Beykoz Belediye Başkan Yardımcılığımda son dönemim!

Beykoz Belediye Başkan Yardımcılığımda son dönemim!

Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı M.Hanefi Dilmaç Beykoz Güncel Haber'in ‘Köşe Yazarları Sofrası'na konuk oldu.

Beykoz'un önemli isimlerini 15 gün arayla “Köşe Yazarları Sofrası”nda ağırlayan Beykoz Güncel Haber'in köşe yazarları Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı M.Hanefi Dilmaç ile uzun uzadıya bir sohbet gerçekleştirdi.

Beykoz Güncel Haber Köşe Yazarı Süleyman Çalık'ın ev sahipliğinde Kayalar Cafe & Restoran'da  gerçekleşen “Köşe Yazarları Sofrası”na Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı M.Hanefi Dilmaç'ın yanı sıra Beykoz Güncel Haber İmtiyaz Sahibi Fatih Yılmaz, gazetenin kurucularından Erdoğan Coşkun Çap, Genel Yayın Yönetmeni Erdal Öztürk, köşe yazarları Ali Bilir, Adnan Çeliker, Deniz Yıldız, Özer Güneş, Sueda Muradoğlu, Burhan Bakır, Mustafa Babuz, Sadullah Kabahasanoğlu, Cihan Bağdatlı ve Bilge Bülbül katıldı.

Programda kısa bir açılış konuşması yapan İmtiyaz Sahibi Fatih Yılmaz “Köşe Yazarları Sofrası”nın yeni formatından bahsederek gerçekleşen her buluşmada yeni tecrübeler kazandıklarını söyledi. Yılmaz ayrıca Beykoz'un En'leri anketine ilginin oldukça yoğun olduğunu ve Ödül Töreni'nin de Mayıs ayı içerisinde yapılacağını söyledi.

Kısa bir tanışma faslının ardından başlayan sohbette Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı M.Hanefi Dilmaç 5 saate aşkın sürede köşe yazarlarının sorularını cevaplayarak birbirinden önemli açıklamalar yaptı. Beykoz'un dünü, bugünü ve yarına dair açıklamalar yapan Dilmaç'ın Belediye Başkan Yardımcılığı görevinde son dönem olduğunu söylemesi geceye damgasını vurdu.

Beykoz Güncel Köşe Yazarları'nın geceye dair kısa düşünceleri ise şöyle;

Erdal Öztürk

Beş saate yakın suren yemekli toplantımızda son derece samimi bir ortamda, Beykoz'umuzun; spordan siyasete, eğitimden imara pek çok sorununu masaya yatırdık. Alışık olduğumuz gibi, Sayın Dilmaç yine kendine has üslûbuyla sorularımızı içtenlikle yanıtladı. Beykoz'a dair son derece olumlu ve önemli mesajlar verdi. Bunlar içinde bence geceye damgasını vuran en önemli açıklaması; bu dönemin, Belediye Başkan Yardımcılığı yaptığı son dönem olduğunu söylemesiydi! Bu dönemden son dönem olarak bahsetti. Bu açıklaması akıllara dört ihtimal getirdi; 

1. Başkanlığa aday olması 
2. Milletvekilliğine aday olması 
3. İlçe başkanlığına aday olması 
4. Siyaseti bırakması. 

Benim şahsi görüşüm son ihtimalin asla gündeme gelmeyeceği olsa da olası ihtimaller arasına almakta beis görmedim. Benim en çok önemsemiş olduğum bu konunun nasıl sonuçlanacağını elbette zaman gösterecek. Kendisini sonraki dönemlerde de aramızda görmekten mutluluk duyacağımızı kendisine ilettik. Soframıza renk kattığı ve samimi sohbeti için bende kendisine teşekkür ederim.

