Doğa Koleji'ne 300 bin avroluk fon

Doğa Koleji'ne 300 bin avroluk fon

Doğa Koleji, Doğa Konseptli Eğitim Projesi ile AB'den 300 bin avro değerinde fon sağladı.

Doğa Koleji'nden yapılan açıklamaya göre geçen yıl ''Nano Teknolojinin Fen Bilimleri Eğitimindeki Eşsiz Motive Edici Rolü'' (NTSE) isimli merkezi proje başvurusuyla, AB Projeleri Merkezi'nden 500 bin avro değerinde fon almaya hak kazanmıştı.

Doğa Koleji projeyi, 4 ülkenin ortaklığıyla tüm kampüslerinde uygulamaya başladı. AB Projeler Merkezi'ne bu yıl yeniden başvuru yapan Doğa Koleji, bu kez ''Doğa Konseptli Eğitim Modeli'' ile Brüksel tarafından fonlandı.

Doğa Konseptli Eğitim Projesi, Comenius Multilateral Hayat Boyu Öğrenme Programına dahil olan bir Merkezi AB projesi olarak adlandırılıyor. Uygulama süresi 2 yıl olan proje için Doğa Koleji Eğitim Kurumları?nın koordinatör olarak atanmasıyla Brüksel tarafından 299 bin 986 avro fon sağlandı.

Açıklamaya göre, Doğa Konseptli Eğitim Projesi sayesinde öğrenciler doğayı, eğitimin gerçekleştiği öğrenme ortamında yapıyor, onu yaşıyor, keşfediyor ve öğrendiklerini özümseyerek, kendisi ile çevresini bilen bireyler olarak yetişiyor. 5 ile 12 yaş arası öğrenci grubuna yönelik olarak tasarlanan eğitim modeli, erken yaşta, kalıcı ve farkında bir kişilik yapılanması vaat ediyor.

Doğa Koleji Üst Yöneticisi (CEO) Uğur Gazanker, ''AB'ye üyelik girişimleri devam ederken, eğitim sistemlerinin tüm üye ülkelerde uyumlu ve bütünleşik bir yapıya kavuşmasının gerekliliğine olan inançla hareket ediyoruz'' değerlendirmesini yaptı.

Doğa Konseptli Eğitim Modeli'nde neler sunuluyor?

Doğa Konseptli Eğitim modeli, e-platform, öğretmen eğitim kursu, uluslararası eğitim kursları, bienaller gibi uygulamalar sunuyor.

E-Platform'da Doğa Konseptli Eğitim Modeli kursunun yanı sıra, uluslararası iyi örneklerin sergilendiği proje rehber kitabı ve e-platform bulunuyor. Sürekli güncelleşen öğretim materyalleri, farklı ülkelerden eğitimcilerin birbirleriyle iletişim kurdukları forum bölümü proje web sitesinin e-platformunu oluşturuyor.

Beykoz Doğa Koleji'nde ortak ülkelerdeki öğretmen eğitiminin kalitesini ve Avrupa boyutunu zenginleştirmek adına yüz yüze uluslararası Öğretmen Eğitim Kursu gerçekleştirirken, eğitim modeli dünya çapında tüm eğitimcilerin kendi ulusal ajanslarından fonlanarak katılabildikleri uluslararası eğitim kursu imkanı da sağlıyor.

Her yıl düzenlenecek Bienallerle ise gruplara ulaşılması hedefleniyor.

AB tarafından fonlanan ve akredite edilen Doğa Konseptli Eğitim Modeli proje çıktıları, uluslararası boyutta eğitim yapılandırıcısı olan milli eğitim kuruluşlarına, üniversitelere ve halka da sunulacak.

Koordinatör ülke olarak seçilen Türkiye'den Doğa Koleji'nin proje ortakları ise, Romanya'dan Valahia Üniversitesi Fen ve Sanat Fakültesi, Bulgaristan'dan Yaratıcı Eğitim Merkezi ve Bilişim Teknolojileri Merkezi ve İtalya'dan Eğitim ve Teknoloji Araştırma ve Geliştirme Kurumu olacak.

 

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.