Beykoz'da bir ilk… Osmanlı Haftası kutlandı..

Beykoz'da bir ilk… Osmanlı Haftası kutlandı..

AK Parti Beykoz İlçe Kadın Kolları ‘Osmanlı Haftası' kapsamında Aşure Yarışması düzenledi.

AK Parti Beykoz İlçe Kadın Kolları bir ilki gerçekleştirerek ülkemizde her yıl 21-27 Ocak günleri kutlanan ‘Osmanlı Haftası' kapsamında ödüllü ‘Aşure Yarışması' düzenledi. Yarışmada birinci yarım, ikinci çeyrek, üçüncü de gram altınla ödüllendirildi.

Necmettin Erbakan Kültür Merkezinde gerçekleştirilen programa AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Mustafa Gürkan ve Kadın Kolları Başkanı Gaye Zayıf katılırken Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in eşi Ayşe Çelikbilek ile Emine Beder ve Nilgün Tatlı da jüri üyeliği görevini üstlendi.

Gaye Zayıf: İlk defa bir Osmanlı Haftası etkinliği yapıyoruz

Programın açılış konuşmasını Kadın Kolları İlçe Başkanı Gaye Zayıf gerçekleştirdi. ‘Osmanlıdır Soyumuz Bizim' adlı şiiri okuyarak konuşmasına başlayan Zayıf şunları söyledi; “Dünya tarihinin en büyük devletlerinden biri olan Osmanlı Devleti bundan 718 yıl önce kurulmuş; dünyada huzur, sevgi, barış, kardeşlik ve adalet için mücadele vermiş; muhteşem medeniyet anlayışıyla tüm dünyaya hükmetmiştir. Bize bu mirası bırakan, yedi asır boyunca üç kıtaya, yedi denize ve yetmiş iki millete hükümdarlık yapmış başta Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Gazi olmak üzere bütün şanlı ecdadımızı sevgi, saygı, minnetle anıyorum. İlk defa bir Osmanlı Haftası etkinliği yapıyoruz. Birçok fikir ortaya atıldı ama Beykozlu hanımların katılabileceği Osmanlı mutfağından gelen aşure yarışmasında karar kıldık.” ifadelerini kullandı.

Muharrem Kaşıtoğlu: Aşure birlik ve beraberlik demek

Sonrasında bir konuşma yapan Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu ise şunları dile getirdi: “Gaye Hanım kalbe giden yolun nereden geçtiğini iyi bilen bir arkadaşımız. Aşure ile ilgili etkinlik yapması da bunun göstergesi. Ben de iki gündür bir şey yemiyorum, lezzeti daha iyi alabilmek için. Aşure çok eski bir gelenek olmakla birlikte, Osmanlıyla çok ciddi bir ivme kazanıyor. Aşure birlik ve beraberlik demek; farklı renklerin, farklı lezzetlerin buluşması demek; farklı düşüncelerin bir araya geldiğinde çok güzel bir şey ortaya çıkardıklarını göstermek açısından manevi bir kıymeti var. Osmanlı döneminde aşurelerin sunulduğu testiler, Göksu Deresinin çamurundan Göksu'daki çömlekçilerde yapılırdı. Böylece Beykoz'la bağlantısını kurmuş olduk.”

Mustafa Gürkan: Osmanlı, insanlığa büyük hizmet etmiş bir devlettir

Son olarak kürsüye davet edilen İlçe Başkanı Mustafa Gürkan yapmış olduğu konuşmasında şunları söyledi; “Osmanlı sadece birilerinin son zamanlarda resmettiği gibi, kılıçla bir yerden bir yere giden bir devlet değildir. Osmanlı, sanattan; edebiyattan ilme kadar her konuda üstüne koyan, insanlığa çok büyük hizmet etmiş bir devlettir. Hepsinden tarihi boyunca dünyaya adalet vermiştir. Ama bizim son dört yüz yılda geçmişle bağımız bilerek veya bilmeyerek kopartılıyor. Bizim aramıza hep ayrışma tohumları ekilmiş ama artık bunları bitme ve hesap sorma zamanı geldi.”

Yapılan konuşmaların ardından jüri üyeleri çeşitli kategorilerde yarışan Aşureleri tadarak bir sonuca vardı. Yarışmanın birincisi Emine Şinel olurken, Fatma Duran ikinci, Eda Kandemir Aksoy da üçüncülüğü kazandı.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.