Özer Güneş

Hanefi başkana geçmişten bu güne ve geleceğe dair görüşlerini sorduk güzel bir sohbet yaptık. Çavuşbaşı Belediye Başkanı iken beldelerin kapatılması neticesinde 2009 seçimlerinde Beykoz belediye başkan aday adaylığı, aday olmayınca meclis üyeliğini kabul edişi ve ikinci dönem belediye başkan yardımcılığı ve gelecekte siyasetteki düşüncesini sorduk Hanefi başkan cevapladı.

“Neden Beykoz Belediye başkan aday adayı iken meclis üyesi adayı oldunuz?” sorusuna eğer belediye başkanı adayı gösterilmezsem siyasi büyüklerim olduğu için sadece Ahmet Hulisi Batu ve Yücel Çelikbilek ile çalışabileceğini söylediğini ifade etti.

“Zabıtaların görevi sadece yol kenarlarına ve meydanlara şerit çekerek araç park ettirmemek  ve mesailerinin bitmesini beklemekmidir.?” soruma cevaben Hanefi başkan kendi birimleri içinde maalesef zabıta müdürlüğüne tam anlamı ile başarı sağlayamadığını samimi olarak beyan etti ve inşallah önümüzdeki süreçte zabıta müdürlüğü biriminde de diğer birimleri  gibi  başarılı çalışmalar yapacağını söyledi.

Ayrıca trafik ekipleri tarafından çekilen araçlar ile ilgili belediyeye çok şikayet geldiğini ifade etti ve bu konu ile alakalı bir anısını anlattı. “Eşim Paşabahçe Hastanesi'ne gelmiş aracını da ana yola park etmiş. Trafik ekipleri eşinin aracını çekmesine dahi bir şey yapmadığını hatta yaklaşık 180 TL'yi bulan ceza ve çekici parası için eşinde  400 TL aldım.” demesi samimi geçen akşamı daha da neşelendirdi. Şahsen Hanefi başkanın bence en güzel yanı güler yüzlü candan olması olaylara yerine göre espiri katarak yaklaşması onu bir o kadar daha samimi ve içten yapıyor. Bu güzel ve samimi akşamdan dolayı sağolun sayın başkan.

Bilge Bülbül

Beykoz Belediyesi'nin dünden bugüne geldiği noktayı örneklerle aktaran Hanefi Dilmaç, sıkıntılı bir belediyeden yatırımlar yapan belediye haline geldiklerinin altını çizdi. Beykoz'da hizmet üretmenin çok zor olduğu bilgisini paylaşan Dilmaç, belediyenin daimi gelir elde etmek için çalışmalar yapması gerektiğini belirtti. 2B sorununu iyi bildiğine inandığını söyleyen Dilmaç; 'Bunu söylüyorum çünkü 2B sorununu yaşayan insanlardan biriyim. Herkesin çoluk çocuğu belki aynı parseli paylaşamayacak ama Beykoz'da kalmak isteyenler TOKİ'nin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yapacağı sosyal konutlarda oturma fırsatını değerlendirmeleri gerekmekte. 2B arazilerinden alınan parayla sosyal konutlar yapılacak. Böylece Beykoz'da dönüşümün de önü açılmış olacak. Bizler de siyasi kişiler olarak vermiş olduğumuz sözümüzü tutmuş olacağız' dedi. Beykoz'daki siyasilerin birbirini yeterince kucaklayamadığını da sözlerine ekleyen Dilmaç, zaman zaman ayrışmaların ve küslüklerin yaşandığını da belirtti.

Burhan Bakır

Kaygılar var ister istemez endişeler, kafa karışıklıkları. Bir nebze olsun bunları konuşup tartıştığımız “Köşe Yazarları Sofrası”nda Belediye Başkan Yardımcılarımızdan Sayın Muhammed Hanefi Dilmaç konuğumuz oldu.

