Riva Deresi yine çevre felaketi ile karşı karşıya

İstanbul'un en önemli su ve canlı yaşam kaynağı olarak bilinen Riva Deresi'nde yeni bir çevre felaketi yaşanabilir.

İstanbul'un en önemli su ve canlı yaşam kaynağı olarak bilinen Riva Deresi'nde yine tehlike altında. İlk olarak Nisan 2005 yılında büyük bir kirliliğin yaşandığı Riva Deresi'nde eğer önlem alınmazsa 4.'üncü kez çevre felaketi yaşanabilir.

Riva Deresi'nin Paşamandıra ve Değirmendere Mahallesi kıyılarında balıklar oksijen alamadığı için su yüzüne çıkarak baloncuklar çıkartıyor. Görgü tanıkları ayrıca Riva Deresi'nde son bir haftadır siyah renkte ağır kokulu suların geldiğini söyleyerek daha önce olduğu gibi planktonik patlama sonucu nitrat ve sülfatın aşırılığından derede oksijenin tükenmiş olabileceği belirtiliyor.

Vatandaşların çevre felaketinin tekrar yaşanmaması için resmi kurumlara başvurmasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi Su Ürünleri Müdürlüğü tarafından Ömerli Bozhane ve Paşamandıra kıyılarından numune alarak inceleme başlatıldı.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.