CHP Beykoz Cumhuriyet için yürüdü

CHP Beykoz Cumhuriyet için yürüdü

Cumhuriyet Halk Partisi Beykoz İlçe Başkanlığı, Cumhuriyet'in 93'üncü kuruluş yıldönümü dolayısıyla Türk bayrağı ile fener alayı düzenledi.

Beykoz'da Cumhuriyet'in 93'üncü kuruluş yıldönümü dolayısıyla Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Beykoz İlçe Başkanlığı tarafından ‘Fener Alayı' ve ‘Cumhuriyet Yürüyüşü' düzenlendi.

Bando eşliğinde saat 19:23'de Paşabahçe Meydanı'ndan başlanan yürüyüşe CHP İstanbul Milletvekilleri Barış Yarkadaş ve Yakup Akkaya, CHP Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan, ilçe yöneticileri, kadın ve gençlik kolları, meclis üyeleri ile partililer ve vatandaşlar katıldı.

Ellerinde Türk bayrakları ve meşalelerle eşliğinde Beykoz Sahili'ndeki Şehitler Anıtı'na kadar gerçekleştirilen yürüyüşte 200 metrelik Türk Bayrağı da açıldı. Cadde ve sokaklardaki vatandaşların korna ve alkışlarıyla destek verdiği yürüyüşe katılanlar 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz', 'Türkiye laiktir, laik kalacak' diye slogan attı.

Mahir Taştan: Bizlerin Başkanlık değil Cumhuriyete ihtiyacı var

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından konuşan CHP Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan şunları söyledi; “Yüz binlerce şehidin kanı ile Cumhuriyet kuruldu. Bugün hala verdiğimiz bu mücadele Cumhuriyet ve onun değerlerine sahip çıkma mücadelesidir. Cumhuriyet bizler için sadece yönetim şekli değil aynı zamanda bir yaşam biçimidir. Cumhuriyet gençliğin umudu, karanlık çağın bitişi, aydınlığın da kendisidir. Cumhuriyet kadının kurtuluşu, çocuklarımızın ve geleceğimiz umududur. Bizlerin Başkanlık değil Cumhuriyete ihtiyacı var. Bugün bayramımızı kutlarken laik demokratik Cumhuriyete sıkı sıkıya sarılarak korumamız gerektiğini biliyoruz. Bizim ne başkanlık ne de başka bir rejime değil bağımsız bir Türkiye ye ihtiyacımız var. Bunu da hep birlikte başaracağız. Ülkemizde yaşanan darbe girişimi ardından hükümetin başlattığı sivil darbe ve başlayan OHAL kapsamında yaşanan mağduriyetler Cumhuriyete olan inancımızı bir kere daha ortaya koymuştur. Hükümetin çözüm olarak gösterdiği Başkanlık Sistemi de bu sorunları daha da büyütmektedir. 29 Ekim için hazırlattığımız pankartlar belediye tarafından toplatıldı. Gençlik Kollarımızın bin bir güçlükle astığı bu pankartların toplatılması kabul edilemez. Bu halkımıza yapılan bir hakarettir. Bu bayram sadece CHP'nin bayramı değil Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesin bayramıdır.”

Barış Yarkadaş: Tek adam rejimine direneceğiz

İlçe Başkanı Mahir Taştan'ın ardından CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş kısa bir konuşma gerçekleştirdi. Yarkadaş; “Önümüzde tek bir günden var. AK Parti iktidarı başkanlık adı altında tek adam rejimini Türkiye'ye dayatmak istiyor. Tek adam rejimine sonuna kadar direneceğiz ve Cumhuriyete sahip çıkacağız.” dedi.

Yakup Akkaya: Bugün burada konuşabiliyorsak Cumhuriyet'in sayesindedir

Son olarak konuşan Milletvekili Yakup Akkaya da; “Cumhuriyet demek laik sosyal hukuk devleti demektir. Atatürk'ün bize bıraktığı emaneti gençlere bırakmak bizlerin borcudur. Burada eğer konuşabiliyorsak bu Cumhuriyet'in sayesindedir. Onu korumak ve kollamak için tek adam diktasına karşı mücadele etmek zorundayız.” ifadelerinin kullandı.

Program havai fişek gösterisi ile sona erdi.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.