Hanefi Başkan halktan elde edilen 2B paralarının şuan Beykoz Belediyesi'nin kasasında olduğunu belirterek Beykoz'da yatırım alanında kullanılacağını belirtti. İlk bakışta bunun Beykoz'da insanlara hem iş kapısı olabileceğini hem de Belediyeye sürekli bir kaynak sağlayabileceklerini düşündüm ve sordum; ama belediyelerin insanlara iş kapısı sağlama fikrinin her zaman ve ne yazık ki ikinci planda tutulduğunu unutmuşum. Para şu şekilde yatırım amaçlı düşünülmüş tabii ki bu benim yorumum.

Ön görünüm de bulunan, alınması güç, işin içinden çıkılamaz ve bunun gibi durumlarda zorda kalınıldığında Beykoz'un arka yani geri bölgelerine toplu konutlar inşa ederek insanları oralara yerleştirmeyi düşünmüşler. Çünkü söz verdiler. Beykozlu Beykoz'da kalacak diye ama ellerinden maalesef bir şey gelmiyor üst merciler diretiyorlar. Bu insanları buralardan çıkartacaksınız diye. Belediye ise arada kalmamak adına bu çareyi bulmuş gibi görünüyor. Ben sorduğum sorunun cevabını anladığım şekilde aktarmaya çalıştım ve işin özeti ise “Beykozlu Beykoz'un arka bahçesinde kalacak” 

Cihan Bağdatlı

Sn. Dilmaç'ı, Çavuşbaşı Belediye Başkanlığı döneminden itibaren tanıyoruz. Beykoz Güncel Köşe Yazarları sofrası konuğu olarak sohbete bomba bir giriş yaptı. “Beykoz Belediyesi'nin kasasının dolu ve borcu yok denebilecek belediyelerden biri” olduğunu öğrendik. Nerden geldi bu para? 2B ve çeşitli gelirler…

Soru çok, cevap çok…

Ben günümüz konuların dışında geçmişte yaşanan önemli bir noktaya değinmek istiyorum. Çavuşbaşı Belediyesi'nin Beykoz'a dâhil edilmesinden sonraki seçimde Sn. Dilmaç Beykoz Belediye Başkan Adayı olarak yer alıyordu. Başkanlığın en güçlü adaylarından biriydi. AK Parti Teşkilatı'nın aldığı karar sonrasında Sn. Yücel Çelikbilek ile seçime girildi. Seçimi de Sn. Çelikbilek kazandı. Dönemin rakip oylarına bakıldığı zaman aradaki fark pek fazla değildi. Burada Çavuşbaşı'nın Beykoz'a dâhil olmasıyla birlikte seçimdeki etkisi düşünüldüğünde Sn. Dilmaç'ın, AK Parti'nin Beykoz'da ki kaderini, Çavuşbaşı Belediyesi Başkanlığı döneminde yapmış olduğu icraatlarının oy olarak partisine dönüşüyle değiştirdiğini bir görüş söyleyebilirim. Bende Sn. Hanefi Dilmaç Bey'e verdiği samimi cevaplar için teşekkür eder, siyasi kariyerde başarılar dilerim.

Sadullah Kabahasanoğlu 

Beykoz Güncel, Beykoz'a değer katmaya devam ediyor. Keyifle sürdürdüğümüz ve hem bizlere hem de konuklarımıza çok pozitif katkı sağlayan Beykoz Güncel Yazarlar Sofrasının son konuğu Belediye Başkan Yardımcısı Hanefi Dilmaç oldu. Çok samimi olan sohbetimizde Beykoz'a dair her şey konuşuldu. 

2B, Mülkiyet, imar planları, Beykoz'un dünü, bugünü ve yarını yani her şey..

Hanefi Bey bütün sorulara verdiği içten cevaplarla ve yazarlarımızın eleştiri ve önerilerini titizlikle not almasıyla tam not aldı. Ayrıca Beykoz Spor Kulübünün bir an evvel olması gereken yere çıkması gerektiği konusunu her Beykozlu gibi kendisinin de önemsediğini ve dert edindiğini gözlemledim. Beykoz'un yarınlarına dair titizlikle çalıştıklarını ve her Beykozlunun Beykoz'da kalması için ellerinden geleni yaptıklarını ve yapacaklarını belirtti.

