Beykoz Meclisi planlara 'Evet' dedi

Beykoz Meclisi planlara 'Evet' dedi

Beykoz'un Soğuksu, Çiğdem, İncirköy,  Çubuklu, Acarlar ve Rüzgarlıbahçe mahallelerinin bir kısmını kapsayan plan oy birliği ile kabul edildi.

Beykoz Belediyesi Şubat ayı olağan toplantılarının son oturumu Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek başkanlığında gerçekleştirildi. Yoklama ve bir önceki toplantı tutanağının yazıldığı sekliyle kabul edilmesinin ardından gündeme geçildi.

Gündemin en önemli maddesi olan Beykoz Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğü tarafından hazırlanan,  1/1000 Ölçekli Gerigörünüm ve Etkilenme Bölgesi Koruma Amaçlı Revizyon Uygulama İmar Planı teklifi ile ilgili komisyon raporu mecliste oy birliği ile kabul edildi.

Soğuksu, Çiğdem, İncirköy,  Çubuklu, Acarlar ve Rüzgarlıbahçe Mahallelerinin bir kısmını kapsayan plan hakkında söz alan CHP Meclis Üyesi Aydı Düzgün; “Bu plana evet diyeceğiz fakat  içine kentsel dönüşümün konulması yarın önümüze ciddi sorunlar getirecek. Yeterli inceleme yapıldı mı sorusuna İnşallah usul ve teknik hata yapılmamıştır. Bir süre sonra bir aksilik olup geri gelmez.” diyerek planların hayırlı olmasını diledi. 

CHP İmar Komisyonu Üyesi Mehmet Gürel de yapmış olduğu konuşmada “CHP olarak farklı bakış açılarımızın olmasına rağmen planlara evet vermemizin  nedeni Beykoz halkının kangren haline gelmiş sorununu çözmek. Hem İBB de hem de burada evet dediğimizi belirtmek isterim. Plan üretimi sürecinde halkın değişik kesimleri ile istişareler edilmiş olsaydı bir çok tartışmaya da son verilmiş olurdu. Planlara evet diyeceğiz fakat bir şerhimiz de var. Daha önceki imar planlarında tartışmasını da yaptık. Çubuklu'da tarım arazisi olan yerin konut alanına çevrilmesi nedeniyle devam eden mahkeme süreci var. Oranın konut alanı değil tarım arazisi olarak kullanılması istiyoruz.” ifadelerini kullanarak planın planların askı süreci ve diğer aşamalardan sonra onaylanmasının ardından yapılması gereken bazı konularda önerilerde bulundu.

Mecliste Karlıtepe tartışması

Belediye Meclisi'nde gerçekleştirilen imar planı görüşmelerinde Gümüşsuyu Mahallesi Karlıtepe mevkii 320 ada 21 parsel de yaşanan iptal davası tartışmalara neden oldu. CHP Meclis Üyesi Aydın Düzgün gündeme getirdiği olayda İbrahim Hocaoğlu'nu hedef alarak “Mahkeme bu yerle ilgili planı bozma kararı veriyor. Bozma nedeni hakkında kimse bişey bilmiyor. Bu parsele bakılsaydı üzerinde  Karlıtepe Devlet Ormanı yazdığını görürlerdi. Yani normalde çam dikilmesi gereken yere İbrahim  Hocaoğlu 5 katlı imar vermiş. Hocaoğlu devlet ormanına imar vererek tarihe geçmiştir. O yüzden mahkeme de doğal olarak bozma kararı verdi. Teknik Başkan Yardımcısı'nın geçen gün ifade ettiği gibi bu yerin tamamı veya bir kısmı iptal olabilir. Henüz net bişey yok. Ben yaparım olur diyerek bunlar olmaz.” ifadelerini kullandı.

Bunun üzerine söz alan AK Parti Meclis Üyesi İbrahim Hocaoğlu iptal gerekçesinin Karlıtepe ormanları ile ilgili olmadığını belirterek sadece o parsele ait tapulu bir yerin olduğunu söyledi. Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'te yapmış olduğu açıklamada; Bizim hiç bir hesabımız yoktur. Ne saklayacağız. Varsa birsey açık açık söylensin. İbrahim Hocaoğlu geçen dönem gecesini gündüzüne katarak bu planların yapılmasında emeği büyüktür. Öncelikle buna saygı duyacaksınız. Mahkeme neye dayanarak bu kararı aldı bilmiyorum. Olay şu; Vatandaşın ön görünümde kalan bir arazisi var. Vatandaş bundan şikayetçi. Geri kalan kısmına plan yapılmış diye dua edeceği yerde ön görünümde kalan kısma niye plan yapılmadı diye dava açıyor. Buralara istesekte plan yapamayız. Bunu çıkıp arazide konuşarak bütün Beykozluları ümitsizliğe sevk etmenin bir anlamı varmı. Sonucunu beklemeden kalkıp bunları konuşmak uygun değil. Ümit ediyorum ki vatandaşın lehine haksız bir karar çıkmayacak ve sorun çözülecektir. Eğer burası orman olsaydı bakanlık zaten onaylamazdı. Bakanlık burayı en az 20 kere incelendi. Öyle bişey olsaydı Orman Bakanlığı bu plana itiraz ederdi. Çünkü plan aşamasında onlara da gönderildi. Şehircilik Bakanlığı en ince ayrıntısına kadar inceledi. Her iki bakanlığında bu konuda olur görüşü var. Öyle olmasa onay verir mi.” ifadelerini kullandı.

Gümüşsuyu eski Muhtarı olan AK Parti Meclis Üyesi Ahmet Soylu da konu hakkında yaptığı açıklama da “Gümüşsuyu Mahallesi 320 ada 21 parsel 1953 kadastoruna göre dört aile adına tapulandırılmış. Bu yerin üzerinde şuan da 200 civarında ikamet eden vatandaşımız var. Arazinin büyük kısmı öngörünüm de diğer kısmı ise planlı yerde kalıyor. Burada ki  tapu sahipleri dava açıyor ama aslında kendi lehine. Sonuç olarak burası orman değil tapulu bir yer. Arsa kullanıcılarında değil bir başkası üzerinde olduğu için  aralarındaki mülkiyet sorunu nedeniyle böyle bir tasarrufta bulunuluyor” açıklamasını yaptı.

Yapılan tartışmaların ardından Beykoz Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğü tarafından hazırlanan,  1/1000 Ölçekli Gerigörünüm ve Etkilenme Bölgesi Koruma Amaçlı Revizyon Uygulama İmar Planı teklifi ile ilgili komisyon raporu AK Parti ve CHP meclis üyelerinin oyu ile kabul edildi.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.