Beykoz'un yavru köpeği 'Kuyu' 10'uncu gününde

Beykoz'un yavru köpeği 'Kuyu' 10'uncu gününde

Beykoz Dereseki Mahallesi'nde 70 metre derinliğindeki sondaj kuyusuna düşen yavru köpeği kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Beykoz Dereseki Mahallesi'nde 70 metre derinliğindeki sondaj kuyusuna düşen yavru köpeği kurtarma çalışmaları devam ediyor. Dün gece ara verilen çalışmalar 10'uncu günde yeniden başladı. Köpeğin durumuyla ilgili itfaiye ekiplerine yüzlerce telefon geliyor. Şimdi ise İstanbul Üniversitesi Mekatronik bölümünden gelecek olan mekanik bir elle yavru köpeğin yukarıya çekilmesi yöntemi denenecek.

Sondaj için açılan 30 santimetre çapında 70 metre derinliğindeki kuyuya düşen köpeği kurtarmak için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın talimatıyla Zonguldak'tan olay yerine gelen Türkiye Taşkömürü Kurumu (TKK)'na bağlı ekip de çalışmalara katılıyor. AFAD ve itfaiyenin çalışmalarına destek veren TTK ekibi ile yeni bir yöntem deneniyor. Su boruları birleştirilerek içinden geçirilecek çelik halatla birlikte yavru köpek kurtarılmaya çalışılacak. Saat 10.00 sıralarında başlayan çalışmalar hayvanseverlerin de desteği ile devam ediyor.

Çeşitli fikir önerileri var

Sadece yaşayabileceği kadar yemek ve su verilen köpeğin kurtarılması için ekipler çeşitli yöntemler deniyor. İtfaiye ekiplerine ulaşan hayvanseverler yüzlerce telefon ve maille köpeğe yardım fikirlerini ekiplere iletiyor. İtfaiye kamerası aracılığıyla kuyudan görüntü alınabiliyor. Bu görüntü eşliğinde yavru köpek kement ve file aracılığıyla kurtarılmaya çalışılıyor.

Üniversiteden mekanik el bekleniyor

Köpeği kurtarmak için pek yok yöntem deneniyor. Bunlardan ikinci bir çukur kazma yöntemi ise şimdilik askıda. Zira zemin çok yumuşak ve ikinci bir çukur kazmak köpeğin hayatı için risk taşıyor. Ekipler 'Köpek kurtarılana kadar pes etmek yok' diyor. Ve yeni bir yöntemin denemesi bekleniyor. O da İstanbul Üniversitesi Mekatronik bölümünden gelecek olan mekanik bir elle yavru köpeğin yukarıya çekilmesi. Bunun gibi çeşitli fikirler sosyal madyada tartışılıyor. Öte yandan, kurtarma ekibi tarafından yavru köpeğe 'Kuyu' ismi verildiği öğrenildi.

Beykoz Belediyesi basın bülteni yayınladı

Beykoz Belediyesi konuyla ilgili bir basın bülteni yayınladı. Twitter üzerinden yapılan açıklama şu şekilde; Beykoz Dereseki Mahallesinde bulunan bir kuyuda mahsur kalan yavru köpeğin kurtarılması çalışmalarıyla ilgili basın bültenimiz...

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.