Beykoz'un sıradışı İlçe Başkanı: Melih Perçin

Beykoz'un sıradışı İlçe Başkanı: Melih Perçin

Beykoz Güncel Haber, belli periyotlarda gerçekleştirdiği  ‘Köşe Yazarları Sofrası'nda BBP Beykoz İlçe Başkanı Melih Perçin'i ağırladı.

Beykoz Güncel Haber Köşe Yazarları'nın belli periyotlarda gerçekleştirdiği  ‘Köşe Yazarları Sofrası' bu kez referandum gündemi ile kuruldu. BBP Beykoz İlçe Başkanı Melih Perçin'in ağırlandığı sofrada anayasa değişikliği teklifinin kabul edilmesinin ardından başlayan referandum süreci konuşuldu. Yaptığı bazı açıklamalarla geceye damga vuran Perçin, ilçe yönetimi olarak BBP Genel Merkezi'nin tavrını beklemeden referandumda ‘Hayır' kararı aldıklarını ve Beykoz Milli Birlik Hareketi'ne katıldıklarını söyledi.

İmtiyaz Sahibi Fatih Yılmaz'ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen Köşe Yazarları Sofrası'na BBP Beykoz İlçe Başkanı Melih Perçin'in yanı sıra köşe yazarları; Ali Bilir, Burhan Bakır, Sueda Muradoğlu, Süleyman Çalık, Özer Güneş, Adnan Çeliker, Sadullah Kabahasanoğlu, Bilge Bülbül ve Mustafa Babuz katıldı.

Köşe Yazarlarının geceye dair yorumları ve yapılan açıklamalar şöyle;

Burhan Bakır: Koltuk kaygısı olmadan

BBP Beykoz İlçe başkanı Melih Perçin köşe yazarları soframızda sözlerine ilk olarak BBP'nin kuruluş sürecini anlatarak başladı. Devamında gecenin sonuna kadar referandum süreci ve bu süreçte izleyecekleri yol haritaları üzerinden konuştuk. Melih Başkan genel merkezin kararını beklemeden ilçe yönetimi ile beraber aldığı karar ile yeni anayasa maddeleri ve rejim değişikliğine hayır diyeceklerini söyledi. Bu kararları ile belki de ilçe başkanlığı koltuğundan olabilme ihtimali olmasına rağmen koltuk kaygısı ve birilerine yaranmak derdi olmayan Melih başkanı ve yönetimini canı gönülden tebrik ediyorum.

Ali Bilir: Kendi doğrusunun arkasında

BBP Beykoz ilçe Başkanı, açıklamalarını son günlerde ülke gündemini sıkça meşgul eden kamuoyu yoklamaları üzerine yaptı. Sayın Başkan toplantının hemen başında direk açıklamalara girmesi gündemi değerlendirmesi nedeniyle biryerde soruları kendi beklentileri doğrultusunda olmasını sağladı. Spontane gelişen bu durum, Başkanın toplantının başından sonuna kadar rahat olmasını sağladı. Soru soran arkadaşlar çok fazla kamuoyu yoklamaları tartışmalarının dışına çıkamadılar. Başkan açıkladığı tüm konularda açık ve net bir tavır sergiledi. Kendi doğrularının, partisinin kararlarıyla çelişmesi durumunda bile kendi doğrusunun arkasında olacağını ifade eden sözler sarfetti. Tüm katılımcıların sorularına politik kavramlardan uzak içten ve samimi cevaplar verdi. Beykoz'da HAYIR yönünde çalışmalar yapan örgütsel yapılarla (siyasi parti, dernek gibi) hareket etmelerinin, onlarla aynı düşünce kavramı içerisinde oldukları anlamı çıkarılmaması gerektiğini geçmiş siyasi dönemlere, koalisyon hükümetlerinin kurulmalarındaki partisinin izlediği politikaları örnek göstererek açıklamaya çalıştı. Son olarak belirtmek isterim ki BBP Beykoz İlçe Başkanı Melih Perçin konulara ve yakın tarih ülke siyasetine hakim bir tablo çizdi.

