Belediye Meclisi'nde maaş belirleme tartışması!

Belediye Meclisi'nde maaş belirleme tartışması!

Beykoz Belediye Meclisi, Şubat ayı ikinci oturumunda çalışan personelin maaşını belirleme yetkisinin olup olmadığını tartıştı. Beykoz Belediye Meclisi, Şubat ayı meclis oturumunu, 1.Başkan Vekili Manolya Demirören Tekin başkanlığında gerçekleştirdi. O

Beykoz Belediye Meclisi, Şubat ayı ikinci oturumunda çalışan personelin maaşını belirleme yetkisinin olup olmadığını tartıştı.

Beykoz Belediye Meclisi, Şubat ayı meclis oturumunu, 1.Başkan Vekili Manolya Demirören Tekin başkanlığında gerçekleştirdi. Oturumu, CHP İlçe Başkanı Mahir Taştan ve İlçe Sekreteri Canşah Yılmaz da takip etti.

Açılış ve yoklamanın ardından 01 Şubat 2016 tarihli tutanağın oylanması ile başlayan meclis oturumunda CHP Meclis Grubu tarafından meclis başkanlığına sunulan; ‘Hizmet alınımı dahilin de çalışan personellerimizden aylık net ücreti 1.500 TL altında bulunan personel ücretlerini en az 1.500 TL'ye yükseltilmesi hususunda karar alınması' teklif mecliste gerginliğe sebep oldu.  Belediye Başkan Yardımcısı Salim Öztürk, meclisin böyle bir karar verme yetkisinin olmadığını, ayrıca belediye bünyesinde 1.500 TL'nin altında çalışan bir personelin olmadığını söyleyerek AK Parti Grubu tarafından teklife red yanıtı verildi.

Gündem konularına geçilmeden önce CHP Meclis Grubu tarafından; 1) ‘Göllü Köyü Baraj Yolu'nda bulunan köpek çiftliği mahalle sakinleri tarafından şikayet konusudur. Denetimi ve yasal kuruluşu hakkında grubumuza bilgi verilmesini', 2) ‘Gümüşsuyu Mahallesi Korubaşı Cami otobüs durağı ile Kirazlı Yayla durağı arasındaki mesafenin uzun olmasından dolayı iki durağın arasına bir otobüs durağının yapılması' ve 3) ‘Paşamandıra Mahallesi'ne dökülen harfiyatlar tehlikeli duruma dönüşmüş olup, heyelan riski oluşturmaktadır. Bölge yaşayan vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi' ifadelerini içeren 3 yazılı önerge meclis başkanlığına sunularak, havalesi istedi.

AK Parti Meclis Grubu tarafından meclis başkanlığına verilen; ‘Belediyemiz tarafından yapılan Göksu Mahallesi'nde yapılan kapalı Pazar alanının yanında bulunan yine belediyemizce yapılan parka Aşıklar geleneğinin ülkemizde en önemli temsilcilerinden biri olan rahmetli Ozan Murat Çobanoğlu'nun isminin verilmesini arz ederiz' ifadelerini içeren yazılı önerge de oy birliği ile gündeme alınarak, ilgili komisyona havale edildi.

CHP Meclis Grubu: Personellerin ücreti 1.500 TL'ye yükseltilmeli!

Sonrasında yine CHP Meclis Grubu; ‘Belediyemizde hizmet alınımı dahilinde çalışan personellerimizden aylık net ücreti 1.500 TL'nin altında bulunan personel ücretlerini en az 1.500 TL'ye yükseltilmesi hususunda karar alınması' ifadelerini içeren teklif kararlarının gündeme alınmasını istedi. Karar, oy birliği ile gündeme alındı.

Başkan Yardımcısı Salim Öztürk: Meclisin ücret belirleme yetkisi yoktur!

Bu konu üzerinde düşüncelerini aktarmak üzere söz alan Başkan Yardımcısı Salim Öztürk; "Belediye Kanunu'nun 20.ve 21.maddelerinden bahsedilmiş. Evet, meclis üyelerinin vermesi gerekli olan bir takım önergeleri verebilir. Buradaki ifadeler ise, tamamen bir ücret belirlenmesi ile ilgilidir. Taşeron firmalarla özellikle, bildiğiniz gibi hizmet alımları belli bir tip sözleşmeyle, ihaleyle yapılır. Dolayısıyla meclisin bu tarzda bir karar vermesi mümkün değildir. Sadece ihalelere bu meclis karar verir, ücret belirleme yetkisi yoktur. Bu nedenle teklifi AK Parti Grubu adına reddediyoruz” dedi.

CHP Meclis Üyesi Aydın Düzgün: Ek sözleşmeyle Ulaşım Hizmetleri'nde bunu sağlamışsınız!

Öztürk'ün meclisin ücret belirleme yetkisinin olmadığı sözlerine ilişkin yanıt vermek üzere söz alan CHP Meclis Üyesi Aydın Düzgün'de; "Ek sözleşmeyle Ulaşım Hizmetleri'nde fiyatları çok da güzel ayarlanmış. O nedenle yine bir ek sözleşme yaparak, meclis olarak çalışanların 1.500 TL'ye çalışmasını çok da rahat sağlayabiliriz” şeklinde konuştu. Düzgün, son olarak Belediye Başkan Yardımcısı Suphi Uçak'ın görevden alınıp, alınmaması konusunda belediye tarafından başlatılan herhangi bir çalışma olup, olmadığını sordu. 

Düzgün'e yanıt veren Başkan Yardımcısı Salim Öztürk, belediye bünyesinde şu an 1.500 TL'nin altında çalışan bir personelin olmadığını söyledi. Teklif, oy çokluğuyla reddedildi.

Belediye Meclisi, Şubat ayı son oturumunu gerçekleştirmek üzere 5 Şubat Cuma günü bir araya gelecek. 

YORUMLAR...