Bakan Avcı Beykozluların karne heyecanına ortak oldu

Bakan Avcı Beykozluların karne heyecanına ortak oldu

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Beykozlu öğrencilere karnelerini dağıtarak heyecanlarına ortak oldu.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Güzelcehisar İlkokulu'nda, karne dağıtım törenine katıldı. Öğretmenlerle ve çocuklarla keyifli anlar geçiren Avcı, ailelere de önemli mesajlar verdi. Karnede beklenen notları bulamayan ailelerin karnelerinin de arşivlerde bulunduğunu söyledi. Teröre fırsat verilmeyeceğinin altını çizen Avcı, dönem başlarken Cizre ve Silopi'de de aynı anda okulların açılacağını söyledi.

2015-2016 eğitim ve öğretim yarı yılının tamamlanmasıyla birlikte Beykoz'da 4 bin 400 öğrenci , Türkiye genelinde ise yaklaşık 17 milyon öğrenci karne heyecanı yaşıyor. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da Beykoz Güzelcehisar İlkokulu'nda öğrencilerin karne heyecanına ortak oldu. 

Karne dağıtım törenine Bakan Avcı'nın yanı sıra İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay ile Belediye Başkan Yardımcıları, Beykoz Eğitim Bir Sen yönetimi, okul müdürleri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

Beykozlu öğrencilere karnelerini dağıtarak heyecanlarına ortak olan Bakan Avcı, bir öğrencinin karnesini inceleyerek, “Ali'nin karnesi çok çok güzel” dedi. Zeynep isimli bir öğrenci ise Bakan Avcı'ya çizdiği bir resmi hediye etti.

Sinemaya gidecekler, kartopu oynayacaklar

Karne dağıtım töreninin ardından Bakan Avcı basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bakan Avcı, “Öğrencilere, öğretmenlere çok teşekkür ediyorum. Çok çalıştılar. Özellikle ilkokul ve anaokul öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum. Rana öğretmene teşekkür ederim. Her öğrenci için manilerle dolu karne hazırlamış. Çocuklarımız tatilde ödev yapmayacaklar. İstedikleri kitapları kendileri okuyacaklar. Bir zorunluluk ve ödev psikolojisi yapılmayacak. Sinemaya gidecekler, maça gidecekler, kartopu oynayacaklar. Yarıyıl tatilinde sağlık diliyorum” diye konuştu.

‘Bütün velilerin karneleri arşivimizde!'

Velilere de uyarıda bulunan Bakan Avcı, “Bu karneler bir değerlendirme yapıyor ama bu her şeyin sonu değil. Velilerden çocuklarını ikinci yarıyıla hazırlamalarını bekliyoruz. Bütün velilerin karneleri arşivimizde var. Çocuklarına yüklenen aileler olursa onların karnelerini açıklarız. İşin şakası çocuklarımız dinlensinler” dedi.

Bakan Avcı, Güzelcehisar İlkokulu´nda gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Diyarbakır´ın Bağlar ilçesindeki Çelebi Eser Ortaokulu´nda karne dağıtımı sırasında meydana gelen patlamaya yönelik soru üzerine Avcı, olayın siyasi, kültürel, ideolojik herhangi bir gerekçesi olamayacağını dile getirerek, şunları söyledi: 'Bu tam bir vahşet. Bu, tek örnek de değil. Daha önce pek çok okulumuza benzer saldırılar yapıldı ve biz zaten bu nedenle özellikle Cizre ve Silopi´deki okullarımızı tatil edip, öğretmenlerimizi hizmet içi eğitime alırken, istihbarat birimlerimiz bu tür saldırıların yapılabileceğine dair ön bilgiler verdikleri için bunu yapmıştık. Öncelikle bütün çocuklarımıza, o okuldaki öğrencilerimize, öğretmenlerimize, vatandaşlarımıza ´geçmiş olsun´ diyorum. Sadece bu olayı değil, bugüne kadar gerçekleşen terör eylemlerinin hepsini şiddetle kınıyoruz. Eğitim bunun için de gerekli.'

Bakan Avcı, 30-31 Aralık 2015´te ve 1 Ocak´ta Millî Eğitim Bakanlığının üst düzey yöneticilerinin, bölgenin 15 ilinden il ve ilçe millî eğitim müdürlerini Van´da topladıklarını, bölgedeki okulların durumunu teker teker gözden geçirdiklerini, alınması gereken tedbirler konusunda çalışmalar yapıldığını anlatarak, 'Özellikle sokağa çıkma yasağı uygulanan Cizre ve Silopi´deki öğrencilerimiz ve öncelikle de 8. ve 12. sınıftaki öğrencilerimiz bu yarıyıl tatilinde ya bulundukları ilde veya komşu illerde, altyapısı müsait olan yani pansiyonu olan okullarda misafir edilerek yoğun bir telafi eğitiminden geçirilecekler, kendi öğretmenleriyle yapacaklar. Onlar bu sömestr tatilinde biraz çalışacaklar' diye konuştu.

Sınava girecek öğrencilerin hafta sonlarında da yoğunlaştırılmış takviye kurslarına devam edeceklerine değinen Bakan Avcı, '8. ve 12. sınıflara öncelik vermemizin sebebi de o zaten. Öncelikle onlar pansiyonlu okullarımızda öğretmenlerimiz nezaretinde 15 gün boyunca yoğun bir telafi eğitiminde olacaklar. Ayrıca orada da kalmayacağız, ikinci yarıyıl başladıktan sonra da hafta sonlarında yine aynı şekilde yoğunlaştırılmış takviye dersleri devam edecek' dedi.

Bakan Avcı, sömestr tatilinin ilan edilen şekilde 15 gün olarak gerçekleştirileceğini ifade ederek, yaz tatilinin de daha önce ilan edildiğini hatırlattı. 

'YGS sınav başvuruları 20 Ocak´ta sona erdi ancak sokağa çıkma yasağının olduğu yerlerde bunlar yapılamadı. Bununla ilgili bir tedbiriniz var mı?' sorusunu Bakan Avcı, 'Bugün ÖSYM Yönetim Kurulu toplanıyor. YGS başvurularının başladığı gün itibarıyla sokağa çıkma yasağı olan yerleşim birimlerindeki öğrencilerimiz veya üniversite sınavına müracaat edecek olan yurttaşlarımız veya kamu görevlilerimiz, oralarda görev yapan kamu görevlilerimiz, emniyet mensubu olabilir, kamu kuruluşlarında çalışan arkadaşlarımız olabilir, onlar için özel bir düzenleme yapmak üzere ÖSYM Yönetim Kurulu bugün toplanıyor. Zannediyorum akşama ilan ederler alınacak tedbirleri. Onları mağdur etmeyecek şekilde bir düzenleme yapacaklar inşallah' şeklinde yanıtladı.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.