Sueda Muradoğlu: 140 yıllık düzen böyle devam etmeli

Beykoz Güncel ailesi olarak, Köşe Yazarları Sofrası programımızın bu ay ki konuğu BBP ilçe başkanı Melih Perçin'di. Öncelikle kendisi, manevi duyguları yüksek, samimi ve içten sohbetiyle programımıza renk kattı. Siyasete nasıl başladığından, bugüne kadar siyasal anlamda yaşamından içtenlikle bahsetti.  Malum bir referandum eşiğinde olduğumuzdan geceye damgasını vuran konu da elbette bu referandum oldu. Kendileri ilçe olarak zaten tercihlerini açıklamışlardı. Bunun nedenlerini açıklamaktan da öte, insanların evet derlerse neden 'evet' diyeceklerini bilmediklerini kesin bir tavırla açıklarken, 'hayır' diyecek olanların son derece bilinçli olduklarını şiddetle savunmasını ben taraflı olarak yorumluyorum. Hükümetin insanları sürekli ötekileştirdiğinden şikayet ederken, ben kendisinin de bir ötekileştirmeye imza attığını düşünüyorum. 'İyi ya da kötü 140 yıldır süren bir düzen var, böyle de devam etmeliydi' açıklamasını son derece talihsiz buluyorum. Tüm bunlara ek olarak rahmetli ve pek kıymetli Muhsin Yazıcıoğlu'nun ekolünü sürdürmeye talip olurken, bazı dernek ve siyasi oluşumlarla aynı çatı altına girip kameralara poz vermesi  de bence talihsizdi. İlerleyen günlerde umarım yine (bu kez farklı bir cephe tarafından) 'kandırıldık' açıklaması yapmak zorunda kalmazlar.

Süleyman Çalık: Kandırıldık

Köşe Yazarları Sofrasının bu haftaki konuğu BBP Melih Perçin oldu. Kendisine 2010'daki referandumda ‘Yetmez ama Evet' diyen BBP'nin bugün neden Hayır dediğini sordum.   Başkan Melih Perçin'in tek cümle net tavrı ile ‘kandırıldık' cevabı topu taca atmaktan öteye geçmedi sanırım. Gerçi sonraki cümleleri tek adamlık üzerinden bir ülke yönetilmemeli diye tezleri olmuş olsa da referandum sonrası başkanlık sistemi gelmesi halinde iki partili sistem BBP'yi Hayır'a itiyor. Bu benim düşüncem tabiki, başkanın ağzından çıkmış bir cümle değil.

Fakat sohbetin devamında Hayır kararını BBP Beykoz İlçe Yönetimi olarak almış olduğunu ve basına açıkladığı açıklayan Başkan Perçin herkesi kafaları karıştıran bir konuya yönlerdi sanırım. Genel Merkez ve İl Teşkilatı bir karar belirtmeden Beykoz BBP İlçe Teşkilatı'nın kararını açıklaması acaba Genel Merkez'in daha henüz karar aşamasına gelmemesi, görüşmelerin daha neticelenmemesinin bir tahavvülümü..!

Özer Güneş: Bu sistem Türkiye'de bölünmeye sebep olur

Beykoz Güncel Köşe Yazarları'nın konuğu Melih Perçin sohbete, siyasete 13 yaşında başladığını, Beykoz Ülkü Ocakları Başkanlığı, BBP'sinin kuruluşundan bu güne kadar gelen süreçte  İstanbul Alperen Ocakları İl Başkanlığı, BBP İl Yöneticiliği, BBP Beykoz İlçesi Kurucu İlçe Başkanlığı ve şu anda da ilçe başkanlığında üçüncü döneminin olduğunu  ifade ederek başladı. Perçin konuşmasında kısa kısa “Cumhursuz partili tek adamlığa dayalı, ileride büyük sıkıntılar doğuracak olan bu zamansız referandumun 140 yıllık birikimimizi biranda sıfırlayacağını, ABD dışında uygulama imkanı bulunmayan bu sistemin ülkemizde başarılı olacağına inanmıyoruz. Otuza yakın ülkede uygulanan bu sistem her ülkede kaosa sebep olmuştur. ABD'de başarılı olmasının sebepleri arasında eyalet sisteminin olması ve gelir dağılımının yüksek olması demokrasi kültürü ve yargı ve basın özgürlüğü gibi etkenler önemli faktör... Kuvvetler ayrılığı ve Denge Denetim Sistemi'nin kusursuz uygulanması da söz konusu... Getirilen sistemde maalesef denge denetim ve kuvvetler ayrılığı söz konusu değil. Meclis devre dışı kuvvetler ayrılığı yok ve denetim söz konusu değil...” ifadelerini kullandı.

