Beykoz'da 'Atık Müzesi' var biliyor musunuz?

Beykoz'da 'Atık Müzesi' var biliyor musunuz?

Beykozlu emekli bobinaj ustası Osman Topuz'un atık malzemelerden ürettiği el emeği ürünler herkese ‘sanatın bambaşka boyutunu' gösteriyor.

Beykozlu emekli bobinaj ustası Osman Topuz, atık her malzemeyi sanatsal bir objeye dönüştürüyor. Evinin alt katını küçük bir atölye ve ürünlerini sergilendiği bir odaya çeviren Osman Topuz, adeta evinde bir sanat müzesini barındırıyor.

Doğu Karadenizliler Dernek Başkanı Emin Yavuz'un sosyal paylaşım sitesinden Osman Topuz'un bu ilginç sanatsal faaliyetini paylaşması üzerine harekete geçerek; Beykoz Güncel Haber olarak Emin Yavuz'la birlikte Topuz'u Anadoluhisarı'nda bulunan evinde ziyaret ettik.

O an aklıma geleni tasarlıyorum...

Osman Topuz'un hayal dünyasından çıkan, tamamen hurdacılardan, eskicilerden ve birinin atmak üzere olduğu malzemelerden toplayarak tasarladığı bu ürünler, gören herkesi şaşkına çeviriyor...Hiçbir maddi beklenti içerisinde olmadan bu işi yaptığını belirten Topuz; “Daha önceden ne yapabilirim gibi bir düşüncem olmuyor. O koltuğa oturuyorum ve o an aklıma geleni tasarlıyorum. Herhangi bir maddi beklentim yok. Çünkü, o zaman bu üretime giriyor. Benimse bunları ikinci kez üretme şansım yok. Bazı dostlarım buraya giriyor, geziyor ‘Aaa ne güzel!' diyene, ‘Al, git diyorum'. Çok parasını vermek isteyen de gönül fiyatını veriyor. Bende onları Kur'an kurslarına ya da ihtiyaç sahiplerine veriyorum” şeklinde konuştu.

Emin Yavuz: Beykozlular burayı mutlaka ziyaret etmeli!

Topuz'un eski Belediye Başkanı Muharrem Ergül ve İsmail Hocaoğlu ile evinde kendilerini bir akşam yemeğinde ağırladığını, ardından onları evinin alt katında tasarladığı ürünleri sergilediği odaya götürdüğünde önce kısa bir şaşkınlık yaşadıklarını, sonrada hayranlıkla orayı gezdiklerini söyleyen Emin Yavuz; “Böyle bir yer görmedik, çok ilgimizi çekti. Başkalarının bunu yaptığını düşünmüyorum. Ben Beykoz'da sanat ve sanatçıya çok değer veren birisiyim. UNESCO tarafından her yıl ‘somut olmayan kültür varlıkları' konulu yaşayan insan hazinesi tespit edilmektedir. Ülkemizde bir çok insan şahsına mahsus sanat yapan ‘yaşayan insan hazineleri' vardır. Bu kişiler örgün öğrenim görmeden sanatkar beceriyle gelecek kuşaklara örnek olmaktadır. Beykoz'da emekli bobinaj ustası Osman Topuz, atık her malzemeyi sanatsal objeye dönüştürmektedir. Öyle ki, çöpe atılacak her malzemeden değişik formlar yaparak adeta onları birer müze malzemesi haline getirmektedir. Kıymetini bilmemiz gereken ‘yaşayan insan hazinesi' Osman Topuz bizlere muhteşem bir örnektir. Beykozlular burayı görmeli ve ziyaret etmeli. Buradan sonrada Beykozlulara Sunay Akın'ın Oyuncak Müzesi'ni görmelerini tavsiye ediyorum” dedi.

Zamana değer katmak benim için önemli!

1958 Rize Güneysu doğumlu, evli ve 3 çocuk babası olan Osman Topuz, 35 yıllık İstanbul'un sayılı bobinaj ustalarından. Emekli olduktan sonra kendisini sosyal ve sanatsal faaliyetlere verdiğini çünkü, zamana değer katmanın kendisi için çok büyük önem taşıdığını ifade eden Osman Topuz, resim sanatıyla da yakından ilgilendiği belirtti. “Bunları yaparken zevk alıyorum. Mutluluk ve huzur buluyorum. Zamanımı anlamlı bir şekilde değerlendirmeyi seviyorum” diyen Topuz, bu ürünlerin 6 aylık bir çalışma eseri olduğunu söyledi.

Merak eden herkese evimin kapısı açık...

Osman Topuz, sözlerine tüm Beykozlulara ve merak eden herkese evinin kapısının açık olduğunu ekleyerek; “Malzeme bulsam daha çok yaparım. Marangoz ve demir atölyesi olan arkadaşlarım var, onların yanına gidiyorum ve çalışıyorum. Eskici, hurdacıları geziyorum, oralardan bu parçaları temin ediyorum. Hatta çoğu zaman arkadaşlarım bunlarla uğraştığımı bildiği için evlerinden atmak istedikleri eşyaları getiriyor. Bende onları yepyeni bir görümüm ve kullanım alanı oluşturuyorum” dedi.

Beykoz Güncel Haber olarak bizde bu yerin mutlaka ziyaret edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Sanatın başka bir boyutunu görmek ve tatmak isteyenler Osman Topuz'la 0 532 445 79 85 nolu telefondan irtibata geçerek, Çiftlik Caddesi Mine Sokak Topuz Apartmanı No:52'de bulunan evinde bu atık malzeme müzesini ziyaret edebilir.

Haber: Burcu Çelik

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.