Talha Uğurluel, Beykoz'da Abdulhamid Han'ı anlattı

Talha Uğurluel, Beykoz'da Abdulhamid Han'ı anlattı

Beykoz'da Araştırmacı-Yazar Talha Uğurluel'in anlatımıyla ‘2. Abdulhamid Han ve Dehanın İzleri” konulu program düzenlendi.

Beykoz Belediyesi Kültür Sanat etkinlikleri kapsamında Araştırmacı-Yazar Talha Uğurluel'in anlatımıyla ‘2. Abdulhamid Han ve Dehanın İzleri” konulu program düzenlendi. Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen programa Beykozlular yoğun ilgi gösterdi.

Programda, Tarihçi yazar Uğurluel, Osmanlı padişahları arasında yaşamı, kararları, siyasi fikirleri ve devrim yaratan uygulamalarıyla, II. Abdülhamid Han'ın hayat hikâyesinden verdiği örnekleri katılımcılarla paylaştı.

Slayt eşliğinde konuşan Uğurluel, dönemin İslam Halifesi Abdülhamid Han'ın, Batı'ya karşı dengeli siyaseti, Doğu'ya karşı İslamcı politikaları, hayatı, yaptığı eserleri ve Osmanlı'nın son dönemlerinde verdiği inanılmaz mücadelesini anlattı. Sultan Abdulhamid'in tarihi özelliklerinin yanısıra kendisinin yazdığı kitaplardan örnekler vererek bitki ve hayvanlara olan sevgisine ve hobilerine, el emeği yaptığı ahşap süsleme gibi sayısız sanat eserlerine ve bilinmeyen yönlerine de değindi.

Talha Uğurluel, “Ona çamur atmadan önce eserlerine baksınlar”

Ünlü tarihçi, bazı kesimler tarafından Kızıl Sultan ve gerici padişah olarak sıfatlandırılan Abdülhamid Han'ın aslında bıraktığı eserler ve yaptığı uygulamalarla tarihte çok değerli ve önemli bir yer edindiğini ifade etti.

Uğurluel, II. Abdülhamid'in devrinin en büyük müzesi olan Arkeoloji Müzesi'ni yaptırdığını, tiyatro kurdurduğunu ve Osman Hamdi Bey gibi pek çok ressamı teşvik ettiğini ifade ederek, ‘Ona çamur atanlar, gidip müze görsünler. Abdülhamid, Avrupa'daki gelişmeleri yakından takip ederdi. Hakkında Kızıl Sultan diye konuşulan Abdülhamid, İngiltere'de cami, Yemen'de Milli İstihbarat Teşkilatı binalarını yaptırdığı gibi, birçok yerde eserlerine rastlamak mümkündür. Osmanlı'nın armasını yaptıran da O'dur ' diye konuştu.  

Söyleşide, Talha Uğurluel kendisini izlemeye gelenlere, tarihin dizilerden veya romanlardan öğrenilmesinin doğru olmayacağını ifade ederek, hatırat okuyarak daha kolay ve doğru bir şekilde öğrenilebileceğinin altını çizdi.

Programın sonunda Uğurluel, kitaplarını imzaladı.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.