Beykoz siyaseti Görentaş Kestanesi'nde buluştu

Beykoz siyaseti Görentaş Kestanesi'nde buluştu

Beykoz Kastamonu Görentaş Köyü Kalkındırma ve Dayanışma Derneği, artık geleneksel hale getirdiği Kestane Günü'nün bu yıl 18.sini gerçekleştirdi.

Kastamonu İli Bozkurt İlçesi Görentaş (Gerdiç) Köyü Kalkındırma ve Dayanışma Derneği, “Geleneksel 18. Kestane (Cibe) Günü” etkinliğini gerçekleştirdi. Derneğin, Çukurçayır'da bulunan kendi dernek binasında gerçekleşen ve misafirlere bolca kestane ikramında bulunulan etkinliğine katılım oldukça yüksekti.

Dernek Başkanı ve aynı zamanda Beykoz Belediyesi AK Partili Meclis üyesi Engin Yıldız'ın ev sahipliğinde gerçekleşen etkinliğe; Kaymakam Ahmet Katırcı, Belediye Başkan Vekili Salim Öztürk, M. Hanefi Dilmaç, Başkan Danışmanları Erdal Öztürk ve İsa Sucuoğlu, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Gürkan ve İlçe Yönetimi,CHP İlçe Başkanı  Şevket Arıkan ve İlçe Yönetimi, Belediye meclis üyeleri, AK Parti 1.Bölge Milletvekili Adayı Hulusi Şentürk, BEYMEZ Başkanı Adem Öztürk, Muhtarlar Birliği Başkanı Hüsnü Kolcu ve bazı muhtarlar ile çok sayıda dernek üyesi katıldı.

Kestanelerin lezzetle yenildiği etkinlikte, 1 Kasım seçimleri öncesi birlik ve beraberliğin en güzel tablosu çizildi. Paket halinde  sunulan kestane ve yöresel ekmek satışa sunularak, elde edilen gelirin Görentaş Köyü'nde yapılacak olan cami lojmanına katkı olarak sunulacağının bilgisi verildi.

Dernek Başkanı Engin Yıldız: Geleneklerimizi Beykoz'a taşımanın mutluluğunu yaşıyoruz!

Etkinliğin açılış konuşmasını Dernek Başkanı Engin Yıldız yaptı. Yıldız, konuşmasında yörelerinde gelenek haline gelmiş olan bir çok etkinliği Beykoz'a taşımanın ve buradaki insanlarla paylaşmanın kendilerine ayrı bir mutluluk verdiğini vurgulayarak, şunları söyledi: “Bizler Kastamonu insanları olarak hakikaten sıcak insanlarız. Köylerimizde gelenek haline gelen etkinlikleri buralara bile taşıdık. Kestaneyi bugün her yerde yiyebilir, her yerden alabiliriz. Ama bu kadar insanımızı değişik bir günde bir arada görmek, böyle sevinçleri bir arada paylaşabilmek için yıllardır süre gelen geleneğimizi buraya taşıdık ve bu sene 18.Kestane Günümüzü gerçekleştiriyoruz. Bundan da mutluluk duyuyoruz. Siyasi kimliklerimizi veya görüşlerimizi bir kenara bırakıp birlikte burada iç içe olabiliyoruz. Burada sadece Kastamonu yöresinin insanları değil, bir çok yörenin insanları var. Çünkü, bizim burada kimliğimiz Beykozlu”.

Kaymakam Ahmet Katırcı: Beykoz'da Karadeniz ruhunun yaşatılmış olması takdirlik bir durum!

“Kestane kebap dediler, bizde koştuk geldik. Kestaneniz gerçekten lezzetli” diyerek sözlerine başlayan Kaymakam Ahmet Katırcı'da böyle bir etkinliğin içerisinde bulunmaktan ötürü son derece mutlu olduğunu belirterek; “Ama Karadeniz insanının her şeyi lezzetlidir. Bir kere vatan sevgisi, millet sevgisi güzel. Yüreği güzel, beraberliği güzel. Bunu her yerde, her ortamda yaşıyoruz. Bunu övünerek söylüyorum. Karadeniz insanının gerek yerel anlamda gerek genel anlamda milliyetçiliği bu Türkiye'de herkesin bildiği, gurur duyduğumuz bir konu. Nereye giderseniz gidin bir yerde Karadenizli varsa, orada birlik ve beraberlik var. Bunu ben İç Anadolu insanı olarak söylüyorum ama, yıllardır da Karadenizlilerin içerisindeyim. Kastamonu'nun bir köyünde yapılan yüzyıllık etkinliğin İstanbul'a taşınmış olması, Beykozluluk ruhunun yaşatılmasının yanında aynı zamanda Karadeniz ruhunun yaşatılmış olması takdirlik bir durum” dedi.

Başkan Vekili Salim Öztürk: Bu sevdayı, bu davayı devam ettirmek güzel bir şey!

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in selamlarını ileterek konuşmasına başlayan Belediye Başkan Vekili Salim Öztürk, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Hasbel kader biz Görentaş'a gittik. Gerçekten Anadolu'nun her bölgesinde Anadolu insanları yedirmeyi, içirmeyi severler. Bu sevdayı, bu davayı devam ettirmek güzel bir şey. Görentaş'ta bir cami açılışına gitmiştik. Şu anda da bir imam evinden bahsedildi. Bir ihtiyaç söz konusu. Burada da bize düşen bir görev varsa elimizden gelen, Belediye Başkanımızın da bu konuda duyarlılığını biliyorsunuz, yardımı yapacağımızı belirtmek isterim. Bu etkinlikte emeği olan başta dernek başkanımıza ve yönetim kurulu üyelerine, hanım kardeşlerimize çok teşekkür ediyorum”.

Milletvekili Adayı Hulusi Şentürk: Şerife Bacı'nın torunlarını sandığa davet ediyorum

Öztürk'ün konuşmasını tamamlamasının ardından kısa bir konuşma yapan Kastamonulu ve AK Parti 1.Bölge 14.sıradan Milletvekili Adayı olan Hulusi Şentürk de, öncelikle Kastamonu'nun güzel geleneğini burada yaşatan dernek üyelerine teşekkür etti. 30 yıldır siyasetin içerisinde olduğunu ifade eden Şentürk, hemşerilerinden kendisine destek vermelerini istedi. “Hemşericilik bir yana Kastamonululuk bir yana” diyen Şentürk, ülkede çakalların sesinin çok çıktığına dikkat çekerek, bu çakalların sesini kesmek için Şerife Bacı'nın yiğit torunlarını 1 Kasım'da sandığa davet ettiğini aktardı.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.