Ortama kattığı samimiyet ve her soruya içtenlikle verdiği cevaplar için ayrıca teşekkür ediyorum. 'Lafla Beykozlu Olunmaz' başlıklı yazımda hiçbir ayrım gözetmeksizin 'Beykozlu Olmak' ortak paydasında bütün Beykozluların ortak kanaat ile hareket etmesine vurgu yapmıştım. Bu anlamda Beykoz Güncel, konuklarıyla birlikte Beykoz'u her yönüyle masaya yatırdığı öncü projesinden dolayı takdiri fazlasıyla hakediyor.

Mustafa Babuz

Beykoz Güncel Ailesi'nin Beykoz basınına farklı bir bakış getirdiği programın konuğu olan Belediye Başkan Yardımcısı Hanefi Dilmaç  toplumla olan sıcak ve samimi ilişkisi köşe yazarları sofrasına tat kattı. Öncelikle Beykoz'da yapılan sportif destek ve tesisleşmenin her zaman devam edeceği mesajını verdi. Fakat kulüp yöneticilerinin de samimi olmaları, ihtiyaçlarını abartmadan talep etmeleri gerektiği, özellikle de Beykoz'a mal olmuş tarihi kulüplerin öncü olması gerekirken gerçek amaçların dışına çıkmaları belediyenin yapacağı desteği azaltmasına sebep olduğu görüşü ortaya çıktı.  Hanefi Başkanın “hizmetlerde taşeron firmalarının işlerini tam anlamıyla yapmamaları ve sonuçları”na dair sorduğum soruya; belediye olarak yeterli takibi yapamadıkları, kurumlar arası iletişimin yasalara takıldığı, uygulamaların olumlu sonuçlanması için denetleme mekanizmasının oluşturulması ve güvenli denetim yapılması gerektiği görüşü ortaya çıktı.  

Hanefi Başkan'ın içten samimi cevapları bizlere güven verdiği gibi  böyle idarecilerin kalemlerimize güç kattığını düşünüyorum. Her zaman gönül kapısı açık idarecimize bizden de gönül teşekkürü.

Deniz Yıldız

Yıllardır Beykoz'da beklenen imarın aslında o kadar kolay gelmeyeceğini hemen hemen bütün belediye yetkililerinin dilinin altında saklı olduğunu bariz bir şekilde görmekteyiz. Acaba imarı Beykoz halkının oyunu tekrardan almak için 2019'mu bekleniliyor. Ayrıca imar geldiğinde Beykoz halkının mağdur edilmeyeceği ifade ediliyor. Fakat acı ve gerçek olan bir durum daha var evet imar da geldiğinde mağdur etmeyeceğiz diyorlar ama yıllardır denizi balkonundan seyredenler imar geldiğinde seyredemeyecekler, bu insanları Beykoz'dan göndermemeye çalışacağız en kötüsü arka köylerden belediyenin yapacağı konutlardan ev verebiliriz gibisinden kaçamak cevaplarla yarım bırakılıyor..

Sueda Muradoğlu

Sayın Dilmaç'la ilgili samimiyetine dair duyduklarımızın fazla değil eksik olduğunu görmemizi sağlayan bir akşam geçirdik kendisiyle. Son derece içten, sıcak, samimi yapısıyla bir arkadaşımızla akşam yemeğine çıkmışız hissini yaşattığı için kendisine öncelikle teşekkür ediyorum. Tüm arkadaşlarımızın sorusuna son derece net ve samimi cevaplar verdi. Gece boyunca ele aldığımız konularda ki objektifliği en çok ilgimi çeken nokta olmuştur. Bazı konularda özeleştiri de yaparak 'bu olsa olsa benim eksikliğimdir' diyerek bence kendini yüceltmiştir. Kendisiyle tekrar bir araya gelebilmek ümidiyle sayın M.Hanefi Dilmaç'a benim yönelttiğim soru şöyleydi:'Beykozumuzda bulunan genç girişimci arkadaşlarımız var. Bu arkadaşlarımızın oldukça ses getirebilecek sosyal projeler ürettiklerini biliyoruz. Buna karşılık bu projeleri hayata geçirme noktasında çok fazla sonuca ulaşamadıklarını görüyoruz. Acaba Beykoz belediyesi Beykozlu gençleri yeterince destekleyemiyor mu?'

