterek, siyah kuşağa kadar yükseldi. İstanbul Fetih Kupası'nda 3. olan Gülizar Nar, tekvandoya başlamadan önceki hayatını anlattı. Nar, 'Hastalığım nedeniyle arkadaşlarım oynarken onlara katılamıyordum. Onlar oynarken hemen yorulup aralarından ayrılıyordum. 11 yaşıma kadar haftada iki gün acil servise götürülüp, hava tedavisi aldım. Spora başlayana kadar düzenli olarak nefes spreyi kullanıyordum' dedi.

Ailesi dışarı bile çıkarmıyordu

 Nar, spora başladıktan sonra yaşadığı değişimi şöyle dile getirdi: Çocukken ailem, evden bile çıkmama müsaade edemiyordu. İlk başlarda astım spreyiyle idmanlara çıkıyordum. Spora başlayıp düzenli takip ettikten sonra hastalığımda azalma oldu. Zamanla kullandığım ilaçları bıraktım ve en sonunda astım hastalığım tamamen bitti. Artık hiç astım nöbeti yaşamıyorum.' Nar, kendisi gibi astım hastası olanlara spor yapmaları tavsiyesinde bulunarak, 'Spora başlasınlar, kurtulsunlar' diye konuştu. 

Beykoz Haberleri

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.