Milli Piyango ve Noel haramdır

Soru:

“Piyango, Toto, Loto  ve diğer şans oyunlarından elde edilen kazanç, dinimize göre haram mıdır?”

Cevap:

“Neticesinin ne olacağı belli olmayan bir şeye bağlanıp, kolayca mal elde etmek,  veya bu yoldan zahmetsizce para kazanmak haramdır. İskambil, tavla vs. ile kumar oynayan kimseler,  neticede kimin kazanacağı belli olmayan bir oyuna bağlanarak para veriyor veya bu şekilde zahmetsizce para kazanıyorlar. Toto ve piyangoda da aynı durum mevcuttur

Oyuna iştirak etmek üzere verilen paraların bir kısmı, oyunu idare eden müessese tarafından alınıyor. Diğeri iştirakçiler arasında yapılan çekiliş neticesinde kazanan bir kaç kişiye veya toto da olduğu gibi tahmini isabetli çıkan bir kaç iştirakçiye dağıtılıyor.

Bu konuda devletimizin fetva kurumu olan Diyanet İşleri Başkanlığı da farklı düşünmüyor.

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Saim Yeprem, İslam dininin şans oyunlarının hiçbirine olumlu bakmadığını belirterek, 'İslam dinine ve kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim'e göre, piyangonun her türlüsü haramdır' dedi. 

Milli Gazete'nin yakın zaman önceki bir sayısında yer alan “MÜSLÜMANIN PİYANGO İLE İŞİ OLMAZ”  başlıklı haberde görüşlerine yer verilen Prof. Yeprem, Müslümanların piyangodan uzak durmaları gerektiğini savundu. 

İslam'ın emek karşılığı kazancı helal gördüğünü anlatan Yeprem, herkesin kendi kararını vermekte hür olduğunu, ancak Müslümanların piyangodan uzak durmaları gerektiğini söyledi. 

Diyanet işlerinin ALO FETVA hattındaki yetkilinin cevabı da şudur: “Piyango, loto, toto, iddia gibi her türlü şans oyunları haramdır. Piyango bileti almak dahi haramdır. Marketlerden ve benzin istasyonlarından alınan piyango biletleri de haramdır. Market size şarap verse alır mısınız? Haramdır. Aynen burada alınacak olan piyango bileti de haramdır. Harama götüren şey haramdır.”

Bu ne hazin bir çelişkidir ki, Milli Piyango idaresi devletimize bağlı bir kurum,  ama aynı devletin fetvadan sorumlu kurumu olan Diyanet İşleri Başkanlığı, Milli Piyango'nun haram olduğuna fetva veriyor.

Değerli dostlar, her yıl 12. Ayda bu günah yani yılbaşı kutlamaları, Milli Piyango, Noel kutlamaları adı altında ülkemizde ve birçok Müslüman ülkelerde topluca günahlar işleniyor. Adı MİLLİ ama hiç bir şekilde MİLLİ ve manevi olmayan, dinimize de inançlarımıza da geleneğimize de uymayan Bu günahtan bu yıldan tezi yok, tövbe etmeli ve bir daha işlememeye söz vermeliyiz.

Zira bir toplum, inandığı gibi yaşamassa, iş tersine döner ve yaşadığı gibi inanmaya başlar derler. Korkarım bu durumda Müslümanlar yaşadığı gibi inanmaya başladılar, “HARAM” diyorum ama cevaben, aman canım ne olacak ki yeni yıl tüm ülkelerde kutlanıyor, ya ne olacak, mili piyangoyu devlet işletiyor ikramiyeyi devlet veriyor diyor.

Aman ha kardeşlerim, bir Müslümanın ne Aziz Nicholaos isimli o papaz Noel baba ile nede piyango ile kumar ile işi olmaz, buradan gelecek bir kuruşu bile, helal rızkına karıştırmaz.

Bir Müslüman o gün, Diğer günlerden farklı olarak, sağ salim yeni bir seneye ulaştım diye, ancak daha fazla ibadet edip daha fazla şükür eder.

2017 Yılının daha günahsız, daha huzurlu ve müreffeh olması dileği ile VESSELAM…

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.