Beykoz'a sensörlü konteynerler geliyor!

Beykoz'a sensörlü konteynerler geliyor!

Beykoz Belediye Meclisi, Şubat ayı ilk toplantısını meclis üyelerinin eksiksiz katılımıyla gerçekleştirdi.

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek başkanlığında gerçekleştirilen meclis toplantısını AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Gürkan ve CHP İlçe Başkanı Mahir Taştan da izleyici locasından takip etti.

Açılış ve yoklamanın ardından 08 Ocak 2016 tarihli tutanağın oylanması ile başlayan meclis oturumunda İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen yenilikçi ve yaratıcı İstanbul Mali Destek Programına “Beykoz İlçesinde Yaşam Kalitesinin Yükseltilmesi için Sürdürülebilir Akıllı Atık Yönetiminin Kurulması” konusu gündeme getirildi. Bu konuda açıklamada bulunan Başkan Yücel Çelikbilek, önemli bir projenin hayata geçeceğini ifade ederek, yakın zamanda Beykoz'un sokaklarında dolu veya boş olduğunu sinyal olarak haber veren akıllı konteynerlerin yer alacağını söyledi. Ayrıca Başkan Yücel Çelikbilek, 30 yıl hizmet veren bir personellerinin geçirmiş olduğu kalp krizi sonrası hayatını kaybettiğinin bilgisini meclise aktararak, ailesine ve yakınlarına başsağlığı dilediğini ve bu anlamda belediye önünde bir anma programı yapacaklarını kaydetti.

Gündem maddelerine geçilmeden önce CHP Meclis Grubu tarafından başkanlığa havalesi istenen teklifler görüşülerek, ilgili komisyonlara havale edildi. 1)'Kılıçlı Mahallesi Aşağı Mahalle Caddesi kısa süre öncesinde asfaltlama çalışması yapılmasına rağmen yollarda asfalt bozulmuştur. Mahalle sakinlerinin mağduriyetinin giderilmesi için çalışmalar yapılması', 2)'6360 sayılı kanun kapsamında köy statüsünden mahale statüsüne geçmiş olan mahallelerdeki emlak vergisi ödeyen vatandaşlara 2014 yılınının 2. dönemden itibaren alınan vergilerin iadesi ve 2019 yılına kadar vergi muafında olan vatandaşlarımızın yazılı olarak bilgilendirilmesi, 3)'Kavacık-Kozyatağı hattı metrobüs güzargahının yoğun talep üzerine Ortaçeşme'den başlaması hususunda gereğinin yapılması', 4)'Beykoz-Üsküdar hattına sefer yapan otobüslerin yeterli olmamasından kaynaklanan sorundan dolayı vatandaşlarımız izdiham yaşamaktadır. Vatandaşlarımızn yoğun taleplerini dikkate alarak bu sorunun ivedilikle çözülmesi' teklifleri CHP Meclis Grubu tarafından yazılı önerge olarak başkanlık makamına verildi.

‘10.04.2015/65 kararına istinaden alınmış encümen kararı ile yapılmış ihaleler var mıdır? Varsa, karar örneklerinin grubumuza verilmesini arz ediyoruz' ifadelerini içeren CHP Meclis Grubu'nun vermiş olduğu önergeyi açmalarını isteyen Başkan Çelikbilek'e, açıklamayı CHP Belediye Meclis Üyesi Aydın Düzgün şu şekilde yaptı: “Üniveriste arsası satışı yapıldı mı, yapılmadı mı?”. Bunun üzerine Başkan Çelikbilek, arsa satışının çoktan yapıldığını ve parasının bankada olduğunu söyleyerek, gerekli bilgilerinin verilebileceğini belirtti.

Başkan Yücel Çelikbilek: Sokak isimleri değişikliği konusunda bireysel talepler artık dikkate alınmayacak… 

CHP Grubu'nun vermiş olduğu, ‘Ortaçeşme Mahallesinde bulunan kurucu sopa isminin 2004-2009 döneminde il genel meclis üyeliği yapmış rahmetli Ali Yakup Muradoğlu'nun isminin verilmesi ile ilgili başkanlık makamına havalesini arz ederiz' ifadelerinin yer aldığı önergeye ilişkin yeni almış oldukları kararları meclisle paylaşan Başkan Yücel Çelikbilek, bundan sonra sokak isimlerinin değiştirilmesi konusunda bireysel taleplerin dikkate alınmayacağını söyleyerek; “Bu konuda daha dikkatli değerlendireceğiz. Yıllarca o sokak için bilinen isimler değiştirilmeyecek. Muhtarlıklardan gelen toplu imzalar var ise o zaman değerlendirelecektir” dedi.

AK Parti ve CHP Meclis Grubu'ndan ortak meclis kararı!

AK Parti ve CHP'nin hazırlamış olduğu ortak teklifte gündeme alındı. Ortak teklif de Fas'a teknik ve araştırma gezisi düzenlenmesi istendi. Başkan Çelikbilek ise, bu konuyu Dış İlişkiler Komisyonu'na havale etti.

Akıllı konteynerler Beykoz'un sokaklarını süsleyecek!

Konuşmaların sonrasında gündeme alınan müdürlük tekliflerine geçildi. İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen yenilikçi ve yaratıcı İstanbul Mali Destek Programına “Beykoz İlçesinde Yaşam Kalitesinin Yükseltilmesi için Sürdürülebilir Akıllı Atık Yönetiminin Kurulması” konusunda Başkan Yücel Çelikbilek; “Biz bu programa hazırlıklıydık. Alt yapımızda tamamen hazır. Sadece bu konu hakkında destek isteyeceğiz. İstanbul'da ilk sırada yer alacak projelerden birisi olacak. Çöp konteynerlerinin tamamı yanlarına gitmeden size sinyal verecekler, ne kadar dolu ne kadar boş diye. Böylece o araçlarımız o bölgelere gitmeyecekler. Ayrıca temizlik biriminde çalışan personelerimizinde hangi sokakta, ne kadar temizlik yaptığını öğreneceğiz. 45 bin adet dağıttığımız çöp bidonlarının da amacının dışında kullanılmasından dolayı hijyen bakımından sıkıntılar yaratıyor. Bu yüzden 120 ve 200 litrelik ağzı kapaklı yeni konteynerlerin konulacak” dedi.

Diğer bir konuda Beykoz, Paşabahçe  Mahallesi 905 ada 17 parsel sayılı 1.105,89 m2 yüz ölçümlü taşınmazın satışı hakkında ise Başkan Çelikbilek CHP Meclis Grubu'na; “İnanmayan varsa gidip yerinde görebilir, inceleyebilir.  O zaman daha net konuşulabilir. İmarı ve üzerine bir şeyler yapılabilri yerleri satmaya dikkat ediyoruz” şeklinde konuştu. 

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.