Melih Perçin ayrıca; Tehlikeli cehaletin teşkilatlı cehalete dönüşmesinin ülkemiz için tehdit oluşturduğunu, partili cumhurbaşkanlığının ülkemizin birlik ve beraberliğini sarsacağını, vatandaşlarımızı ötekileştireceğini, bu konuda örnek olarak şehit lider Muhsin Yazıcıoğlu'nun zamanın Cumhurbaşkanı Özal'ın eşi Semra hanımın Anavatan Partisi İstanbul  İl Başkanlığı yapmasının uygun olmadığını Cumhurbaşkanının tarafsızlığına gölge düşüreceğini ifade ettiğini anlattı.

Melih Başkan neden Hayır dediklerini şu sözlerle anlattı; “Mecliste milletvekillerine ayrı ayrı onaylatılan yasalar, millete toptan olarak ya evet yada hayır denilerek onaylatılmak isteniyor. Başkanlık sisteminin federasyonlarla ayakta durduğunu bu nedenle bu sistemin Türkiye'de bölünmeye sebep olacağını düşündüğümüzden dolayı biz Hayır diyoruz.” şeklinde ifade etti. Hoş ve içten sohbetinden dolayı sayın başkana teşekkür ederim.

Adnan Çeliker: Muhsin başkana saygı duyan, emanetine de saygı duyar

BBP Beykoz İlçe Başkanı Melih Bey'le güzel bir aksam, fakat çelişkili bir sohbet geçirdik. Enteresan cevaplar alırken söylemlerinde tezatlar olduğunu gördüm. Kimsenin parti içi işlerine karışmak gibi bir derdim yok ama İl yöneticiliği yapmış, İl Gençlik Kolları Başkanlığı yapmış bir kişi genel merkezin kararını beklemeden fikrini açıklıyorsa teşkilatçılık anlayışı yada niyeti sorgulanmalıdır diye düşünüyorum. ‘Bu kararı rahmetli Muhsin başkan olsaydı da verirmiydiniz?' diye sorduğumda aldığım ‘Hayır' cevabı da beni daha da çok düşündürdü. Ben güvenmediğim ve adaletine inanmadığım bir teşkilat içinde durmam. Rahmetli Muhsin başkana saygı duyan onun emanetine de saygı duyar yada müsaade ister.

Sadullah Kabahasanoğlu: Seçmen bilinçli değil

Sayın Melih Perçin Büyük Birlik Partisinin doğuşuna paralel olarak özetlediği kendi siyasi hayatını dinlerken yakın tarihimize kısa ve keyifli bir yolculuk yapmış olduk. Düşüncelerini çok içten ve samimi olarak paylaşmış olması hepimiz tarafından takdir edildi. Merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun yol arkadaşına yakışan da bu denli samimi olmaktı zaten.

Referandum konusunda insanların oy verirken aslında neden 'Evet' veya 'Hayır' oyu vereceğini tam olarak bilmediğini, seçmenin tam bir bilinçle değil, bağlı olduğu parti, cemaat veya grupların eğilimi ile bilinçsiz hareket ettiğini iddia etmesi de düşündürücüydü. Halkın oylayacağı anayasa değişikliğinin ülkede tek adam rejimine yol açacağını iddia ederken 'eğer Muhsin Başkan hayatta olsaydı; O ne derse onu yapardım' söylemi ise bir tezat olarak dikkatimizi çekti.

