Tarihi On Çeşmeler ışıltıyla yeniden akıyor

Tarihi On Çeşmeler ışıltıyla yeniden akıyor

Osmanlı su mimarisinin nadide eseri,  Beykoz'un simgesi On Çeşmeler (İshak Ağa Çeşmesi)  ışıltıyla yeniden akmaya başladı. Osmanlı su mimarisinin nadide eseri,  Beykoz'un simgesi On Çeşmeler (İshak Ağa Çeşmesi)  ışıltıyla yeniden a

Osmanlı su mimarisinin nadide eseri,  Beykoz'un simgesi On Çeşmeler (İshak Ağa Çeşmesi)  ışıltıyla yeniden akmaya başladı.

Osmanlı su mimarisinin nadide eseri,  Beykoz'un simgesi On Çeşmeler (İshak Ağa Çeşmesi)  ışıltıyla yeniden akmaya başladı. Çeşmenin 2 yılın ardından suyla kavuşması ilçe sakinleri tarafından sevinçle karşılandı.

İSKİ ve Beykoz Belediyesi'nin birlikte yürüttüğü çalışmayla açılan 2 yeni su kuyusundan tarihi çeşmeye su verilmeye başlandı. İSKİ ekipleri gerekli zemin araştırmalarının ardından 2 kuyu açarken Beykoz Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri de bulunan suların çeşmeye sevki için boru döşeme çalışmalarını yaptı.

Tarihi çeşmenin orijinal kaynak suyuna kavuşması için Beykoz Belediyesi ve İSKİ ekipleri ortaklaşa olarak araştırma ve inceleme çalışmalarına devam edecek.    

Onçeşmeler:

Kanuni Sultan Süleyman'ın hasodabaşısı Behruz Ağa tarafından yaptırılan Onçeşmeler I. Mahmut'un emriyle Gümrük Emini İshak Ağa'nın görevlendirilmesiyle 1746 yılında yeniden tadil ve inşa oluyor.

Beykoz Meydanı'nda on lülesinden akan leziz suyuyla yüz yıllardır yüzleri ve gönülleri serinleten bu mermer köşk, 8 mermer sütun üzerinde su mimarisinin ve nakşın en güzel örneklerini barındırıyor.

Türk Çeşme sanatının şaheserlerinde kabul edilen çeşme bugün yapılan çalışmalarla tarihi, medeniyeti, sanatı, ustalığı, bolluk ve bereketi nice asırlar daha taşımayı vaat ediyor.  

YORUMLAR...