M. Hanefi Dilmaç ise soruma cevaben: “Evet Beykoz da oldukça başarılı genç kardeşlerimiz var. Bunların projeleri zaman içinde benimde önüme geldi. Ben şahsen elimden geldiğince bu kardeşlerime maddi manevi destekte bulunuyorum. Hatta bulunduğum makamdan bağımsız olarak, şahsi imkanlarımla da elimden geleni yapıyorum. Ama ilçemizde bulunan bazı birbirinden bağımsız etkenler bazen bu kardeşlerimizin önünü tıkayabiliyor, bunun da farkındayız. Yine de elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Süleyman Çalık

Oldukça sıcak ve samimi geçen söyleşimizin nedeni sanırım Hanefi Dilmaç'ın sergilediği yaklaşımdı. Sohbet samimi bir ortamda geçince güzel bir söyleşi olmadı desem mübalağa etmiş olmam. İçimizden bir arkadaşımız şartlara bakmak kaydıyla söylediği “Sayın başkanım bu güne kadar AK Parti'ye hiç oy vermedim ama siz aday olursanız size oy vereceğim” sözü bence geceyi özetledi. Sorduğum bazı soru ve cevaplar ise şöyle

S.Çalık: “Sayın başkan yaklaşık 12 yıldır Beykoz'u yönetiyorsunuz iyi yönettiğinize inanıyor musunuz? 

H.Dilmaç: Çavuşbaşı'nda bir dönem belediye başkanlığı yaptım. Beykoz Çavuşbaşı'ndan daha zor ve sorunları, problemleri yüklü bir ilçemiz. Her ne kadarda sorunları çok gözükse de iyi yönettiğimizi söylersek mübalağa olmaz. Geldiğimizden bu tarafa 2b sorununu çözdük. Aksaklıklar olsa da gerek mülkiyet sorunlarını çözüp, imar planları halkımıza müjdeleyeceğiz.”

S.Çalık: Sayın başkan yıllardır söylenen bir cümle var. Beykoz Sarıyer'e bakıyor Başkan'da Sarıyer'de bize bakıyor. Yani gerek sahili gerek sosyal alanları Beykoz'dan daha lüks ve ileri oysa Sarıyer'de 2b ayrıca orada sit alanı yani şartlarımız aynı fakat nasıl oluyor da Sarıyer sosyal anlamda ekonomisine katkıda koyabiliyor Beykoz'dan ileri. 

H.Dilmaç: Beykoz Belediyesi'nin Beytaş projesini bile onaydan geçiremediğimizi belirtmek isterim. Bırakın sahillerde bir şeyler yapmayı belediye kendi projesini geçiremiyor, malum bürokrasi. 

S.Çalık: 2B sorununu bütün mahallelerde olmamakla birlikte kısmi çözdünüz. Diğerleri de çözülecek. imar planları üzerinde çalışmalarını devam ettirmektesiniz şimdi şunu öğrenmek istiyorum bizleri burada şu an ve sizleri orada olmasını sağlayan bu halkı yapıyor olduğunuz planlarda Beykoz'da koruma metotlarınız ne yani bu halk mağdur olacak mı yoksa Beykozlu Beykoz'dan gidecek mi?

H.Dilmaç: Bizler 2B sorununu sıfır sorunla bitirmeye çalışacağız. İmar planlarında ise mümkün olduğu kadar minimum seviyesinde tutacağız yani bizim yapacak olduğumuz planlarda kimsenin mağdur olmaması için çalışmaktayız çalışmalarımız devam etmekte.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.