Kendi ülküsüne ve fikriyatına yarım asır karşı duran kesim ve partilerle ülkemizin önünü açacak olan referandum için 'hayır kampanyası'nda yan yana gelmesini de bir siyasi tezatlık olarak yorumluyorum.

Bilge Bülbül: Başkanlık Sistemi gelince ne olacak

'Beykoz Güncel Gazetesi Köşe Yazarları Sofrası'nın bu haftaki konuğu Büyük Birlik Partisi (BBP) Beykoz İlçe Başkanı Melih Perçin oldu. Siyasi hayata nasıl adım attığını anlatan Perçin, 1992 yılından sonra Büyük Birlik Partisi'nin kurulmasıyla beraber özgürlüklerine kavuştuklarını söyledi. Bugüne kadar soframızda ağırladığımız siyasi temsilciler arasında düşüncesini; parti baskısına maruz kalmadan, çekinmeden, açıkça söyleyen ilk kişi oldu. Başkanlık Sistemi'ne dair yapılacak olan referandumda 'HAYIR' diyeceğinin altını bir kez daha çizen Perçin, kararına dair sebepleri de açıkladı. Başkanlık Sistemi'nin sadece Amerika'da başarılı bir şekilde işlediğini belirten Perçin; 'Türkiye Başkanlık Sistemiyle yönetilmeye hazır bir ülke değildir. Bu sistemi ülkesinde uygulamaya çalışan ülkelere baktığımızda kaostan başka bir şey görülmemektedir. Eyalet sistemi Türkiye'de olursa ülke bölünür. Anayasa değişikliğine evet denilmesi, devletin bütün yetkilerinin tek bir kişide toplanması, meclisin ve milli iradenin yok olması, ülkenin felakete sürüklenmesi demektir' dedi. 

Muhsin Yazıcıoğlu'nun da anılarından anekdotlar sunmayı ihmal etmeyen Perçin, BBP Genel Merkez'in referandumda 'evet' ya da 'hayır' cevabını beklemeden kendi kararını açıklamasına dair tepkilere de cevap verdi.  BBP kurulurken milli mutabakat metnindeki söze de yer veren Perçin, 'Allah'ın birliği ve yüce peygamberlerin risaleyi dışında mutlak hakikat tanımıyoruz' dedi. Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu'nun Başkanlık Sistemine 'evet' derdi söylemlerinin doğru olmadığını söyleyen Perçin, bu tarz haberlerin yanıltıcı olduğunu belirtti. 'BBP Beykoz İlçe temsilcisi olarak diğer partilerin dediğine bakmıyorum diyen Perçin; 'maddeleri okudum ve şunları sordum; 'Başkanlık Sistemi gelince, terör mü bitecek, işsizlik mi sonu erecek, ekonomik olarak kalkınmış bir ülke mi olacağız? Tüm bunların hiçbirine çare olmayacağını bildiğimiz anayasa değişikliğine 'HAYIR' diyeceğiz'.

Mustafa Babuz: Yazıcıoğlu'nun ölümündeki sır perdesi aydınlanmadı

1- 90'lı yıllarda Demirel yönetimine verilen güven oylaması sonucu  Rahmetli  Alpaslan Türkeş ile rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu'nun görüş ayrılıkları BBP'nin kendi köşesine çekilerek Yazıcıoğlu'nun düşünce ve duruşu yeni yol haritası  oluşturmasına  neden olmuştur.

2-Muhsin Yazıcıoğlu'nun duruşu ve fikirlerinde esnek olmaması BBP'yi belli çizgide bırakmıştır.

3-Bu kadar az potansiyeli olan bir partinin ANAP zamanında 7 milletvekili çıkarması en önemli başarı olarak gözükmekte

4-Beykoz'da oluşturulan Milli Birlik Hareketi olan sol görüşlü düşünce ile hareket etmesinin kendi ilçe yönetim düşüncesi olması 

5-Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölümündeki sır perdesi yeterince aydınlanmamasının nedeni... devlet ve ilgili kurumların veya ona engel olanların yetersizliğinden kaynaklanmıştır.

Program çekilen toplu hatıra fotografı ile sona erdi.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.